زمان انتشار : ۲۶ آذر ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۰:۳۲ | کد خبر : 477061 |

واکنش روزنامه ها به کاهش قیمت دلار ادامه دارد

شفقنا رسانه-کاهش قیمت دلار ،دیدار حجت الاسلام عبدالله نوری با مجمع زنان اصلاح طلب و اصلاح بودجه کشور از مهم ترین عناوین امروز روزنامه ها بود.

به گزارش شفقنا رسانه،روز شنبه همایون شجریان به بازدید از مؤسسه خیریه «همدم» در شهر مشهد می‌رود و با دختر کم توان و خوش صدایی با نام «تکتم» هم آوا می‌شود. روزنامه ایران عکس یک را به همنوایی این دو اختصاص داد و تیتر « دردم دوا شد » را هم از بخشی از ترانه اش انتخاب می کند که گفته بود «راه امشب می‌برد سویت مرا / می‌کشد در بند گیسویت مرا… من تو را در شانه‌هایم می‌کشم/ یا تو می‌خوانی به گیسویت مرا…خوب شد دردم دوا شد، خوب شد دل به عشقت مبتلا شد خوب شد…» روز گذشته دلار وارد کانال ۹ هزار تومانی شد. روززنامه ایران در تیتر یک «دلار آرام گرفت» به کاهش قیمت دلار پرداخت و در بخشی از متن نوشت:« اکنون با مدیریت و ورود بانک مرکزی دراین بازار و کوتاه شدن دست دلالان، هیجاناتی که نرخ ارز را به اوج رسانده بود، فروکش کرده است. با ورود حجم قابل توجهی از ارز حاصل از صادرات به خصوص محصولات پتروشیمی به کشور فعالان اقتصادی انتظار دارند تا در روزهای آینده با مدیریت منطقی دولت از دلار ۸ هزار تومانی رونمایی شود.» این روزنامه در زیر تیتر هم عنوان کرد:« حجم تقاضا برای خرید انواع ارز منطقی شد»

« دولت حرف خودش را می‌زند قیمت‌ها راه خودشان را می‌روند!» تیتر طولانی روزنامه کیهان است که با انتقاد از ارزان نشدن کالاها با وجود کاهش نرخ دلار نوشت:« در شرایطی که قیمت‌های کالاهای مختلف پیش چشم دولت گران می‌شود، مسئولان دولتی تنها به حرف درمانی بسنده می‌کنند.»

روزنامه خراسان هم عکس یک را به کاهش نرخ ارز اختصاص داد با بیان اینکه « در شرایطی که نرخ ارز، چند روزی است از کانال ۱۰ هزار تومان نیز پایین آمده و وارد کانال ۹ هزار تومان شده است، گمانه ها برای این که بانک مرکزی در چه محدوده ای نرخ ارز را تعادلی دانسته و به طور موثر بازار را به سوی آن هدایت خواهد کرد، افزایش یافته است». روزنامه در تیتر به نقل از یک مقام بانکی نوشت:« نگاه بانک مرکزی به ارز ۷ تا ۸ هزار تومانی»

بودجه سال ۱۳۹۸ که قرار بود دو هفته گذشته تقدیم مجلس شود باز هم به تاخیر افتاد و احتمالا یک هفته دیگر کار دارد .روزنامه سازندگی این تاخیر را فرصت مناسبی برای اصلاح ساختاری اقتصاد کشور دانست و در تیتر نوشت « فرصت طلایی اصلاح بودجه» و در متن چندین پیشنهاد را به دولت ارائه کرد « به نظر ما دولت روحانی می تواند بزرگترین اصلاح طلبی اقتصادی و اجتماعی را با اصلاح ساختاری بودجه کشور انجام دهد اصلاحی که حاکمیت از آن حمایت می کند و جامعه باید با آن همراهی کند ؛کاهش ردیف های بودجه دولتی و حکومتی.کاهش نیروی انسانی در دولت.کاهش هزینه های جاری در دولت.استقلال بودجه از نفت و انتقال نفت به سرمایه گذاری در توسعه ملی کشور.مبارزه با سرمایه گذاری دولتی و شرکت‌های پیمانکار صوری و تقویت سرمایه گذاری ملی» اینکه رسانه ها در موقعیت های مناسب بتوانند نظر و پیشنهاد خود را به دولت و حاکمیت جهت اداره بخش های مختلف کشور ارائه دهند ،نشان از باور رسانه ها به قدرتمندی خود در عرصه حکمرانی است و کار خوب و پسندیده ای است.

روز گذشته حجت الاسلام و المسلمین عبدالله نوری در دیدار با جمعی از اعضای شورای مرکزی و کمیته‌ فرهنگی، اجتماعی مجمع زنان اصلاح طلب تحلیلی ‌‏از وضعیت کشور و اصلاح‌طلبان و راهکارهای برون‌ ‏رفت از مشکلات کنونی را ارائه کرد .روزنامه اعتماد گزارش این دیدار را به عکس و تیتر یک خود آورد و به نقل از او عنوان کرد « بعد از چهل سال مستحق زندگی بهتری هستیم» در بخشی از این گزارش عبدالله نوری گفته است « ‏هیچ مقام، جایگاه و نهاد و سازمانی نباید از نظارت مردم و ‏رسانه‌ها و مطبوعات آزاد و ‏مستقل استثنا باشد. اینکه مقامات و مسئولین برای فرار از ‏پاسخگویی به مردم نسبت ‏به عملکردشان، مسئولیت مشکلات را به گردن یکدیگر بیاندازند و خود به جای ‏پاسخگویی در نقش منتقد و اپوزیسیون عمل کنند، باعث ‏افزایش بی‌اعتمادی و ‏عمیق‌تر شدن شکاف میان حاکمیت و مردم می شود. به باور ‏من اکثریت مردم ‏ایران همچنان راه خروج کشور از بحران های مختلف را اصلاحات واقعی و ‏همه جانبه می دانند و به ‏راه حل های خشونت آمیز و دیکته شده از بیرون مرزها روی ‏خوشی نشان نمی دهند.»

