زمان انتشار : ۲۴ آذر ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۰:۰۴ | کد خبر : 476993 |

واکنش روزنامه ها به صحبت های ظریف؛از اعتراض به سانسور تا دیپلماسی التماسی

شفقنا رسانه-سخنرانی وزیر امور خارجه در کنگره سراسری حزب ندای ایرانیان،بررسی دلایل سقوط دلار،بازتاب سخنان امام جمعه مشهد درباره فیلترینگ از مهم ترین عناوین امروز روزنامه ها بود.

به گزارش شفقنا رسانه،محمدجواد ظریف روز جمعه در چهارمین کنگره سراسری حزب ندای ایرانیان درباره سیاست خارجی و مولفه های مهم برای منافع ملی سخنرانی کرد که با واکنش های زیادی روبرو شد. روزنامه سازندگی آن بخش از صحبت های وزیر امور خارجه را که به سانسور برجام توسط صدا و سیما و روزنامه کیهان بود به تیتر یک آورد و نوشت« اعتراض به سانسور برجام» در بخشی از این سخنرانی آمده است « ما جمله آقای اوباما را که می گوید «اگر می توانستم، نمی‌گذاشتم یک پیچ و مهره از برنامه هسته ای ایران باقی بماند» تیتر می کنیم اما جمله بعدی را که می گوید «ولی نمیتوانم» تیتر نمی کنیم. چرا روزنامه کیهان به جای اینکه نمی توانم را تیتر کند و غرور ملی را بالا ببرد، قسمت اول را تیتر می کند.چرا وقتی آقای پمپئو در شورای امنیت می‌گوید ما در قطعنامه ۱۹۲۹ چه چیز را از دست داده ایم، آن را تیتر نمی کنید و چرا نمی گویید این مردم این امکان را از آمریکا گرفتند؛ به خاطر اینکه در جاهایی که هنوز ذهنیت ضدیت با آمریکا دارد و ضدیت با آمریکا بلندترین صدا را دارد، باورشان نشده است که آمریکا را می توان شکست داد. سازندگی در تیتر دیگری به بررسی دلایل سقوط دلار پرداخت و عنوان کرد« سقوط دلار تا کجا؟»روزنامه ایران هم  عکس و تیتر یک را به این موضوع اختصاص داد و در تیتری به نقل از ظریف نوشت:« نگذارید غرور مردم را بشکنند»

 

روزنامه کیهان هم تیتر یک را به انتقادات ظریف از نحوه تیتر زدن این روزنامه اختصاص داد و در جواب ظریف آورد:« آقای ظریف! دیپلماسی التماسی شما غرور ملی را لگدمال کرد». روزنامه در بخشی از متن نوشت:« وزیر امور خارجه، کیهان را به نادیده گرفتن غرور ملی متهم کرده است. برخلاف این ادعا، آن چیزی که غرور ملی را لگدمال کرد، دیپلماسی التماسی وزارت خارجه بود. افتخار کیهان آن است که وقتی همه برای برجام کف و سوت می‌زدند، این روزها را می‌دید.»

 

روزنامه اعتماد در تیتر یک و روزنامه شرق در عکس یک خود آن بخش از صحبت های ظریف را که در خصوص مبنای قدرت کشور ایران صحبت کرده بود را به تیتر آوردند و در جمله ای  مشابه عنوان کردند«بدون مردم هیچیم» ظریف در این بخش اشاره کرده است« آنچه که ایران را بیش از هر چیزی قدرتمند تر کرد”مردم” است. مردم ایران مبنای قدرت ما هستند، لذا حفظ شان مردم و رعایت حقوق آنها یک ضرورت است بدون این مردم ما هیچ هستیم.» روزنامه شرق در تیتر یک خود به تردیدهایی درباره ارتباطات حمید باقری درمنی و بابک زنجانی پرداخت و نوشت« معمای رابطه دو اعدامی» پیش تر در خبرها آمده بود که باقری درمنی از طریق معاملاتی برای بابک زنجانی چک ۱۰ میلیاردی کشده است تا اینکه وکیل درمنی به یکی از خبرگزاری ها اعلام کرد «باقری‌درمنی در تماس تلفنی از زندان اعلام کرده است که از سال ۸۵ ممنوع‌المعامله بوده و حق استفاده از چک را نداشته است که بخواهد برای بابک زنجانی چک ۱۰ میلیارد تومانی بکشد»

