زمان انتشار : ۱۳ آذر ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۲:۴۴ | کد خبر : 476685 |

صدیقی:عدم پاسخگویی مسئولان خط قرمزهای زیادی را برای رسانه ها ایجاد کرده است

شفقنا رسانه-پاسخ به نیاز و مطالبات مخاطبان یکی از وظایف اصلی هر رسانه ای است.اما امروزه شاهد هستیم که خیلی از اهالی رسانه معتقد هستند که مرجعیت خود را برای مخاطب از دست داده اند و  مخاطب رسانه های رسمی در حال ریزش است همین عامل باعث شده تا رسانه ها از وظایف اصلی خود دور شوند و یک سلب اعتماد عمومی نسبت به آنها ایجاد شود.چرا مخاطب امروزی ارتباط خود را با رسانه های رسمی قطع کرده است؟راه هایی برون رفت از این بحران چیست؟

پاسخگو نبودن مقامات یک چالش مهم و اساسی

فریدون صدیقی مدرس روزنامه نگاری در این رابطه به شفقنا رسانه می گوید:روزنامه ها مرجعیت خود را از دست داده اند چرا که به دو کار عمده ای که جزء وظایف آنها است، نمی توانند عمل کنند. یک پاسخ به نیاز مخاطبان و دوم ساختن نیاز جدید برای آنها. در واقع مخاطب در جستجو و در تکاپو و دستیابی به  پاسخ پرسش هایی در قبال زیست اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی ،سیاسی و معیشتی است تا رسانه به او پاسخ دهد که چه کاری باید انجام دهد .اما همین مسئله پرسش خود رسانه ها و روزنامه نگاران از مقامات و مسئولان هم است .ولی ما می بینیم که همین مسئولان پاسخگو نیستند یعنی خود را در برابر پرسش های جدی، اساسی و مطالبات واقعی مخاطب و رسانه پاسخگو نمی دانند.

او با توضیح درباره پاسخگو نبودن مقامات به سوالات رسانه ها بیان می کند: حتما مسئولان  می خواهند کم کاری خود را با عدم پاسخگویی بپوشانند و یا ضعف در تحلیل و ارزیابی رویداد ها،  گاهی آنها را به جایی می رساند که سکوت کنند و همین سکوت، ایجاد  یک خط قرمز برای رسانه در جهت طرح مطالبات و پاسخ به نیاز مخاطبان شان است  .

رسانه ها بیشتر واکنشی عمل می کنند  تا کنش مند

صدیقی با اشاره به واکنش رسانه ها در برخورد با موضوعات و مسائل روز با انتقاد می گوید: همین وضعیت پاسخ گویی مسئولان باعث می شود که موضوعات شکل امنیتی به خود بگیرند. در نتیجه روزنامه ها  هم نمی توانند پاسخگو باشند چرا که باعث منفعل بودن رسانه ها هم می شوند و رسانه ها را از کارکرد اصلی آنها که اطلاع رسانی و بعد تحلیل اتفاقات است دور می کند.از طرفی دیگر موجب می شود رسانه ها در برابر رویدادها کنش مند نباشند و بیشتر واکنشی عمل کنند که البته این واکنش با تاخیر و نوعی نقص در خبر هم همراه است و اغلب  پدیده ها را یک سویه  نشان می دهند و همین باعث می شود مخاطب خود را بی نیاز از روزنامه ،خبرگزاری و رادیو و تلویزیون ببیند و آنچه در این میان  برای رادیو و تلویزیون  می ماند، سرگرمی است برای همین برنامه هایی چون خندوانه ،دورهمی و فوتبال و دیگر مسابقات را پخش می کند .

این مدرس روزنامه نگاری ادامه می دهد: در چنین موقعیتی مخاطب دیگر به رسانه ها به عنوان یک منبع موثق مراجعه نمی کنند و این باعث تاسف عمیق برای رسانه های ما است .به نظرم  این مسئله برای مسئولان هم باعث تاسف است چرا که به خاطر از بین رفتن اعتماد عمومی دیگر نمی توانند تریبونی برای مخاطب از طریق رسانه باشند،چون دیگر مخاطبی وجود ندارد .

