زمان انتشار : ۱۳ آذر ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۰:۱۳ | کد خبر : 476672 |

تصمیم استراتژیک یا بازی سیاسی؛تحلیل روزنامه‌ها درباره خروج قطر از «اوپک»

شفقنا رسانه-بازدید سر زده رئیس  کل بانک مرکزی به صرافی ها،خروج قطر از اوپک و نشست خبری علی لاریجانی با خبرنگاران از مهم ترین عناوین امروز روزنامه ها بود.

به گزارش شفقنا رسانه،دیروز رئیس کل بانک مرکزی با حضور در خیابان فردوسی به‌صورت سرزده از چند صرافی بازدید کرد و از نزدیک در جریان مراودات بازار آزاد ارز قرار گرفت.این موضوع به عکس یک روزنامه هفت صبح آمد و در تیتر عنوان کرد « عملیات رئیس برای کنترل دلار» این روزنامه همچنین تیتر یک خود را به تصمیمی که کشور قطر برای خروج از « اوپک» گرفته است اختصاص داد و نوشت « تصمیم استراتژیک قطری »و در زیر تیتر اشاره کرد چرا کشور حاشیه خلیج فارس دیگر نمی خواهد نفت بفروشد ؟ تصمیمی که در کوتاه مدت به نفع ایران است و در بلندمدت به ضرر ما.


روزنامه اعتماد هم تیتر یک خود را به خروج قطر از اوپک اختصاص داد و نوشت « بازی سیاسی با نفت و عربستان» .

بهزاد نبوی در گفت‌وگو با روزنامه سازندگی خطر تکرار انتخابات سال ۸۴ را به اصلاح‌طلبان هشدار داد. او گفت: همه میانه‌روهای اصلاح‌طلب و اصولگرا باید متحد شوند؛ والا مجلس ۹۸ و ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ را به تندروها می‌بازیم که برای کشور، ملت و اصل نظام نگران‌کننده است. او تصریح کرد: آقایان ناطق نوری، علی لاریجانی و علی مطهری و باهنر اصلاح‌طلب نیستند؛ اما اصولگرای میانه‌رو هستند و به منافع کشور فکر می‌کنند.فشاری که امروز روی دولت روحانی است به مراتب بیشتر از فشاری است که روی دولت اصلاحات بود.این مصاحبه با واکنش های زیادی از طیف های مختلف همراه بود.آفتاب یزد تیتر یک خود را به حمایت اصلاح طلبان از صحبت های او اختصاص داد و نوشت « حمایت اصلاح طلبان از اظهارات بهزاد نبوی» آفتاب یزد در عکس یک تلاش جدید نمایندگان مجلس را برای تصویب طرحی جهت جلوگیری از انتصابات خاص کار کرد و نوشت « طرحی علیه خویشاوند سالاری»

آرمان امروز برای بررسی ارتباط جامعه و مسئولان، شرایط اجتماعی و آنچه در سپهر سیاست ایران می‌گذرد با فیاض زاهد استاد دانشگاه و تحلیلگر سیاسی اصلاح طلب مصاحبه کرده و تیتر یک «آرایش کاملا متفاوت سیاسی در ٩٨ و ۱۴۰۰» را به این گفتگو اختصاص داده است. این استاد دانشگاه در بخشی از سخنانش گفته بود: « در ۱۴۰۰ برخلاف خوش خیالی‌هایی که برخی از سیاستمداران دارند روایت‌های رایج و مرسوم به هیچ وجه مورد توجه قرارنخواهد گرفت و جنس جدیدی از سیاستمداران ظهور خواهند کرد. سیاستمداران جوان‌تر پا به عرصه خواهند گذاشت. در انتخابات مجلس شاهد یک تحول عمیق‌تر خواهیم بود. اگر اصلاح‌طلبان نتوانند اکثریت را بدست آورند، این به معنای غلبه جبهه پایداری و نیروهای سنتی راست نخواهد بود؛ بلکه شاهد چیزی شبیه یک مجلس مستقل‌تر و از نظر سیاسی کم هویت‌تر خواهیم بود که آنها خود یک هویت سیاسی جدید را معنا می‌کنند. لذا آینده سیاسی و اجتماعی رنگین کمانی خواهد بود و این موضوعی است که باید نهادهای مسئول درباره آن به صورت جدی فکر کنند.»

