زمان انتشار : ۱۷ آذر ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۰:۰۶ | کد خبر : 476759 |

تحلیل تیتر ها از حمله به «چابهار» تا معافیت ایران از کاهش تولید نفت

شفقنا رسانه-حمله تروریستی به چابهار،موافقت اوپک با معاف ایران از کاهش تولید نفت از مهم ترین عناوین امروز روزنامه ها بود .

به گزارش شفقنا رسانه،روز گذشته اوپک با کاهش سهمیه تولید برای اعضا و معاف کردن ایران از کاهش تولید نفت موافقت کرد روزنامه اعتماد این سوژه را به تیتر و عکس یک خود به نقل از زنگنه آورد و نوشت«آنچه دنبالش بودیم حاصل شد» بر اساس تصمیمات اتخاذ شده اعضای اوپک به میزان هشت هزار بشکه و اعضای غیر عضو به میزان چهارصد هزار بشکه از تولید خود خواهند کاست. این کاهش تولید از ابتدای سال آتی میلادی (حدود ۲۰ روز دیگر) عملیاتی خواهد شد.همچنین این روزنامه در یکی از تیترهای دیگری خود به مناسبت روز دانشجو با مصطفی معین درباره این روز به گفت و گو پرداخته است که تیتر «دانشجویان بی مسئولیت نیستند ،سرخورده اند» از این مصاحبه انتخاب شده است.

 

روزنامه آفتاب یزد هم در عکس یک خود گزارشی از نشست اوپک در چند روز گذشته را تهیه کرده و در واکنش به معافیت ایران از کاهش تولید نفت نوشت« پایمردی ایران»و عکس خوبی را از زنگنه در میان خبرنگاران که با تیتر هماهنگ است کار کرد.این روزنامه در تیتر یک خود سراغ سوژه جالبی که این روزها تحت عنوان اوقات فراغت جوانان نامیده می شود رفت و عنوان کرد« رواج تفریح های عجیب» و در زیر تیتر توضیح داد« چند وقتی است که در فضای مجازی کلیپ هایی از گذراندن اوقات فراغت افراد منتشر می شود که بسیار نگران کننده به نظر می رسد در واقع رنگ و روی گذران اوقات فراغت و تفریحات جوانان تغییر کرده است و این تغییرات را می توان در قالب های مختلف از حیوان آزاری و ..مشاهده کرد.اما این روزها با موضوعی متفاوت روبه رو هستیم که کارتن خواب ها را آتش می زند!»

روزنامه شرق هم با اعلام این خبر که صد و هفتاد و پنجمین نشست سازمان اوپک با تصمیم بر کاهش ۸۰۰هزار بشکه ای به پایان رسید در تیتری کوتاه و خبری عنوان کرد«ایران معاف شد»این روزنامه هم در عکس یک خود در حالی که جمعی از دانشجویان حاضر در سالنی را نشان می دهد با مصطفی تاج زاده به گفت و گو نشسته است و در تیتر به نقل از او نوشت« دانشجویان سربازان احزاب نیستند»

روزنامه همدلی هم عکس یک را به ایستادگی سکاندار نفت ایران در مقابل فشارها برای کاهش تولید اختصاص داد و در تیتر نوشت «زور اوپک به «نامدار» نرسید». عکس انتخاب شده حکایت از شلوغی این نشست دارد و تیتر و عکس همخوانی خوبی با هم دارند. روزنامه با تحلیلگران نفتی درباره اتفاقات اخیر نفتی گفتگو کرد که محمد علی خطیبی، دبیر سابق ایران در اوپک گفته بود:« بهترین کار این است برای اجماع کشورهای نفتی تلاش کنیم تا از افت قیمت نفت جلوگیری کنیم، زیرا در حال حاضر قیمت نفت یرای ما خیلی مهم است. باید کمک کنیم تا کشورهای دیگر در رسیدن به کاهش تولید به اجماع برسند تا از افت قیمت‌ها جلوگیری کنیم.»«ارومیه سازی دریای کاسپین» تیتر یک همدلی است که به بررسی انتقال آبا دریای کاسپین به سمنان پرداخته است. مریم مرادیان ، فعال زیست محیطی در این باره گفته بود:« اگر این طرح اجرایی شود تا چند سال آینده نه تنها سمنان سرسبزی نخواهیم داشت، بلکه با دست خود شمال را نیز خشکانده‌ایم و این گونه جغرافیای خشک و بی‌آب و علفی را به میراث برای آیندگان جا می‌‎گذاریم.»