 

«تلاش حزبی در خلاء فرهنگ تحزب» تیتر یک همدلی در اشاره به حضور چهره های اصلاح طلب در کنگره حزب «ندای ایرانیان» بود. روزنامه با بیان اینکه «مراسم چهارمین کنگره حزب ندای ایرانیان با حضور چهره‌های سیاسی، در حالی آغاز به‌کار کرد که «تحزب» در ایران همچنان با موانع و انسدادهای جدی روبرو است و احزاب نیم‌بند منتقد کماکان با کارکردهای حزبی بیگانه مانده‌اند»، اظهار داشت که شاید حضور این چهره های اصلاح طلب « دورخیزی برای انتخابات مجلس یازدهم در پایان سال ۱۳۹۸ باشد». این روزنامه عکس یک را به گزارشی از وضعیت اشتغال بانوان دانشگاهی اختصاص داد و در تیتر عنوان کرد:« تحصیلکرده‌ها بیکارند، زنان بیکارتر».

«سقط وعده اشتغال زایی» تیتر یک سیاست روز بود که به بررسی اقدامات متولیان برای کاهش نرخ بیکاری پرداخت و نوشت:«در وصف رفع مشکل بیکاری و حل وفصل این بحران متولیان و دست اندرکاران زیادی وعده و وعید داده اند اما اینکه چرا هیچ یک از این وعده ها به سرانجام نرسیده مسئله ای است که بی شک همین متولیان باید پاسخگو باشند که تاکنون چنین پاسخی در این زمینه ریافت نشده و مسئولین مربوطه هربار که در این خصوص سوالی می شنوند، وعده ای تازه سرداده و می گویند: قدم های بسیاری در این زمینه برداشته شده و مجدد وعده ای دیگر می دهند تا شاید در زمان دیگری مجدد در رویارویی با این پرسش قرار گیرند.»

آرمان امروز هم تیتر یک را به بررسی سخنان علم الهدی، امام جمعه مشهد درباره فیلتر تلگرام اختصاص داد و با اشاره به سخنان سال گذشته او که گفته بود «یک روزی گفتید دست ما روی دکمه فیلتر نخواهد رفت و حالا می‌خواهید فیلتر کنید، به گردن رهبری نیندازید» و مقایسه آن ها با سخنان چند روز پیشش مبنی بر فیلتر شدن تلگرام به دستور رهبری نوشت:« تناقض‌های علم‌الهدی در خصوص فیلترینگ»

 

بعد از تصمیم وزارت آموزش و پرورش برای حذف مشق شب برای پایه های اول تا سوم ابتدایی و واکنش ها به این موضوع باعث شده که وزیر آموزش و پرورش این روزها سوژه بسیاری از رسانه ها بشود. روزنامه هفت صبح در تیتر یک خود از واکنش موسسات کنکوری مطرح که این روزها تبلیغات زیادی برای جذب دانش آموزان انجام می دهند و نگران حذف مشق شب و در مرحله بعد کنکور برای دانش آموزان هستند ،پرداخت و نوشت« اتحاد غول ها علیه وزیر» و در گزارش خود ضمن اشاره به این واکنش ها توضیحاتی را درباره مدیران بزرگ ترین موسسات کتاب های کمک درسی و کنکور تهیه کرده است.

آفتاب یزد در تیتر یک امروز سراغ سوژه جالبی رفت. این روزنامه به بررسی رضایت نامه های عجیب قبل از جراحی پرداخت و در تیتر نوشت«رضایت نامه های وحشتناک قبل از جراحی» و در زیر تیتر  با انتشار تصویری از این رضایت نامه ها توضیح داده که جدا از آنکه ادبیات این رضایت نامه رعب آور است اما مردم بایستی به خاطر داشته باشند که امضای مفاد این برگه ها به معنای سلب شکایت از پزشک متخلف نیست بلکه صرفا اثبات خطای پزشکی را بر عهده بیمار می گذارد .در همین رابطه با دبیر شورای عالی نظام پزشکی و یک حقوقدان مصاحبه کرده است.

 

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here