زمان انتشار : ۱۴ آذر ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۰:۵۷ | کد خبر : 476720 |

عضو هیأت مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت: صدا و سیما فرکانس توسعه شبکه تلفن همراه را حبس کرده است 

شفقنا رسانه-عضو هیأت مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت با بیان اینکه محدودیت در منابع فرکانسی عاملی بازدارنده در توسعه شبکه موبایل و افزایش کیفیت آن در کشور شده است، گفت: با وجود چنین محدودیتی بخش قابل توجهی از فرکانس‌های ۷۰۰ و ۸۰۰ بدون استفاده در اختیار صداوسیماست و بلااستفاده حبس شده است.
به گزارش «ایران»، بهزاد اکبری توسعه شبکه‌های پهن باند را دغدغه همه کشورها دانست و گفت: توسعه پهن باند که باعث شکل‌گیری سرویس‌هاست، نقش برجسته‌ای در بالابردن درآمد سرانه کشورها دارد به‌طوری که بانک جهانی سهم یک و نیم تا ۲ درصدی را برای آن در نظر می‌گیرد.
او با بیان اینکه توسعه پهن باند نقش کلیدی را برای توسعه یافتگی کشورها ایفا می‌کند، افزود: بنابراین همه کشورها به‌دنبال گسترش زیرساخت‌های پهن باند خود هستند.
اکبری یکی از راه‌های کم هزینه برای توسعه پهن باند را استفاده از شبکه سیار دانست و ادامه داد: توسعه شبکه همراه نسبت به شبکه ثابت هزینه کمتری دارد با این تفاوت که در توسعه پهن باند در شبکه سیار نیاز به منابع فرکانسی است که در دنیا محدودیت دارد.
عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت مدرس با بیان اینکه فرکانس هرچه پایین‌تر باشد، طول موج آن بزرگ‌تر و پوشش و مقاومت آن در برابر خطا بیشتر است، اظهار کرد: با استفاده از فرکانس‌های پایین اپراتورها می‌توانند با کمترین سرمایه‌گذاری پوشش بیشتر و بهتری را ایجاد کنند و شبکه‌های پهن باند با هزینه کمتری دست مصرف‌کننده نهایی قرار می‌گیرد. درحالی که هرچه به سمت فرکانس‌های بالاتر بروند تعداد دکل‌های بیشتری لازم است و هزینه پوشش بالاتر می‌رود. ضمن اینکه با اضافه شدن دکل، فیبرنوری بیشتری نیز برای اتصال به دکل‌ها لازم است.
اکبری با بیان اینکه در کشور ما بخش قابل توجهی از فرکانس پایین در کانال ۶۰۰، ۷۰۰ و ۸۰۰ در اختیار صداوسیماست، تصریح کرد: صداوسیما زمانی از این فرکانس برای پخش تلویزیونی استفاده می‌کرد که الان بخش قابل توجه از آن بدون استفاده مانده است.
عضو هیأت مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت خاطرنشان کرد: در همه جای دنیا شبکه‌های تلویزیونی این بخش از فرکانس را آزاد و در اختیار رگولاتوری قرار داده‌اند تا اپراتورها با هزینه کمتر توسعه پهن باند را انجام دهند. درحالی که هم‌اکنون این طیف از فرکانس ارزشمند در اختیار صداوسیماست که از آن استفاده‌ای هم نمی‌شود.
اوبا تأکید بر اینکه، فرکانس منابع ملی است و باید در اختیار توسعه ملی قرار گیرد، افزود: پوشش شبکه موبایل در ایران بهتر از کشوری چون ایتالیاست درحالی که از نظر کیفیت پایین‌تر از ایتالیا هستیم و اگر بخواهیم سرعت را در شبکه پهن باند موبایل بالاتر ببریم و به تعداد بیشتری خدمات ارائه کنیم نیاز به پهنای باند فرکانسی بیشتری است درحالی که الان امکان این افزایش نیست چراکه با محدودیت منابع فرکانسی در شبکه موبایل روبه‌رو هستیم.
عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت مدرس، محدودیت در منابع فرکانسی را همچنین عاملی بازدارنده در ارائه سرویس‌های پهن باند و رشد آنها دانست و گفت: سرویس‌هایی چون ذخیره‌سازی ابری و سرویس‌های فوق پهن باند که در دنیا در حال رشد هستند، در ایران با محدودیت روبه‌رواند.
اکبری با اشاره به ضرورت رشد سرویس‌های اینترنت اشیا، اظهار کرد: در اینترنت اشیا بعضی از سرویس‌ها چون خواندن کنتورهای هوشمند گاز از باند کم استفاده می‌کنند درحالی که در سرویس‌هایی چون سرویس‌های مربوط به امنیت عمومی اینترنت پهن باند مورد نیاز است.
عضو هیأت علمی شرکت ارتباطات زیرساخت با اشاره به تأثیری که اینترنت اشیا در بهبود زندگی مردم دارد، خاطرنشان کرد: شرکت NEC در بوینس آیرس آرژانتین پروژه‌ای با موضوع نظارت بر شهر را با استفاده از اینترنت اشیا اجرا کرد که در سال اول با مجهز کردن مراکز جرم خیز به دوربین، میزان جرایم به نصف رسید.
این مقام مسئول همچنین با تأکید بر اینکه هرچه به سمت اینترنت اشیا برویم نیاز به منابع فرکانسی بیشتری است، گفت: با نگاهی به برنامه اپراتورها مشخص می‌شود که آنها استفاده از فرکانس ۷۰۰ را برای نسل پنجم تلفن همراه در دستور کار خود قرار داده‌اند چراکه این طیف از فرکانس برای کاربردهای اینترنت اشیا فوق‌العاده است.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here