زمان انتشار : ۱۸ آذر ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۱:۳۳ | کد خبر : 476822 |

تدارک اتاق فکر برای کمپین انتخاباتی یک ابزار بدون جایگزین است/یادداشتی از یک کارشناس رسانه

شفقنا رسانه- آرش محبی∗:

در یادداشت اول اشاره شد که هدفمندی تصمیم‌ها و رفتارها با توجه کمبود منابع زمانی، انسانی و مالی فلسفه کمپین‌ محوری در انتخابات است و این مهم جز با رعایت اصل  اندیشه پیش از عمل در قالب اتاق فکر ممکن نخواهد بود.

اگر کاندیدای مورد مشاوره برای نگارش کمپین انتخاباتی راضی شده است، در گام دوم باید او را به سمت تشکیل اتاق فکر راهنمایی کنید که برای نگارش نسخه اولیه و طراحی محورهای اساسی کمپین و به طور کلی تدارک مهمات فکری از جمله طراحی پیام و واکنش به رفتارها و تخریب‌های رقیبان کاندیدا در انتخابات یک ابزار بدون جایگزین است.

وظایف اتاق فکر کمپین

اتاق فکر کمپین انتخاباتی دو وظیفه کلیدی دارد:

 1. نگارش کمپین انتخاباتی و تولید فکر برای محورهای اصلی آن از جمله استراتژی و پیام انتخاباتی، برنامه‌ریزی رسانه‌ای، شناسایی و تحلیل رقیبان، رای دهندگان و… .
 2. باز کردن گره‌های فکری و ارائه راه حل برای مسائلی که در هنگام اجرای کمپین پیش می‌آید؛ مانند پیشنهاد پیام در پاسخ به تخریب رقیب، ارزیابی سخنرانی و مناظره کاندیدا و… .

ویژگی‌های اتاق فکر

 1. اگرچه افراد تک تخصصی مانند فردی که تنها در شبکه‌های اجتماعی تخصص دارد، برای بخش اجرایی کمپین موهبت هستند اما چندان به کار اتاق فکر نمی‌آیند. اعضای اتاق فکر باید در شناخت حوزه انتخاباتی، برنامه‌ریزی، سیاست، انتخابات، ارتباطات و دانش کمپین تجربه یا دانش داشته باشند تا بتوانند درباره محورها و مسائل مختلف کمپین فکر و ایده تولید کنند.
 2. اعضای اتاق فکر باید توانایی تفکر گروهی منتهی به تولید و بسته‌بندی ایده‌های انتخاباتی را داشته باشند. این توانایی را دست کم نگیرید و بدانید که برخی از باهوش‌ترین افراد وقتی در مسیر تفکر گروهی قرار می‌گیرند به افرادی معمولی یا مخل در کار تبدیل می‌شوند.
 3. این افراد باید توانایی بازبینی در ایده‌های خودشان و اتاق فکر را داشته باشند. افرادی که به جای استدلال و داشتن ذهن بار برای تغییر نظر، بر طبل تعصب می‌کوبند و دچار بیماری« یکی بودن حرف مرد» هستند، به درد عضویت در اتاق فکر نمی‎خورند. این دسته از افراد چند ویژگی بارز دارند؛ خیلی زود عصبانی می‌شوند، برخوردهای تندی با نظرات مخالف دارند و در نهایت اتاق فکر را به اتاق جنگ تبدیل می‌کنند.
 4. اعضاء اتاق فکر باید به حل مسائل و ارائه ایده درباره محورها و مسائل مورد نیاز کمپین انتخاباتی پایبند باشند و از مکتب جلسه برای جلسه(نه برای حل مساله) پیروی نکنند!
 5. دور افراد با تجربه و دانش کافی اما غیر قابل اعتماد را برای حضور در اتاق فکر حتما خط قرمز بکشید زیرا خطرهای زیادی از حضور آنها متوجه کمپین خواهد شد.آنها ممکن است اخبار و تحلیل‌های کمپین را به رقیبان بفروشند یا با بروز کوچکترین اختلافی، داده‌های محرمانه را علنی می‌کنند. وقتی رقیب اطلاعات مهم کمپین مانند استراتژی و پیام انتخاباتی، برنامه‌ریزی رسانه‌ای را در اختیار داشته باشد، همیشه چند گام جلوتر از کاندیدای شما خواهد بود و مانع اجرای ایده‌ها و برنامه‌های کمپین شود.

سوء تفاهم‌ها

پیش از تشکیل اتاق فکر سوء تفاهم‌هایی درباره این اتاق در میان کاندیداها وجود دارد  که باید برطرف شوند.

 1. اگرچه اعضای اتاق فکر باید مورد اعتماد و پایبند به اصول اخلاق حرفه‌ای از جمله رازداری باشند اما به آن معنا نیست که این اتاق از دوستان، آشنایان و خانواده کاندیدا تشکیل شود. به بیان دیگر اتاق فکر جایی برای گردهمایی‌های دوستانه و خانوداگی نیست و داشتن تجربه انتخاباتی، توانمندهایی حرفه‌ای مورد نیاز کمپین در کنار شایستگی‌های اخلاق حرفه‌ای، شاخص‌های اصلی برای انتخاب اعضای این اتاق است. البته برخی از کاندیدا زیر بار نمی‌روند و بر حضور افراد غیر ضروری پافشاری می‌کنند اما شما باید استدلال کنید:
 • همانطور که اشاره شد اتاق فکر جایی برای تحلیل و طراحی کردن است و حضور افراد غیرضروری و نااهل و اظهارنظرهای احتمالی آنان، اتاق فکر را در انجام ماموریت هایش با مشکل روبرو می‌کند.
 •  حضور افراد غیرضروری حتی کسانی که به آنها اعتماد زیادی وجود دارد؛ امکان درز  اطلاعات و تحلیل‌های پایه و موردی کمپین را نزد رقیبان بیشتر می‌کند.
 •  تجربه نشان داده است حضور افراد نامربوط درصد مسئولیت‌پذیری حرفه‌ای و اخلاقی اعضای اتاق فکر را کاهش می‌دهد.