رسانه ها مرجعیت خود را از دست داده اند
آیا به همین دلیل است که صدای برخی  از مسئولان و تحلیلگران را در شبکه ها یا رسانه های برون مرزی می بینیم ؟ صدیقی پاسخ می دهد:  بله دقیقا به این خاطر است که  آقای ظریف پیام خود را از طریق توییت کردن به دست مخاطب می رساند چون می داند بازتاب مطمئن تر و سالم تری و دست نخورده تری دارد و یا شاهد هستیم کارشناسانی که در برابر شبکه های خارجی پاسخگو هستند و صحبت می کنند ولی در برابر پرسش های رسانه ها در داخل کشور اظهار نظر نمی کنند .نتیجه همه این اتفاقات باعث شده رسانه ها مرجعیت خود را از دست بدهند . حتی اگر ما بخواهیم رسانه های خود را  به سمت مولتی مدیا کردن  پیش ببریم، اگر همین امکان با تاخیر و جانبدارانه باشد مشکلی را حل نمی کند  چرا که در حال حاضر، می بینیم مخاطب صدا و سیما هم کم شده است.

او ادامه می دهد: بیشتر نگرانی ام برای فارغ تحصیل رشته های ارتباطات، روزنامه نگاری است که کجا می خواهند مشغول به کار شوند چرا که مخاطبی برای رسانه ها وجود ندارد ،اهمیت و  وجود یک رسانه وقتی معنا دارد که مخاطب داشته باشد.

مسئولان به رسانه ها اعتماد کنند

صدیقی در پایان با اشاره به چند پیشنهاد برای برون رفت از این بحران و باز آفرینی اعتماد عمومی  نسبت به رسانه ها تصریح می کند: آسان ترین اتفاق این است  که متولیان و مسئولان در حوزه های مختلف مدیریت جامعه ،به رسانه ها اعتماد کنند .رسانه های ما از سیاره دیگری وارد این کشور نشده اند ، همه اهالی رسانه از مدیر مسئول تا روزنامه نگار ، افراد شناخته شده ،مورد وثوق و در دسترس هستند برای همین باید به رسانه ها اجازه کار کردن بدهند .

نمی توان وجود خبرنگاران حرفه ای را در کشور انکار کرد

این روزنامه نگار پیشکسوت ادامه می دهد:  اگر رسانه ها  به یک سری سوژه ها و مسائل می پردازند،باید مسئولان  مقداری  تاب آوری داشته باشند  و مسائل را امنیتی، پیچیده  و فراملی نکنند .متاسفانه مسئولان برای پاسخ ندادن به سوالات سعی می کنند صورت مسئله را پاک کنند این موضوع برای امروز و دیروز نیست،همواره بوده و هست.مسئولان اگر ناخواسته و ندانسته قدرت رسانه ها را خنثی کنند در واقع مرجعیت خود را از دست می دهند چرا که  مخاطب امروزی می داند مقصر اصلی رسانه ها نیستند بلکه دست و پای او بسته شده  است،پس دست ها را باز کنید .این همه ترس و واهمه های بی نام و نشان، اصلا موضوعیت ندارد .

اگر این فضا باز شود روزنامه نگارهای ما(به معنی عام) آیا  ظرفیت و توانایی لازم را برای کار حرفه ای دارند ؟ صدیقی توضیح می دهد: بله حتما این توانایی را دارند و این یک شوخی است اگر بگوییم فاقد این ظرفیت هستند. گاهی اوقات  به خاطر شرایط حاکم در جامعه فکر می کنیم فلان خبرنگار یا روزنامه نگار، فرد متوسطی در کشور  بوده، ولی وقتی به رسانه های خارجی می رود تبدیل به یک خبرنگار درجه یک می شود ،هر چند من نمی خواهم کار آنان را تایید کنم چون بحث من این نیست ،منظورم بیشتر وجود روزنامه نگار ان  حرفه ای در کشور است که نباید حضور و توانایی آنان را انکار کرد،همانطور که کارگردان ،موزیسین و سیاستمدار بین المللی و حرفه ای داریم از وجود چنین خبرنگارهایی در کشور هم محروم نیستیم.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here