شرق تیتر یک خود را به اظهارات علی لاریجانی در خصوص طرحی درباره شفافیت آرای نمایندگان اختصاص داد و نوشت « کدام یک ؛حریت یا شفافیت» تیتر مبهم و کلی است بهتر بود روزنامه مشخصا یکی از این گزینه های را به تیتر می آورد تا برای مخاطب گنگ نباشد .
این روزنامه همچنین عکس یک خود را به پاسخ معصومه ابتکار به ابهامات تعهدات ایران در توافق پاریس اختصاص داد و عنوان کرد « من هیچ قولی به اولاند ندادم»

روزنامه ایران گزارشی میدانی از روستاهای الیگودرز نوشته و از محرومیت مطلق این مناطق گفته و عکس یک را به این گزارش اختصاص داده است و در تیتر نوشته«هیچ غریبه‌ای به اینجا نیامد‌ه‌است». جدای از متن که خبرنگار سعی کرده با بهترین شیوه به توصیف وضعیت مردم این روستاها بپردازد پرداختن به چنین گزارشی کاری قابل تحسین است. این روزنامه تیتر یک «مجمع تشخیص نمی‌تواند قانونگذاری کند» را به نقل از علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی اختصاص داد که لاریجانی به مناسبت روز مجلس در یک نشست خبری به سؤالات خبرنگاران درباره موضوعات متنوعی، از مباحث مربوط به لایحه بودجه سال بعد و موضوعات اقتصادی گرفته تا برجام و شرایط منطقه و مسائل سیاسی داخلی پاسخ داده بود. او درمورد جایگاه هیأت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام در روند قانونگذاری و انتقادهای وارده به این هیأت گفته بود: «مجمع دو وظیفه دارد؛ یکی از وظایف آن در زمانی است که اختلاف نظری بین مجلس و شورای نگهبان وجود داشت، ورود کند. اشکال موجود در روش اجرا است که این موضوع ابهام ایجاد کرده و مانند مجلس سنا شده است. این در حالی است که در ایران یک مجلس وجود دارد، بنابراین مجمع تشخیص نمی‌تواند قانونگذاری کند.»

همدلی هم در تیتر یک « پای مجمع در کفش پارلمان » ضمن بیان سخنان لاریجانی به بررسی اختلاف نظرها در خصوص قانونی نبودن نقش مجمع تشخیص مصلحت در روند قانونگذاری و گفتگو با نعمت احمدی، حقوقدان و وکیل پایه یک دادگستری پرداخته است.

«بازار ۸۰ میلیونی کشور در اختیار تحریم‌کننده نفت ایران» تیتر یک روزنامه کیهان است که در رو تیتر آن نوشته «گزارش کیهان از جایزه مسئولان کشور به کره جنوبی» این روزنامه سعی کرده در گزارش از در اختیار قرار دادن بازارهای پرسود کشور اعم از لوازم خانگی، خودرو، گوشی و… توسط مسئولان به شرکت های بزرگ کره جنوبی و در عین حال تحریم واردات نفت ایران توسط این کشور انتقاد کند.

این روزها دانلود فیلم «همه می دانند»اصغر فرهادی رواج زیادی پیدا کرده و  منتقدان زیادی بر  روی این فیلم بحث و نظر داده اند. روزنامه شهروند عکس یک امروز خود را به نظرات جمعی از منتقدان نسبت به فیلم های اصغر فرهادی و اثر جدید اش اختصاص داد و نوشت« همه می دانند ضعیف ترین فیلم فرهادی است؟» و در جدولی که در پایان گزارش آمده آرای منتقدان به فیلم ها فرهادی و جایگاه فیلم هایش مشخص شده که « درباره الی » در صدر فیلم هایش قرار دارد.

 

تیم ملی بسکتبال ایران در دومین دیدارش از پنجره پنجم انتخابی جام جهانی در مقابل فیلیپین پیروز شد و به جام جهانی صعود کرد. روزنامه خراسان عکس یک را با تیتر «یک دقیقه باشکوه» به این بازی اختصاص داده و نوشته«ملی پوشان در یک دقیقه پایانی با کسب ۹ امتیاز حریف فیلیپینی را شوکه کردند».

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here