زمان انتشار : ۱۵ آذر ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۰:۳۴ | کد خبر : 476730 |

از «استعفای دسته جمعی نمایندگان» تا «پیش بینی انتخابات ۱۴۰۰» در قاب روزنامه ها

شفقنا رسانه-حواشی جلسه روز گذشته مجلس شورای اسلامی،استعفای جمعی از نمایندگان ،وضعیت بانک های ایران،پیش  بینی انتخابات ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی از مهم ترین عناوین روزنامه های امروز بود.

به گزارش شفقنا رسانه،دیروز جلسه علنی مجلس با یک دستورکار مهم یعنی رسیدگی به ایرادات شورای نگهبان درباره CFT آغاز شد.این جلسه با حواشی زیادی روبرو شد.پزشکیان در دفاع از تصویب سی اف تی و در واکنش به صحبت های قاضی پورگفت :ترسو کسانی هستند که در این مملکت زندگی می‌کنند، فقر و بدبختی و گرسنگی به وجود می‌آید و خود را به کوچه علی چپ می‌زنند و پشت تریبون از فقر و گرسنگی دفاع می‌کنند. در این میان ذوالنور خطاب به پزشکیان گفت: باید برخی از ادبیات کلامی را اصلاح کرد. به عنوان مثال به جای اینکه از لفظ علی چپ استفاده کنیم از زی زی چپ یا هوشنگ چپ استفاده کنیم. این حواشی و سخنان به تیتر و عکس یک روزنامه اعتماد آمد و نوشت « روز عجیب تصویب سی اف تی و قضیه « هوشنگ چپ»».

۱۹ نماینده مجلس از حوزه انتخابیه استان اصفهان و شهرستان‌های آن طی نامه‌ای به رئیس مجلس در اعتراض به عدم تحقق وعده‌های دولت درباره جاری شدن آب در زاینده‌رود استعفای خود را اعلام کردند. روزنامه آرمان امروز تیتر یک « وعده برای آب،«سراب» بود » را به این مسئله اختصاص داد. این روزنامه با انتقاد از باب شدن استعفا از سوی نمایندگان به عنوان ابزاری برای پیشبرد مطالباتشان، آن را راه برون رفت از مشکلات ندانست و در ادامه با فتح‌ا… معین، رئیس شورای شهر اصفهان مصاحبه کرد که معین راه مناسب را در تعامل و گفت‌وگوی مکرر با وزارت نیرو دانست و گفت:« وزارت نیرو باید به قول‌هایی که داده عمل کرده و اقداماتی را که در این راستا قصد اعمال دارد اعلام کند.»

با قطع ارتباط مالی ایران با سایر کشورهای جهان به واسطه تحریم های یک سویه آمریکا،اروپا برای نشان دادن حسن نیت خود و حفظ برجام دست به ایجاد یک ساز و کار جدید مالی به نام spv زده است.شرق در تیتری خبری این موضوع را به تیتر یک خود آورد و نوشت « برقراری کانال مالی ایران و اوپا» و در زیر تیتر اشاره کرده که معاون اقتصادی رئیس جمهور از اجرایی شدن spvدر پایان دی خبر داد.روزنامه شرق عکس یک خود را به مصاحبه با صادق زیبا کلام اختصاص داد و نوشت«اصول گرایان برنده انتخابات ۱۴۰۰» در بخشی از این مصاحبه زیبا کلام با اشاره به پیش بینی انتخابات مجلس و ریاست جمهوری توضیح داد«اصلا اصولگرایان نیازی نیست که کاری انجام دهند، برای اینکه اصولگرایان در انتخابات سال آینده ۹۸ مجلس را خیلی راحت به دست خواهند آورد؛ یعنی فکر نمی‌کنند که از حالا تا بهمن یا اسفند ۹۸ اتفاق خاصی بیفتد. همین روند خواهد بود. ‌ بنابراین به نظر من، مجلس یازدهم را خواهند برد و یکی، دو سال بعد هم در انتخابات ۱۴۰۰ قطعا اصولگرایان پیروز خواهند شد؛ یعنی آن ۱۶، ۱۷ میلیون رأی آقای رئیسی سرجایش هست، به‌علاوه یک چندمیلیونی هم ریزش از سوی این ۲۴ میلیون که می‌رود به سبد آقای رئیسی یا هرکس دیگری که از اصولگرایان بیاید نامزد شود. ما شانسی نداریم؛ چه در انتخابات ۹۸ برای مجلس و چه در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰. مگر این وسط یک معجزه اتفاق بیفتد. »

روزنامه ایران تیتر یک «امریکایی‌ها هر روز پیام مذاکره می‌دهند» را به سخنان رئیس جمهور در جلسه دیروز شورای اداری استان سمنان اختصاص داد که روحانی ضمن اشاره به اینکه در شرایط تحریم باید تهدیدات و معضلات را به فرصت تبدیل کنیم گفته بود: «البته می‌توانیم راه دیگری را انتخاب کرده و به امریکا پاسخ مثبت دهیم، اما در آن شرایط دیگر عزت، ‌استقلال، مردم‌سالاری و ایرانی با عظمت وجود نخواهد داشت. امریکایی‌ها بسیار علاقه‌مندند که این شرایط به وجود آید و هر روز از طرق مختلف پیام مذاکره می‌دهند و این در حالی است که انتخاب با مردم است و ملت ما در طول سال‌های نهضت اسلامی همواره برای استقلال خود تلاش کرده است.»