روز پنجشنبه یک عامل انتحاری اقدام به انفجار بمب داخل خودرویی در یکی از خیابان‌های چابهار کرد که این حادثه چند شهید و مجروح به دنبال داشت.روزنامه سازندگی این اتفاق را به تیتر یک خود آورد و نوشت« حمله به دروازه تجارت » و در زیر تیتر اشاره کرد«عملیات تروریستی در چابهار یک بار دیگر اهمیت این بندر را افزون کرد در روزهایی که به واسطه تحریم ها بندر چابهار تنها راه مبادلاتی ایران با کشورهای دیگر است این مسئله گوشزد شد که آیا برخی به دنبال ارعاب  سرمایه گذاران خارجی مستقر در این بندر هستند؟سازندگی خبر بازداشت مدیر ارشد مالی شرکت چینی هواوی از طرف آمریکا را به عکس یک خود آورد و نوشت «گروگان گیری چینی» و در زیر تیتر توضیح داد بازداشت خانم  وانژو منگ دختر ۴۶ ساله بنیانگذار کمپانی هواوی به علت دور زدن ایران،آیا منجر به بحران تجاری میان چین و امریکا می شود؟ روسای جمهور دو کشور هفته پیش اعلام آتش بس کرده بودند اما اکنون دوباره روبروی یکدیگر قرار گرفتند.

روزنامه هفت صبح هم در واکنش به عملیات تروریستی در چابهار در تیتر یک خود عنوان کرد «انجمن بدخواهان چابهار» و در گزارش خود به پشت پرده این عملیات که توسط کدام کشور و سازمان بوده،پرداخته است.

کیهان هم تیتر یک را به حمله تروریستی روز پنجشنبه به چابهار اختصاص داد و در تیتری طولانی نوشت: «هوشیاری و فداکاری ۲ شهید ناجا حمله تروریستی چابهار را ناکام گذاشت». بهتر است روزنامه ها برای صفحه اول تیتری کوتاه انتخاب کنند.

سیاست روز هم عکس یک را به این حادثه اختصاص داد و در تیتر نوشت :«روزی که تمام ایران بلوچستان شد». روزنامه سعی کرد در متن به چرایی اتفاق این حادثه ترویستی در چابهار و معرفی انصارالفرقان که مسئولیت ترور را برعهده گرفته بودند بپردازد.

خراسان هم در تیتر یک «جنگ بندرها» از پشت پرده عملیات تروریستی در چابهار نوشت. در این گزارش به نقل از قاسم محبعلی، مدیرکل پیشین خاورمیانه وزارت خارجه نوشت:« ناامن شدن چابهار می‌تواند هزینه حضور هندی ها و توافق ایران و هند را بالا ببرد. اکنون حضور هندی ها از طرف ایران و چینی ها از طرف پاکستان، این منطقه را بار دیگر به منطقه رقابت برای قدرت‌های فرامنطقه‌ای تبدیل کرده است. شاید یکی از دلایل ناامن شدن چابهار این باشد که قدرت های شرقی یعنی قدرت های پاکستانی و عربی که تمایل ندارند این طرف امن باشد در تلاش هستند از تروریست‌ها برای ناامن کردن چابهار استفاده کنند. »این روزنامه عکس یک را به معافیت ایران از کاهش تولید نفت اختصاص داد و عکسی متناسب با تیتر «توافق خوب، بعد از نشست سخت» کار کرد.

روز پنجشنبه محمدباقر نوبخت لایحه نهایی بودجه ۹۸ را در ساختمان میدان بهارستان سازمان برنامه و بودجه برای خبرنگاران رونمایی کرد. روزنامه ایران عکس و تیتر یک «دخل و خرج ۹۸» را به این موضوع اختصاص داد و سعی کرد در صفحه اول جزئیاتی از این لایحه را در قالب سوتیتر بیاورد.

 

 

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here