زمان انتشار : ۲۷ آذر ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۸:۱۲ | کد خبر : 477120 |

درس گفتارهای مسئولیت اصحاب رسانه در شرایط بحرانی

شفقنا رسانه_اوضاع نابسامان اقتصادی و اجتماعی در جامعه امروز ایران، می‌تواند منجر به آسیب‌‍‌های جدی به روح جامعه و روان آحاد ملت گردد. افسردگی، ناامیدی، اضطراب، خشم و خشونت، هراس اخلاقی و افزایش بزهکاری از آسیب‌هایی هستند که در بزنگاه‌های بحرانی بروز و ظهور بیشتری می‌یابد.

به گزارش موسسه رحمان، در چنین شرایطی، رسانه نقش به‌سزا و غیرقابل انکاری در تخفیف یا تشدید این دست آسیب‌های روانی و اجتماعی می تواند بازی‌کند. رسانه‌ها، می‌توانند ناامیدی، هراس و اضطراب مضاعفی تولید و تحرکات هیجانی اقتصادی و اجتماعی را افزایش دهند، و یا بالعکس، موجبات شکیبایی، امیدواری و تاب‌آوری اجتماعی را فراهم آورند. رسانه‌ها در شرایط بحرانی یکی از مهم‌ترین گروه‌های مرجع و تعیین‌کننده‌ای هستند که نقش رهبری مخاطبان خود را بر عهده دارند و بر این اساس رسالت حساسی بر دوش فعالان رسانه‌ای در شرایط بحران قرار دارد.

   مؤسسه مردم‌نهاد رحمان که در زمینه کاهش و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی با رویکردی علمی و مطالعاتی فعال بوده و خود را متعهد به کنش‌گری فعالانه در زمانه حساس کنونی می‌داند، پس از برگزاری همایش امید اجتماعی در ایران (زمستان ۹۶)، در گام دوم تصمیم دارد برای اهالی رسانه مباحثی را پیرامون موضوع «مسئولیت اصحاب رسانه در تولید امید و تاب‌آوری اجتماعی همزمان با پوشش واقعی اخبار» ارائه نماید. این مباحث طی یک دوره آموزشی، شامل ۴ درس‌گفتار، برای فعالان این عرصه برگزار خواهد شد. این برنامه که با همکاری انجمن علمی مطالعات فرهنگی و ارتباطات برگزار می‌شود، به موضوعاتی چون رسالت رسانه‌ها در شرایط بحران؛ پیگیری و انعکاس واقعیت‌ها و مشکلات اجتماعی، همزمان با حفظ همبستگی؛ امیدآفرینی اجتماعی و تابآوری اجتماعی خواهد پرداخت.

بدین‌وسیله از همگی اصحاب رسانه دعوت می‌شود تا در این درسگفتارها حضور فعال به هم رسانند.سخنرانان محمد مهدی مجاهدی،هادی خانیکی ،نغمه تقوا و محمد فاضلی.

تلفن تماس موسسه رحمان:۶۶۹۴۵۸۰۹

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here