زمان انتشار : ۳ دی ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۰:۲۳ | کد خبر : 477236 |

از بی‌قراری سرمایه‌های ایرانی تا سود سپرده ها در جیب یک درصد در قاب روزنامه ها

شفقنا رسانه-دیدار رهبری با فرماندهان انتظامی،گزارش هایی از خروج ارز از کشور،تناقض هایی در بازار مسکن و تعلق گرفتن سود سپرده های بانکی در جیب یک درصد از سپرده گذاران از مهم ترین عناوین امروز روزنامه ها بودند.

به گزارش شفقنا رسانه،با توجه به نزدیک شدن سالگرد درگذشت مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی روزنامه ها سعی می کنند در این روزها صفحه ها و ویژه نامه هایی را به زندگی و اندیشه های او اختصاص دهند.روزنامه سازندگی در تیتر و عکس یک خود در گفتگو با سخنگوی شورای نگهبان از بررسی صلاحیت آیت الله هاشمی رفسنجانی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲ گفته است .در بخشی از این مصاحبه آمده است « در مورد انتخابات ریاست جمهوری ما اصلا رد صلاحیت نداریم پس با جرئت می گویم که مرحوم آقای هاشمی اصلا رد صلاحیت نشدند .آن زمان آقای مصلحی به شورای نگهبان آمد و مباحث کلان کشوری را مطرح کرد حتی کسی از ایشان سوال کرد شما نظرتان به آقای هاشمی منفی است که ایشان جواب داد من اصلا نیامده ام درباره آقای هاشمی صحبت کنم.»

مستند «هاشمی زنده است» اولین فیلم بلند علی طادی به عنوان کارگردان است که برشی از زندگی آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی از آغاز مبارزات سیاسی تا زمان وفات او را روایت می‌کند. ساخت این مستند حواشی بسیاری را به وجود آورده است.روزنامه آفتاب یزد در عکس یک خود با واکنش به این مستند و مخدوش شدن خیابان دکتر مصدق از سوی افراد ناشناس با اسپری نوشت « تخریب مصدق ‌و آیت الله» .با تصویب شورای پول و اعتبار پرداخت سود سپرده‌های سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت از ابتدای بهمن‌ماه سال جاری از روزشمار به ماه‌شمار تغییر خواهد کرد.این موضوع به تیتر یک آفتاب یزد آمد و عنوان کرد « با حذف سود روز شمار بانک ها چه اتفاقی خواهد افتاد؟»

روز گذشته حضرت ایت الله خامنه ای با فرماندهان و مسئولان نیروی انتظامی دیدار کردند. این موضوع به تیتر یک روزنامه ایران آمد و در تیتر به نقل از رهبری نوشت:« نیروی انتظامی اعتمادآفرین باشد». روزنامه همچنین عکس یک را به تصویری از بیژن کامکار آهنگساز و نوازنده پیشکسوت اختصاص داد و به بهانه سالروز تولدش با او به گفتگو نشست. کامکار در این گفتگو از فرصت‌هایی که در زندگی‌اش از دست داده تا آرزوی اجرای آخرین کنسرتش با حضور یاران قدیمی صحبت می کند. تیتر «درغم و حزن هم شادی می بینم» برگرفته از بخشی از سخنان کامکار است که می گوید:« دوستی به من می‌گفت موسیقی ما غم‌انگیز است گفتم اگر غم‌انگیز نباشد جای ایراد دارد، تمام تاریخ ما پر شده از رنج، غم و جنگ، با وجود این مگر می‌شود موسیقی دراین مملکت پراز نشاط و شادی باشد، اما من به‌عنوان یک موزیسین در همان غم و حزن شادی می‌بینم؛ آن زمان که استاد شجریان می‌خواند« روز وصل دوستداران یاد باد / یاد باد آن روزگاران یاد باد» من شکوه و عظمت را در آن می‌بینم.»

روزنامه خراسان هم عکس یک را به دیدار رهبری با فرماندهان و مسئولان نیروی انتظامی اختصاص داد و در تیتر به نقل از ایشان نوشت:« قضاوت درباره عملکرد نیروی انتظامی به مجموعه نیروهای مسلح و نظام اسلامی تعمیم پیدا می کند». روزنامه تیتر یک را به موضوع آبخیز داری و وجود مانع قانونی بر سر راه خیرینی که قصد کمک مالی برای انجام طرح های آن دارند، اختصاص داد و در تیتر نوشت:« خیرین آبخیزداری پشت سد قانون». روزنامه در این مطلب در گفتگو با هوشنگ جزی، مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور درباره مسئله آبخیزداری و موانع قانونی بر سر راه خیرین بحث کرد.

