زمان انتشار : ۲۵ آذر ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۰:۲۸ | کد خبر : 477028 |

از «فریب یارانه ای» تا «فشار مافیای آموزشی» به صفحه اول روزنامه‌ها آمد

شفقنا رسانه- اظهارات احمدی نژاد درباره چند برابر کردن یارانه و مناظره به روحانی، قاچاق خاک به کشورهای حاشیه خلیج فارس، جنجال بر سر مشق شب دانش آموز از محورهای مهم روزنامه های امروز بودند.

به گزارش شفقنا رسانه، محمود احمدی‌نژاد، رئیس دولت‌های نهم و دهم اخیراً در جمع هواداران خود گفته است که می‌شود یارانه فعلی را «۲۰ برابر» کرد. روزنامه ایران در تیتر یک «فریب یارانه ای» برای بررسی میزان علمی و اقتصادی بودن این ادعا سراغ کارشناسان رفت تا از آنان بپرسد چنین وعده ای با تکیه بر کدام منابع مالی می‌تواند محقق شود. این وعده امکان پذیر است یا اینکه رئیس دولت‌های نهم و دهم با سوءاستفاده از فضای اقتصاد در راستای فریب افکار عمومی چنین اظهاراتی را به زبان آورده است؟

بررسی و بازتاب واکنش ها نسبت به پیشنهاد «محمود احمدی‌نژاد» برای یک مناظره تلویزیونی با «حسن روحانی» هم به تیتر یک «پوپولیستِ سوخته » روزنامه همدلی آمد. این روزنامه عکس یک را به گزارشی از قاچاق خاک کشورمان به کشور های حاشیه خلیج فارس اختصاص داد که سبب می شود تا کشور را به سوی مشکلات زیست محیطی بیشتری سوق دهند. روزنامه در تیتر نوشت:«خاک وطن چند؟»

این موضوع هم به تیتر یک « لااقل خاک را صادر نکنید »  آرمان امروز آمد که اسماعیل کهرم، کارشناس محیط‌زیست درباره کم و کیف صادرات خاک به این روزنامه گفته بود:« در زمینه خاک اتفاقی که در حال وقوع است، قاچاق نیست، چون به شکل علنی و در روز روشن این اتفاق می‌افتد. برای مثال در بلوچستان نزدیک شهری به نام نوبندیان در منطقه‌ای بین نوبندیان و چابهار، هفت ایستگاه وجود دارد. در این ایستگاه‌ها خاک برداشت شده و به لنج منتقل می‌شود. خاک‌ها در این روند به امارات متحده عربی صادر می‌شوند. بر اساس بازدیدهای میدانی بنده از این منطقه این اقدام غیرمحیط‌زیستی شب و روز در حال انجام است. به عبارت دیگر این عمل قاچاق نام ندارد، بلکه به آن صدور خاک گفته می‌شود. واژه قاچاق به معنی انجام یک اقدام غیرقانونی به شکل مخفیانه است. برای مثال قاچاق موادمخدر به شکل مخفیانه انجام می‌شود، اما خاطیان در حوزه خاک بدون هراس مبادرت به این کار می‌کنند.»

روزنامه کیهان هم تیتر یک «دولت با کلیات ابوالبقاء از مطالبات اقتصادی مردم طفره نرود!» را به انتقاد از دولت و نمایندگان اصلاح طلب اختصاص داد و نوشت:« درحالی که مدت‌هاست امید مردم در انتظار تحقق وعده‌های پرطمطراق برجامی دولت ناامید شده و سختی معیشت عرصه را بر آنها تنگ کرده، دولتمردان به جای پاسخگویی وعده‌های خود، با طرح مسائل حاشیه‌ای و مبهم به مشغول‌سازی افکار عمومی می‌پردازند.» روزنامه عمومی نباید در تیتر از واژه های دشوار استفاده کند بلکه باید سعی کند تا واژه ها و جملات ساده تری برای فهم سریع مخاطب انتخاب کند.

سیاست روز هم تیتر یک «پاس گلی که به دشمن تقدیم می کنیم!» را به اتفاقاتی اختصاص داد که در شبکه های اجتماعی و رسانه های معاند پررنگ شدند و موضع گیری دیر هنگام مسئولان و عدم پاسخگویی به موقعشان سبب شده تا همه چیز به پای حکومت نوشته شود. روزنامه این دیر پاسخ دادن را ناشی از فقدان سواد رسانه ای دانست و نوشت:«می دانیم علیه مان توطئه می کنند، می دانیم با مفاهیمی چون حقوق بشر و حقوق شهروندی و… برای خودشان مشروعیتی دروغین ساختند که هرجا بروند با این عنوان ها دخالت کنند، می دانیم همه چشم ها بر رویمان زوم است تا ندیده را دیده جلوه دهند، می دانیم چند صد تلویزیون ۲۴ ساعته رایگان پخش می شوند تا مردم را نسبت به مسئولان و نظام بدبین کنند… می دانیم… می دانیم… اما… مثل بسیاری از مواقع درگیر خودمان هستیم و توجهی به اطراف نداریم. همه این ها را می دانیم اما به دلیل نداشتن سواد رسانه ای کافی اجازه می دهیم از یک حرکت خودجوش مورد انتقاد واقع شده، مثل اسید پاشی یا جنایتی در کهریزک خبرهایی بسازند و شرایط را برای ماهیگیری از آب گل آلود آماده کنند.»

