زمان انتشار : ۲۹ آذر ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۰:۵۴ | کد خبر : 477160 |

مشاوران انتخاباتی باید نتیجه اندیشه و جستجوی محتوا را به عنوان متن کمپین انشاء کنند/سلسله یادداشت‌های کمپین انتخاباتی(۴)

شفقنا رسانه- آرش محبی∗:

در یادداشت سوم درباره انتخاب و وظایف رییس و ارکان نه گانه ستاد نوشتیم و اشاره کردیم  کیفیت سازماندهی نیروهای ستاد در رقم خوردن نتیجه نهایی یک رقابت برابر انتخاباتی بسیار تعیین کننده است. از این جهت رییس ستاد به عنوان بازوی اجرایی کمپین باید پیش یا همزمان با نگارش آن انتخاب شود تا در جریان جزییات و روح حاکم بر کمپین قرار بگیرد و درک مناسبی از ارکان آن داشته باشد. اکنون نوبت به نوشتن رسیده است.

کمپین‌های انتخاباتی قالب مشخصی برای نگارش دارند که بخش‌های آن بر پایه یک منطق روشن و رو به جلو به هم وصل شده است و مشاوران انتخاباتی باید نتیجه اندیشه و جستجوی محتوا در این قالب را به عنوان متن کمپین انشاء کنند. البته این به معنای کور کردن تفکر واگرا برای یافتن قالب‌های کارآمدتر نیست اما می‌دانیم هر نوع تلاشی پیش از آشنایی با تجربه گذشتگان، احتمالا به اختراع دوباره چرخ منجرشود! این جمله را هم از اسحاق نیوتن بپذیریم: «اگر من جاهای دور دست را می‌بینم به خاطر این است که روی شانه‌های غول‌ها(تجربه گذشتگان) ایستاده‌ام.»

ارکان کمپین انتخاباتی

یک کمپین انتخاباتی بر پایه شش ستون اصلی بالا می‌رود که اگر از استواری و کیفیت لازم برخوردار نباشند، کمپین در رسیدن هدف اصلی یعنی پیروزی کاندیدا با مشکل و چه بسا ناکامی مواجه خواهد شد. این شش ستون عبارتند از:

  1. تحلیل موقعیت
  2. اهداف و استراتژی انتخاباتی
  3. پیام انتخاباتی
  4. برنامه‌ریزی ارتباطی
  5. برنامه‌ریزی میدانی
  6. برنامه‌ریزی مالی

آیین نگارش کمیپن

پیش از آنکه ارکان کمپین انتخاباتی را بررسی کنیم، لازم است درباره ادبیات و شیوه کارساز نگارش و ارائه کمپین‌ به نکاتی اشاره کنیم که رعایت آنها برای یک مشاور انتخاباتی حیاتی است.

ساده و روشن بودن

اگر خاطرتان مانده باشد، پیشتر توضیح دادیم که جلوگیری از پیدایش ابهام درباره اهداف، استراتژی، پیام و برنامه ارتباطی کاندیدا و هماهنگ کردن تصمیم‌های اصلی و موقعیتی با آنها از ضرورت‌های  مکتوب کردن کمپین است. این هدف می‌طلبد که متن کمپین از واژگان ساده و روشنی تشکیل شده باشد که در مواقع ضروری بتواند بین عملکردها و اختلاف نظرها وحدت ایجاد کند اما واژگان پر کر و فر، زیادی یا بسیار فنی مربوط به علوم سیاسی و… می‌توانند مانع این کارکرد شوند و حتی اختلاف ساز باشند. یادمان باشد که مکتوب کردن کمپین برای وصل کردن است؛ نی برای فصل کردن!

درست و روان نویسی

غلط‌های املایی و انشاء نامناسب در متن کمپین تصورات نادرستی از توانمندی شما ایجاد می‌کند. در بهترین حالت ممکن است این تصور ایجاد شود که شما به این کار اهمیت چندانی نمی‌دهید یا آن قدر گرفتار بوده‌اید که فرصت بازخوانی متن را پیدا نکرده‌اید.

چراغانی کردن ممنوع

چراغانی کردن محتوا با کلمات و جملات زیبا و حتی ساده اما بی‌ارتباط با موضوع را برای دفترچه خاطرات شخصی خودتان  بگذارید و در نگارش کمپین انتخاباتی یکراست به سراغ اصل موضوع بروید و خواننده را از عذاب جستجو در میان جزییات بی‌ربط برهانید.

 مستند نویسی

اطلاعات کمپین را مستند کنید تا به نتیجه‌گیری‌های شما و البته خود شما اطمینان بیشتری ایجاد شود. حتی اگر کاندیدا و اطرافیانش از دانشمندان روزگار هم نباشند اما فرض را بر این بگذارید که قاعده« از کجا آورده‌ای» را به خوبی می‌شناسند و احتمال دارد از شما بپرسند که فلان اطلاعات و نتیجه را از کجا آورده‌اید.

