زمان انتشار : ۱۸ آذر ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۰:۳۷ | کد خبر : 476804 |

شورش های شهری فرانسه به صفحه یک روزنامه ها آمد

شفقنا رسانه-ادامه اعتراضات مردم فرانسه در چهارمین هفته به خاطر وضع معشیت شان،سخنرانی حسن روحانی در اجلاس روسای مجالس ۶ کشور آسیایی از مهم ترین عناوین امروز روزنامه ها بود.

به گزارش شفقنا رسانه،رئیس جمهور  صبح شنبه در اجلاس روسای مجالس ۶ کشور آسیایی در تهران به ایالات متحده آمریکا و غرب درباره تبعات تحریم های ایران هشدار داد.آفتاب یزد در تیتر یک خود به این هشدار رییس جمهور و تغییر لحن او نسبت به اتحادیه اروپا در گفت و گو با کارشناسان پرداخت و نوشت « هشدار روحانی به اروپا» و در زیر تیتر توضیح داد لحن حسن روحانی نسبت به اتحادیه به طور ملموسی تغییر کرده است.او به اروپایی ها هشدار داده اگر سهم خود را نپردازد زیر آوار مواد مخدر،پناهجویان و ترورها خواهند رفت .این روزنامه تقریبا یک ماه پیش بود که فراخوانی را برای پیدا کردن نقاشی که در بی آر تی ها و مترو نقاشی می کرد،منتشر کرد حال امروز این نقاش معروف را پیدا کرده و در عکس یک خود به مصاحبه با او نشسته و دلیل این کارش را که بدون هیچ حمایتی انجام می دهد، از او پرسیده است .

«این گربه، شیر است » تیتر یک روزنامه همدلی است که برگرفته از بخشی از سخنان رئیس جمهور و هشدار نسبت به جایگاه استراتژیک ایران در امنیت منطقه و جهان بود، که گفته بود: «با تضعیف ایران از راه تحریم، خیلی‌ها در امان نخواهند بود؛ آن ها که حرف ما را باور ندارند، خوب است به نقشه جغرافیا نگاهی بیندازند.»

روز گذشته چهارمین شنبه بحرانی بود که معترضان فرانسوی موسوم به جلیقه زردها در اعتراض به سیاست های اقتصادی امانوئل ماکرون طبق وعده قبلی به خیابان ها ریختند که معترضان در این شعارها از رئیس جمهور فرانسه می خواهند تا استعفا دهد. البته با شدت گرفتن اعتراضات ضد دولتی ، نیروهای پلیس در پاریس علاوه بر استفاده از گاز اشک آور و ماشین آب پاش برای متفرق کردن معترضان ،زره‌پوش ها را هم وارد میدان کردند که این درگیری ها دست کم ۷۰ زخمی به جا گذاشت. روزنامه ایران عکس و تیتر یک «طوفان زرد در پاریس» را به این درگیری ها اختصاص داد. تیتر برگرفته از جمله امانوئل ماکرون قبل از ورودش به کاخ الیزه است که گفته بود «من برای حکومت کردن در روزهای آرام ساخته نشده‌ام، من برای طوفان آفریده شده‌ام». روزنامه ایران با آوردن این تیتر در بخشی از متن نوشت: «با گذشت یک سال از آن روز، اکنون زمان سنجش اعتبار این ادعا فرا رسیده است». روزنامه ایران یکی از مطالب فرعی خود را به سخنان روحانی در دومین کنفرانس روسای مجالس ۶ کشور منطقه  اختصاص داد و در تیتر نوشت: « خیلی‌ها با تحریم ایران در امان نخواهند بود»


سیاست روز هم تیتری مشابه روزنامه ایران را برای این کنفرانس انتخاب کرد و در تیتر یک آورد: «با تضعیف ایران از راه تحریم خیلی ها در امان نخواهند بود». این روزنامه عکس یک را به درگیری های فرانسه اختصاص داد و در دو مطلب فرعی صفحه اول درباره این درگیری ها نوشت. در تیتر یکی از مطالب «سرکوب مردم ماموریت ماکرون برای زره پوش ها» خواند و در مطلب دیگری تیتر زد: « الگوبرداری ماکرون از صدام». روزنامه با ادعای اینکه رئیس جمهور فرانسه برای سرکوب مردم از گروهک تروریستی منافقین استفاده می کند نوشت:«نمونه این رفتار غیرانسانی و خلاف حقوق بشری رژیم صدام است که پیش از این نیز بارها از گروهک تروریستی منافقین برای سرکوب مردم کشورش و مردم مرزی جمهوری اسلامی ایران بهره گرفته و حتی به آن ها اجازه انجام جنایاتی فجیع تر از داعش را داده بود».