در روزهای گذشته ماجرای انتشار ویدئویی که در آن یکی از نمایندگان مجلس مرتکب اهانت به یکی از کارمندان گمرک شده،همچنان حاشیه ساز است .روزنامه اعتماد تیتر و عکس یک خود را به این حاشیه سازی ها اختصاص داد و در تیتر نوشت « درازهی بهانه است اصل مجلس نشانه است».

روزنامه شرق تیتر یک خود را به سوژه ای اقتصادی اختصاص داد و با مطرح کردن این سوال که برندگان اصلی افزایش حجم شبه پول در سیستم بانکی چه کسانی هستند ؟ نوشت « ۲۴۰ هزار میلیارد در جیب یک درصد» در بخشی از این گزارش آمده است «حدود ۷۰ درصد از میزان کل سپرده‌های بانکی متعلق به یک درصد سپرده‌گذاران است. این به آن معناست که ۷۰ درصد از سود ۳۴۰ هزار میلیاردتومانی که امسال سیستم بانکی باید به‌عنوان سود سپرده پرداخت کند، در جیب یک درصد سپرده‌گذاران می‌رود. این یعنی تجمع بزرگی از ثروت در دستان یک عده بسیار‌بسیار محدود.کارشناسان معتقدند این حجم نقدینگی در شرایط کنونی اقتصادی مانند آتش زیر خاکستر است؛ چنان‌که جرقه‌ها آن را در جریان جهش یکباره ارز هم شاهد بودیم؛ اما این حجم نقدینگی برندگان میلیاردی هم دارد. وحید شقاقی‌شهری، کارشناس اقتصادی، برآورد می‌کند با احتساب نرخ ۲۰ درصدی افزایش نقدینگی، تا پایان سال حجم نقدینگی به هزار‌و ۹۰۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد.»

روزنامه همشهری در تیتر یک خود سراغ نوسان های قیمتی در بازار مسکن و سکه و بورس رفت و نوشت « تناقض در بازار مسکن» و در زیر تیتر عنوان کرد « با وجود افت سنگین قیمت طلا ،ارز وسهام،قیمت ها در بازار مسکن در پاییز امسال به طور متوسط ۱۸.۵ درصد افزایش یافته است.در طول پاییز ۹۷,سرمایه گذران در بازار دلار به طور میانگین ۴۸,۷ درصد در بازار سکه ۳۷,۶ درصد و در بورس ۲۰ درصد زیان دیده اند. تعداد معامله های مسکن در آذر ماه سال جاری نسبت به ماه مشابه سال قبل ۶۲ درصد کاهش نشان می دهد » این روزنامه در تیتر دیگری در گفتگو با کارشناسان از اصلاح ساختار نظام آموزشی کشور گفته و در تیتر عنوان کرده است « دانش آموزان مطالبه گر شوند»

بعد از انتشار گزارش هایی از خروج ارز کشور و سرمایه گذاری آن در کشورهای منطقه ای همچون ترکیه و گرجستان عده ای به این مسئله واکنش نشان دادند. روزنامه همدلی در گفتگو با کارشناسان به ارزیابی راهکارهای جذب نقدینگی در بخش های مختلف اقتصادی پرداخت و در تیتر یک نوشت:« بی‌قراری سرمایه‌های ایرانی؛ از گرجستان تا ترکیه». اواخر هفته گذشته رییس کمیسیون گردشگری شورای شهر شیراز در خصوص بازار وکیل شمالی هشدار داد و اعلام کرد که این اثر تاریخی و بسیار با اهمیت در حال فروریختن است، اما هیچ فریادرسی نیست. روزنامه همدلی عکس یک را به تصویری از این بنای تاریخی اختصاص داد و در تیتر نوشت:« بازار «وکیل» وکیلی ندارد » و در رو تیتر هم از خطر تخریب این بنا به خاطر سوء مدیریت و کمبود اعتبار نوشت.

کیهان هم تیتر یک را به ادامه واکنش ها نسبت به تصمیم ترامپ درباره عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی از سوریه اختصاص داد و به نقل از خبرگزاری فرانسه تیتر زد:« از این پس نقشه منطقه را ایران ترسیم خواهد کرد».

چند روز پیش معاون وزیر در توییتی از تشدید فیلترینگ در روزهای آینده خبر داد. روزنامه آرمان امروز «افزایش سواد رسانه‌ای به جای فیلترینگ» را به تیتر یک اختصاص داد و در گزارشی از انفعال در برابر تحولات وب و وظایفی که بر عهده داریم، نوشت.

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here