اندازه نویسی

بسیاری از ما حجم زیاد یک نوشته را نشانه سواد بالای نویسنده آن می‌دانیم اما حوصله یا وقت خواندن آن را نداریم و این را هم می‌دانیم هر متن قطوری« جنگ و صلح[۱]» نیست! حجم یک کمپین انتخاباتی باید به اندازه باشد یعنی مقصود را برساند و چیزی بیشتر یا کمتر از آن نداشته باشد.

بسته بندی مناسب

کمپین کارساز باید ظاهر و بسته‌بندی خوبی داشته باشد یعنی در آن از برنامه‌های گرافیکی، نمودارها، جدول ها و صفحه آرایی مناسب برای انتقال هرچه بهتر مفاهیم کمپین به کاندیدا و ستاد انتخاباتی استفاده شود.

 

۱–  تحلیل موقعیت

پیشتر اشاره کردیم که واژه کمپین از حوزه برنامه‌ریزی نظامی برآمده و اکنون باید اضافه کنیم بسیاری از واژگان همراه آن از جمله استراتژی و تحلیل موقعیت هم از همین حوزه به دانش تبلیغات وارد شده‌اند و کم و کسری آن از جهت واژگان تخصصی را جبران کرده‌اند.

منظور اصلی از انجام تحلیل موقعیت، روشن شدن وضعیت کنونی کاندیدا در نقشه رقابت‌های انتخابات  بر پایه دانسته‌ها و پژوهش است. امکان دارد که بخشی از اطلاعات این رکن را از پیش بدانیم یا از منابع عمومی، اختصاصی و تخصصی تهیه کنیم و آنچه را هم نمی‌دانیم با پژوهش اولیه در حوزه انتخابیه به دست بیاوریم. از این اطلاعات برای تعیین و طراحی سایر ارکان از جمله اهداف، استراتژی، پیام و برنامه‌ریزی ارتباطی و میدانی استفاده می‌شود. بنابراین هر نوع لغزشی در این بخش بر بر ارکان بعدی کمپین تاثیر منفی خواهد گذاشت و چه بسا سبب شود کاندیدا با استراتژی و تصویر نادرستی از از جایگاه خودش، رقیبانش و رای دهندگان به میدان انتخابات قدم بگذارد.

نوشتن تحلیل موقعیت برای کاندیداهای با سابقه آسان‌تر است زیرا تجربه‌ها، اطلاعات و اسناد گذشته می‌تواند مبنا و سرنخی برای تحلیل موقعیت جدید باشد اما تحلیل موقعیت کمپین یک کاندیدای تازه کار چالش برانگیزتر خواهد بود زیرا علامت سوال‌ها بیشتر است و اتاق فکر باید تلاش و دقت بیشتری برای پاسخ‌های درست به خرج دهد تا کمپین کاندیدای نوظهور بر پایه تصمیم‌ها و طراحی‌های درستی شکل بگیرد.

محورهای تحلیل موقعیت

در تحلیل موقعیت باید به داده‌ها و اطلاعات مربوط به انتخابات دوره‌های گذشته از جمله میزان مشارکت رای دهندگان، میزان رای و شرایط کاندیدای پیروز، نقشه جغرافیایی و انسانی حوزه انتخاباتی، رقیبان، قوانین و شرایط حضور در انتخابات و دگرگونی‌های آنها(مانند استانی شدن انتخابات)، زمان‌بندی، وضعیت و ضریب نفوذ انواع رسانه‌ها، اولویت‎های رای دهندگان و تم حاکم بر انتخابات پیش‌رو و گذشته و شناسایی خاستگاه‌های رای اشاره شود.

شاید محورهای دیگری هم برای تحلیل موقعیت مطرح شود که در فرایندهای اصلی کمپین یعنی طراحی استراتژی، پیام و برنامه ارتباطات کارساز باشند اما اگر توان یا زمان استفاده از همه داده‌ها وجود نداشته باشد یا سبب سردرگمی شوند، باید با بی‌رحمی از آنها چشم پوشی کرد و بر داده‌های قابل فهم و مورد نیاز تمرکز کرد. در عین حال اتاق فکر حتی پس از طراحی کمپین هم باید نسبت داده‌ها و اطلاعات جدید حساس باشد چرا که بعضی از آنها ممکن است ارکان کمپین، طراحی‌ها و برنامه‌ریزی‌های قبلی را تحت تاثیر قرار دهند.

در یادداشت‌های آتی به جزییات مهمترین محورهای تحلیل موقعیت و سایر ارکان کمپین‌های انتخاباتی خواهیم پرداخت.

 

[۱] رمان طولانی از لئو تولستوی، نویسنده بزرگ روس که در آن  بیش از ۵۸۰ شخصیت با دقت توصیف شده است.

 

سلسله یادداشت‌های کمپین انتخاباتی؛

یادداشت اول / چرا احزاب سیاسی برای پیروزی در انتخابات به کمپین نیاز دارند؟

یادداشت دوم/ تدارک اتاق فکر برای کمپین انتخاباتی یک ابزار بدون جایگزین است

یادداشت سوم/ انتخاب مدیر اجرایی کمپین و آشنایی با واحدهای ستاد


∗ سردبیر و مدیر مسئول فصلنامه راهبرد ارتباطات

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here