روزنامه اعتماد هم تیتر و عکس یک خود را به این اعتراضات اختصاص داد و عنوان کرد « پاریس خشم بیکران» و در متن به ادامه شورش های شهر فرانسه که به هفته چهارم رسیده ،پرداخته است.

روزنامه خراسان هم در عکس یک ضمن بیان جزئیات این اعتراضات در تیتر از « نبرد زره پوش ها با جلیقه زردها» نوشت و در رو تیتر عنوان کرد:« در چهارمین «شنبه سیاه» ۱۰۰۰ معترض به سیاست های دولت فرانسه بازداشت شدند». این روزنامه تیتر یک«تهدید صریح غرب توسط روحانی» را به اجلاس رؤسای مجالس ۶ کشور منطقه اختصاص داد و در زیر تیتر به نقل از رئیس جمهور و خطاب به غرب نوشت:« از زیر آوار مواد مخدر، پناهجویان و ترورها به سلامت خارج نمی شوید».

کیهان هم عکس و تیتر یک را به درگیری های فرانسه اختصاص داد و در تیتری طولانی عنوان کرد «طوفان جلیقه‌زردها در فرانسه پلیس و ارتش وحشیانه به جان معترضان افتادند». این روزنامه ضمن انتقاد از برخورد رئیس جمهور فرانسه درباره آشوب‌های دی ماه سال گذشته در ایران و ابراز نگرانی او از تعداد بازداشت شدگان این اعتراضات نوشت:« در آستانه یک‌سالگی آشوب‌ها در ایران اما حالا دولت فرانسه که برای سایر دولت‌ها نسخه می‌پیچید که چگونه با آشوب‌ها برخورد کنند، خود دچار آشوب شده و در طول چهار هفته‌ای که از اعتراض «جلیقه‌زردها» می‌گذرد، در وحشیانه‌ترین شکل ممکن در حال سرکوب آنها هستند.»

روز گذشته همایش «مبارزه با فساد در ایران، نظام مند یا موردی» همزمان با روز جهانی مبارزه با فساد در دانشکده مدیریت دانشگاه تهران برگزار شد.روزنامه شرق گزارش این همایش را به تیتر یک خود آورد و نوشت « مبارزه نابرابر با فساد » و در متن به محورهای این سخنرانی که لزوم روش شناسی مبارزه با فساد، مبارزه با فساد در پرتو قرآن با تاکید بر تفسیر المیزان، رسالت نهاد علم در مبارزه با فساد، فرا گرد مبارزه با فساد سیستماتیک، عزم ملی و سیستم قضائی کارآمد، اراده سیاسی در مبارزه با فساد، چالش های نظام سیاسی و تجلیات آن در نظام اداری کشور با رویکرد کاهش فقر و فساد، اشاره شده است.

دو روز پیش بود که خبر معافیت ایران از کاهش تولید نفت کشورهای عضو اوپک منتشر شد و رسانه ها بر اساس رویکرد خود به این اتفاق واکنش نشان دادند روزنامه شهروند تیتر یک خود را به این موضوع اختصاص داد که چرا بیژن زنگنه را باید سردار دیپلماسی اقتصادی ایران در شرایط تحریم دانست؟ و در تیتر نوشت « فاتح بی ادعای جنگ نفتکش ها» این روزنامه در متن به دنبال این بود که آیا این دستاورد شگفت انگیز است یا یک اتفاق معمولی؟ چرا رسانه های غیر همسو سعی می کنند کار بزرگ وزیر را کم ارزش نشان دهند .این روزنامه در گزارش خود با اشاره به مهم بودن این اتفاق در سطح ملی و بین المللی به واکنش رسانه های گرایش به اصول گرا پرداخته که سعی کرده اند این خبر را در حاشیه اطلاع رسانی کنند برای همین در پایان متن این سوال را مطرح کرده که آیا واکنش رسانه ها به این موفقیت ملی همین قدر بود ؟ در شرایط تحریم وظیفه رسانه های دلسوز چیست؟

روزنامه همشهری در تیتر یک خود سراغ بازار خودروسازان رفته که گویا قصد کاهش قیمت ندارند .این روزنامه در تیتر عنوان کرد« بازار خودرو ؛ گروگان خودرو سازان» و در زیر تیتر اشاره کرده خودرو سازان با هدف تسلیم دولت در برابر خواسته افزایش قیمت به عرضه قطره چکانی در بازار روی آورده اند و در ادامه با اشاره به صحبت های سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی ذکر کرده که افزایش خودسرانه قیمت محصولات ایران خودرو ،تخلف و غیر قانونی است.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here