روزنامه شرق هم عکس یک خود را به گزارشی از این دیدار اختصاص داد و بر اساس رویکرد خود بخش دیگری از سخنان عبدالله نوری را به تیتر آورد و نوشت « بابت اشتباهاتم از مردم عذرخواهی می کنم».نمایندگان اصفهان حدود ۱۰ روز پیش در اعتراض به حذف بودجه تامین آب شرب استان به طور دسته جمعی از سمت خود استعفاء دادند. آنها اعلام کرده بودند که از زمان ارائه این استعفاء در صحن مجلس و کمیسیون های تخصصی آن حضور نخواهند یافت. روز گذشته این نمایندگان در جلسه غیر علنی هم حاضر نشدند .حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده شاهین در این باره با روزنامه شرق مصاحبه کرده است و توضیح داده تنها برگزاری جلسه ای با حضور رئیس جمهور و با دستور ویژه او به جهانگیری می تواند اصفهانی ها را راضی کند .روزنامه در تیتر عنوان کرد«نمایندگان مستعفی بازنگشتند»

سیاست روز عکس و تیتر یک را به انتقاد از محمد جواد ظریف اختصاص داد. روزنامه تیتر «پولشویی و حقوق بشر کلید واژه های فرار رو به جلو!» را انتخاب کرد و آن را تلاش های ظریف برای شانه خالی کردن از پاسخگویی درباره ناکامی برجام دانست. اگرچه تیتر طولانی است با این حال روزنامه سعی کرده توضیحات بیشتری را برای مخاطب در صفحه اول بیاورد.

در زمان محاکمه حمید باقری درمنی(معروف به سلطان قیر) در دادگاه و بررسی ابعاد مختلف آن، تماسی مشکوک، به نام و عنوان یکی از نهادها، برای احضار باقری درمنی برقرار می‌شود. پس از آن به سرعت حفاظت و اطلاعات قوه قضاییه به پرونده ورود می‌کند که معلوم می شود فردی ناشناس با سواستفاده از نام نهادها قصد فرار دادن درمنی را داشته است. سرانجام تیم فرار شناسایی و بازداشت می‌شود.با دستگیری تیم فرار مشخص می‌شود این افراد بدون وابستگی به نهادی، ولی با عنوان جعلی قصد داشته‌اند با ارسال نامه‌ و تماس ها، باقری درمنی را به بهانه اعزام برای رسیدگی به پرونده از ندامتگاه اوین خارج کنند و مقدمات فرار وی را فراهم آورند.آفتاب یزد این سوژه را به تیتر یک خود آورد و نوشت « کپی ایرانی فرار از زندان» این روزنامه سوژه جالبی را به عکسی یک خود آورد. دو کودک به نام های آرات و آرش که با استعداهایی که در زمینه ورزشی و علمی داشته اند توجه های زیادی را نسبت به خود جلب کرده اند.آفتاب یزد با اشاره به اینکه آرش و آرات توسط رسانه ها دیده شدند ولی مسئولان آنها را ندیدند نوشت « مهد نخبگان هستیم اما نخبه پرور نیستیم»آرات حسینی، از ۶ ماهگی فعالیت خود را در زمینه ژیمناستیک و حرکات آکروبات شروع کرده است.آرش آمرزش کودک ۵ ساله ایرانی در حال حاضر می تواند به زبان های فارسی و انگلیسی و عربی به صورت کاملا مسلط بخواند و بنویسد.

روز گذشته سالروز پیشنهاد طرح ملی شدن صنعت نفت و منافع آن برای مردم ایران بود. روزنامه همدلی تیتر یک «درآمدهای نفتی قربانی ناکارآمدی» را به بررسی این موضوع اختصاص داد و با «داود هرمیداس باوند»، استاد روابط بین‌الملل دانشگاه علامه‌طباطبایی مصاحبه کرد تا به پاسخ این پرسش ها دست یابد:« از ملی شدن صنعت نفت تا تحریم کنونی توسط آمریکا و دیگر کشورهای متحد آن، ملت ایران تا چه حد توانسته‌اند از عایدات نفت سود ببرند؟ این صنعت که مفهوم ملی را به دنبال خود یدک می‌کشد، تا چه حد در خدمت مردمان این سرزمین بوده است؟ اگر نبوده، آیا مردم، این طلای سیاه را بر سر سفره‌های خود خواهند دید؟». البته بهتر بود روزنامه این مطلب را روز گذشته کار می کرد. این روزنامه همچنین عکس یک را به گزارشی از قلع و قمع جنگل های زاگرس اختصاص داد و در تیتر نوشت:«تبر بر جان بلوطستان»

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here