واکنش ها به حذف مشق شب از برنامه درسی دانش آموزان ادامه دارد با اینکه دیروز معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش گفت که چیزی به اسم حذف تکالیف نداریم، بلکه منظور جایگزین کردن مهارت‌های تکالیف محور به جای مشق شب است. روزنامه سازندگی امروز تیتر و عکس یک خود را به این موضوع با یادآوری فیلمی از عباس کیارستمی اختصاص داد و نوشت « مشق شب جای خالی کیارستمی» و در زیر تیتر توضیح داد حذف مشق شب از مدرسه ها یادآور مستند مشهور عباس کیارستمی است که ۳۰ سال پیش به رنج کودکان از تکالیف مدرسه پرداخته بود و اکنون مافیای ناشران کتاب های درسی که با ضرر ۶۷ میلیارد تومانی این صنعت مواجه شده اند در تلاش برای حفظ مشق شب شده اند.

هفت صبح هم در یکی از تیترهای فرعی خود به  واکنش برخی از چهره ها به حذف تکلیف شب پرداخت و نوشت « و حالا ضد حمله» و در زیر تیتر اشاره کرده معاون آموزش و پرورش و محمدتقی رهبر و چند روزنامه اصول گرا و اصلاح طلب به حمایت از حذف مشق شب پرداختند. ناشران کتاب های کمک آموزشی بر سر مواضع خود هستند.

روز گذشته اسحاق جهانگیری در خصوص تعیین تکلیف موضوع استمرار خسارت ناشی از دپوی خودروهای مربوط به برندهای مختلف در گمرکات کشور خطاب به دژپسند و رحمانی تذکر داده که  نباید تحت تاثیر فضاسازی‌ها، موانع فعالان اقتصادی را برطرف نکنیم. اگر کسی تخلف کرده دستگاه قضایی برخورد می‌کند و نباید برای کسانی که در چارچوب قوانین و مقررات عمل کرده‌اند مشکل ایجاد شود. هفت صبح این تذکر را به تیتر یک خود آورد و نوشت « در انتظار ده هزار خودرو خارجی»و در متن به پادرمیانی جهانگیری برای خودروهای توقیفی در گمرک اشاره کرده است.

آفتاب یزد هم در یکی از تیتر های خود با اشاره به جنجال ها بر سر حذف مشق شب عنوان کرد « فشار مافیای آموزشی بر آموزش و پرورش». این روزنامه تیتر و عکس یک خود را به بررسی عملکرد سازمان های مختلف در بحث مبارزه با اعتیاد اختصاص داد و نوشت « چه کسی مسئول است» و در زیر تیتر توضیح داده در حالی که طبق نص صریح قانون، سازماندهی معتادان به طور کلی و مبارزه با مواد مخدر بر عهده ستاد مبارزه با مواد مخدر است اما دیده می شود که ارگان های دیگر از جمله شهرداری عملکرد قابل قبولی در این باره داشته اند.

روزنامه اعتماد در تیتر یک خود مصاحبه با میرمحمود موسوی درباره مسائل کشور ، وضعیت اف ای تی اف و…را منتشر کرد و  به نقل قول از موسوی  نوشت « من خیلی نگران اف ای تی اف نیستم و معتقدم تصویب خواهد شد همانطور که برجام تصویب شد به تجربه می گویم لوایح هم تصویب می شود.» در بخشی از این گفتگو موسوی با انتقاد به عملکرد صدا و سیما توضیح داده « واقعیت آن است که فضای مجازی بسیاری از معادلات را بر هم زد و بحث های بسیار جدی مطرح شد. نمی خواهم بگویم آنچه در فضای مجازی مطرح می شود مورد تایید است اما بخش قابل توجهی از آنها حامل بحث های جدی است. وقتی یک رسانه ملی با میلیاردها بودجه تنها در اختیار یک جریان اقلیت قرار می گیرد برای ارتباطات چه راه برای مردم می ماند. این دیگر با هیچ معیاری ملی محسوب نمی شود باید صدا و سیما به یک دستگاه ملی با نمایندگی از تمامی اقشار مردم تبدیل شود. در این شرایط است که می بینید میل به تلویزیون های بیرون و وقت گذراندن در فضای مجازی کاهش پیدا می کند‌.»

 روزنامه شرق در تیتر یک به بررسی میزان شفافیت سند مالی دولت پرداخت و نوشت « دو سوم بودجه در جعبه در بسته» و در متن با اشاره به رسالت رسانه ای خود این موضوع را در گفت وگو با کارشناسان مختلف مطرح کرده که برای شفاف کردن قانون بودجه کشور چه باید کرد ؟

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here