زمان انتشار : ۲۰ آذر ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۰:۴۰ | کد خبر : 476898 |

تبعات نپیوستن ایران به اف‌ای‌تی‌اف در قاب روزنامه‌ها

شفقنا رسانه– نشست روحانی با وزیر و مدیران وزارت راه و شهرسازی، درگذشت احمد رضا دالوند، بررسی اعتراضات مردم فرانسه از محورهای مهم روزنامه ها در صفحه اول بود.

به گزارش شفقنا رسانه، احمدرضا دالوند  منتقد هنری، نویسنده ، تصویرگر و طراح گرافیک دیروز بر اثر بیماری دیابت درگذشت. روزنامه سازندگی این موضوع را مهم دانست و آن را به عکس یک خود آورد و طرحی خوب از چهره او را کار کرد و در تیتر نوشت « خداحافظ آقای دالی» .روز گذشته بیشتر روزنامه ها اظهارات ابراهیم رئیسی را به صفحه یک خود آورده بودند روزنامه سازندگی با توجه به واکنش های صحبت های او درباره کناره گیری محمدباقر قالیباف در انتخابات سال ۹۶, به بازگشت اختلافات به اردوگاه اصول گرایی اشاره کرد و نوشت « جدال هواداران سردار و سید اصول گرایان».

روز گذشته روزنامه اعتماد تنها بخشی از سخنان رئیسی را به تیتر یک خود آورد و همین باعث شد خیلی ها از نظر حرفه ای به کار این رسانه ایراد و انتقاداتی را وارد کنند به همین خاطر روابط عمومی آستان قدس رضوی از این روزنامه خواسته تا جمله کامل رییسی را طبق قانون مطبوعات بازنشر دهد که اعتماد هم آن را به صورت کامل در تیتر یک خود همراه با توضیحات روابط عمومی آستان آورده است و نوشت « خدا رحم کرد ما رییس جمهور نشدیم تا دلار ۵ هزار تومان شود»

روز گذشته رییس جمهور در دیدار با مدیران ارشد وزارت راه و شهرسازی  به مخالفان برجام و آف ای تی اف انتقاداتی را کرد و  گفت« آن کسی که شعار می دهد بیاید هزینه اش را پرداخت کند» روزنامه شهروند با پوشش این قسمت از صحبت های روحانی در تیتر یک با برخی فعالان سیاسی به گفت و گو پرداخته که هزینه نپیوستن ایران به آف ای تی اف چقدر است و بر عهده کیست. داریوش قنبری نماینده ادوار مجلس می گوید« خودتحریمی مهمترین هزینه ای است که کشور و مردم باید بپردازند. برخی نقدها دیگر نقد نیست بلکه نق زدن است .آنها باید بدانند که آثار زیانبار نپیوستن ایران به آف ای تی اف چگونه مردم را در تنگنای اقتصادی و مالی شدید قرار خواهد داد.»

روزنامه ایران هم با اشاره به اینکه «آنچه دیروز در ساختمان وزارت راه و شهرسازی در خیابان آفریقا اتفاق افتاد را می‌توان گفت‌وگوی انتقادی درون دولتی دانست، گفت‌وگویی که به نوبه خود نشانه واضحی از پویایی نهاد دولت در جمهوری اسلامی ایران است» در تیتریک از «حساب کشی روحانی» نوشت و بخشی از سخنان روحانی را هم در قالب سوتیتر به صفحه اول آورد.

روزنامه شرق هم سخنان رییس جمهور درباره تبعات نپیوستن ایران به آف ای تی اف را به تیتر یک آورد و نوشت « مخالفت با آف ای تی اف از جیب مردم» این روزنامه عکس یک خود را به سخنرانی علی مطهری،سعیدحجاریان و محمدرضا تاجیک که به مناسبت روز دانشجو در دانشگاه های مختلف سخنرانی کردند اختصاص داد و نوشت « زنده باد اصلاحات حتی بدون اصلاح طلبان».