۲. افرادی که در کمپین انتخاباتی کاندیدا مسئولیت‌ دارند به دلیل گرفتاری و روحیه اجرایی مناسب اتاق فکر نیستند؛ رعایت این اصل بسیار مهم است. از طرف دیگر توصیه می‌شود که اعضای اتاق فکر کار اجرایی در کمپین انجام ندهند تا فراغ بال بیشتری برای تولید ایده‌های انتخاباتی داشته باشند. اگرچه بسیاری کاندیداها این اصل را رعایت نمی‌کنند و جلسات اتاق فکر آنها از افرادی تشکیل می‌شود که فرصتی برای فکر کردن و طراحی ندارند.

۳. برخی کاندیداها تصور می‌کنند تنها افراد ساکن در حوزه انتخاباتی با شناخت مویرگی  از آنجا شایستگی حضور در اتاق فکر را دارند. اگرچه شناخت از حوزه انتخاباتی برای طراحی فرایندهای اصلی کمپین مانند پیام و… یک نیاز غیرقابل چشم پوشی است اما تنها با سکونت افراد در حوزه انتخاباتی به دست نمی‌آید و چه بسا اقامت طولانی مدت در یک منطقه سبب دم دستی و عادی شدن بسیاری امور و ناتوانی در کشف الگوهای پیچیده‌ رفتاری رای‌دهندگان شود که با نگاه بیرونی قابل تشخیص هستند. به هرحال مهم آن است که اعضای اتاق فکر دانش استفاده از اطلاعات حوزه انتخاباتی را برای طراحی فرایندهای کمپین داشته باشند.

نسبت اتاق فکر و تیم اجرایی

اتاق فکر حکم یک ستاد تخصصی را برای بخش اجرایی کمپین را دارد و به زبان دانش مدیریت رابطه این دو می‌تواند جنبه‌های مشورتی، اجباری و همزمان داشته باشد؛ یعنی در بعضی امور مانند تولید یک محتوای رسانه‌ای بر پایه بریف تبلیغاتی یا روابط عمومی کمپین، بخش اجرایی در دریافت و استفاده از مشورت اتاق فکر مختار است. در بعضی امور مانند نحوه برگزاری یک رویداد، بخش اجرایی باید  مشورت اتاق فکر را دریافت کند اما در استفاده از آن مختار است. در امور راهبردی هم که فرایندهای اصلی کمپین مانند پیام، استراتژی، برند کاندیدا و .. را شامل می شود، بخش اجرایی .باید زیر امر اتاق فکر باشد.

به طور معمول تیم اتاق فکر و بخش اجرایی به وسیله مدیر کمپین یا مشاور ارشد انتخاباتی به هم پیوند می‌خورند و هماهنگ می‌شوند.

آغاز نگارش کمپین

نگارش کمپین انتخاباتی کاندیدا با طرح پرسش‌های کلیدی زیر در اتاق فکر آغاز می‌شود:

 • نقاط قوت و ضعف کاندیدای ما چیست و چه میزان شانس برای پیروزی در انتخابات دارد؟
 • جامعه رای دهندگان در چه شرایطی قرار دارد؟ چگونه باید دسته بندی شود؟ پایگاه رای کاندیدای ما در کجا قرار دارد؟ چگونه می‌توانیم به آنها دسترسی داشته باشیم؟ درباره خاستگاه رای چه می‌دانیم؟ مردم نسبت به انتخابات قبلی و کاندیدای مستقر چه دیدگاهی دارند؟ و…
 • مسائل اصلی، تم انتخابات و اولویت رای دهندگان چیست و چه تفاوتی با انتخابات پیشین دارد؟
 • چه کسانی در انتخابات شرکت خواهند کرد؟ از میان آنها چه کسانی رقیب ما هستند؟ رقیبان استراتژیک ما(کاندیدایی که پایگاه رای مشترک با ما دارد) چه کسانی هستند؟ رقیبان نهایی ما چه کسانی هستند؟ چه نقاط ضعف و قوتی دارند؟ خاستگاه رای آنان چگونه است؟
 • افراد و مسئولیت های کلیدی کمپین کدام‌ها هستند؟
 • زمان بندی تقریبی برای حضور کاندیدای ما در انتخابات چیست؟
 • منابع مالی کمپین چگونه و تا چه میزان تامین خواهد شد؟

پاسخ به این پرسش‌ها تا حدی زیادی راهبرد و مسیر پیروزی کاندیدا را نشان می‌دهد و همچنین داده‌های اولیه برای نگارش کمیپن را فراهم می‌کند. همزمان با پاسخ به این پرسش‌ها یا پیشتر از آن باید مدیر کمپین هم در هماهنگی کامل با کاندیدا انتخاب شود تا از همان لحظات آغازین نگارش کمپین در جریان جزییات آن باشد.

 

سلسله یادداشت‌های کمپین انتخاباتی؛

یادداشت اول / چرا احزاب سیاسی برای پیروزی در انتخابات به کمپین نیاز دارند؟


∗ سردبیر و مدیر مسئول فصلنامه راهبرد ارتباطات

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here