«بررسی ۱۲ ادعای رئیس جمهور در‌گزارش مستند‌کیهان» تیتر یک کیهان بود که در رو تیتر آورده بود «آنچه روحانی در سمنان گفت‌ و آنچه نگفت» این روزنامه در بخشی از متن با انتقاد از رئیس جمهور و عدم اشاره به عملکرد ضعیف دولت در سخنرانی هایش در سمنان نوشته بود :« رئیس‌جمهور در جریان سفر به استان سمنان طی سخنرانی‌های مختلف بدون اینکه به نقش دولت در نابسامانی اقتصادی و مشکلات معیشتی اقشار مختلف جامعه ‌اشاره کرده و از قصور و تقصیر خود و مجموعه دولت در این میان عذرخواهی کند مردم، کارشناسان اقتصادی و دانشگاه را مقصر این وضعیت اعلام کرد! دریغ از اینکه حتی به ظاهر یک عذرخواهی ساده نیز چاشنی سخنان خود کند و از مردم که در سختی به سر می‌برند پوزش بخواهد.»

روزنامه سازندگی تیتر یک امروز خود را به تحلیل سخنان رئیس‌جمهور درباره پرداخت ۳۳ هزار میلیارد تومان از بیت المال به مال باختگان موسسات مالی غیر مجاز اختصاص داد و نوشت « فتنه نقدینگی» و در سرمقاله خود به چگونگی زمین زدن اقتصاد ایران توسط بانک ها تحلیل کرد«هیچ رازی در پس پرده بحران های اخیر اقتصاد ایران پنهان نیست.بانک ها ،سوء استفاده گران ارزی و موسسات مالی و اعتباری سه قدرت غیر پیوسته ای به شمار می آیندکه طی شش ماهه گذشته در اتحادی نا خواسته با مدیران ناکارآمد میانی حاکمیتی یکی از بزرگترین بحران های اقتصادی تاریخ معاصر ایران را ساختند اما آنها چه کردند؟»

روز سه شنبه نشست غیرعلنی شورای امنیت برگزار شد که این نشست بدون حتی یک بیانیه در محکومیت برنامه موشکی ایران به پایان رسید. روزنامه خراسان تیتر یک « پنجمین ناکامی موشکی آمریکا علیه ایران در شورای امنیت » را به این خبر اختصاص داد و در متن با پرداختن به ادعای جدید رویترز مبنی بر اینکه اروپا تحریم موشکی ایران را به عنوان یک گزینه در دستور کار دارد به سخنان رئیس جمهور و ظریف درباره لزوم ارتقا توان موشکی کشور اشاره کرده بود.

با نزدیک شدن به ۱۶ آذر بسیاری از روزنامه ها تلاش می کنند از وضعیت جنبش دانشجویی نسل جدید صحبت کنند. آفتاب یزد با ادعای روایتی به دور از شایعه را به تیتر و عکس یک خود آورد و نوشت « واقعه ۱۶آذر چگونه و چرا شکل گرفت». طی روزهای اخیر مسئله دو تابعیتی بودن یک نماینده مجلس سر و صدای زیادی ایجاد کرده است آفتاب یزد هم در یکی از تیترهای  خود سراغ واکنش ها به این مسئله رفت و نوشت « جنجال ادعای حضور یک نماینده دو تابعیتی در مجلس»

تبلیغ آمپول نالوکسان از سوی مهناز افشار برای پیشگیری اعتیاد در این چند روز واکنش های زیادی از سوی مردم به همراه داشته تا جایی که سخنگوی سازمان غذا و دارو هم به ادعاهای این بازیگر واکنش نشان داده و آن ها را اشتباه خوانده بود و گفته بود که این دارو حتما باید با دستور پزشک تهیه شود. به همین دلیل روزنامه همدلی در عکس یک «سلبریتی بازی با جان آدم ها» با یک جامعه شناس؛ و یک دارو ساز درباره تبعات اجتماعی چنین اظهارنظرهایی گفتگو کرد که این جامعه شناس گفته بود « گفته های این بازیگر نشان و المانی است از یک پدیده حاد اجتماعی که باید به صورت جد این پدیده مورد بررسی جامعه شناسان قرار گیرد. در سال‌های اخیر شاهد اتفاقی منحصر به فرد در فضای سیاسی و اجتماعی کشور بوده‌ایم به نحوی که افراد مشهور اعم از وزرشکاران، هنر‍پیشگان و…. در امور غیر‌تخصصی دخالت می‌کنند و برای مردم نسخه می‌پیچند. »

هفت صبح در تیتر یک خود سراغ بررسی مزایای مخفی و باورنکردنی تحصیل در دانشگاه های دولتی و آزاد در ایران رفت و در تیتری کلی عنوان کرد« تحصیل به سبک ایرانی»

 

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here