اما روزنامه جمله در عکس یک خود بخش دیگری از سخنان روحانی را در این جلسه که مربوط به حوزه مسکن بود پوشش داد و نوشت « تغییر رویکرد انقباضی به انبساطی در حوزه مسکن» این روزنامه در تیتر یک خود سراغ بررسی اعتراضات مردم فرانسه در هفته های اخیر رفته و دیدگاه های چند فعال سیاسی را در این رابطه منعکس کرد و در تیتر عنوان کرد « رنگ رخ زرد دموکراسی»

روزنامه کیهان با ادعای اینکه روحانی در جلسه دیروز اشاره کرده که« شرایط مردم نسبت به قبل از برجام بهتر شده و قیمت‌ها به مراتب ارزان‌تر» برای تایید یا رد این سخن به سراغ مردم رفت و از آن ها درباره شرایط اقتصادی و وضعیت جیبشان پرسید و واکنش یکی از شهروندان به سخنان روحانی را تیتر یک کرد و نوشت:« «آقای رئیس جمهور شوخی می‌کنند!» واکنش مردم به ادعای ارزانی پس از برجام». البته رئیس جمهور دیروز گفته بود « این که برجام باشد یا نباشد باید برای مردم ترجمه شود که بودن آن چه قدر سود دارد و نبودنش چقدر می‌تواند ضرر داشته باشد»

سیاست روز هم عکس یک را به تصویری از روحانی اختصاص داد و در تیتر به نقل از او نوشت:«اینکه برجام باشد یا نباشد باید برای مردم ترجمه شود». روزنامه در متن سخنان روحانی را در دیدارش با مدیران ارشد وزارت راه و شهرسازی اختصاص داد.

خراسان هم عکس یک را به سخنرانی دیروز روحانی اختصاص داد و در تیتر نوشت: «انتقاد روحانی از مخالفان FATF و چراغ سبز به بنزین ۲ نرخی». روزنامه ضمن بازتاب سخنان رئیس جمهور به بیان واکنش های منتقدان دولت نسبت به اظهارات رئیس جمهور هم پرداخت.

«حسام‌الدین آشنا» رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری و مشاور ریاست جمهوری عصر یکشنبه در مراسمی که به مناسبت گرامیداشت روز دانشجو در دانشکده فنی دانشگاه تهران برگزار شد به سوالات دانشجوها پاسخ داد که برخی از این سوالات از درباره وضعیت حصر و خانواده های بودجه بگیر بود. همدلی در تیتر یک به بررسی سخنان آشنا پرداخت و تیتر کوتاهی «اشاره‌های «آشنا» به رانت‌های نا‌آشنا » را برای آن انتخاب کرد. روزنامه در بخشی از متن نوشت: «شاید کلیدی‌ترین نکته سخنان آشنا این بود که «پشت هر ردیف بودجه، قبیله‌ها و پدر و مادرهایی قرار دارند»! پس چرا ایشان و یا شخص رئیس جمهور این «قبیله‌ها» و «پدر و مادرها» را به مردم معرفی نمی‌کنند؟ وقت آن نرسیده که مردم بدانند بودجه کشور در کجاها هزینه می‌شود و آیا همین قبیله‌ها و …منشاء رانت، اختلاس و اوضاع اسفبار اقتصادی ـ معیشتی نیستند؟ آیا وقت آن نرسیده تا زعمای دولت تدبیر و امید از اشاره، ابهام و ایهام در سخنان‌شان دست بردارند و با شفافیت و جسارت اعلام کنند که این «قبیله‌ها» دقیقا چه کسانی هستند یا چه کسانی بودجه کشور را برای پرداخت یک ردیف آن، به گروگان می‌گیرند؟ بدون تعارف باید گفت این شیوه، همان شیوه‌ی «بگم‌بگم» معجزه هزاره سوم است و دولت تدبیر و امید باید با ترک چنین گفتمان نادرستی، فرقی بین خود و دولت قبلی قائل شود. »

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here