زمان انتشار : ۱۱ آذر ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۲:۲۰ | کد خبر : 476618 |

طنز ایران ملانصرالدین زمانه خود را از دست داد

شفقنا رسانه- ابوالفضل زرویی نصرآباد که سال‌ها از بیماری دیابت و نارسایی کلیه و ریه رنج می‌برد، بارها در بیمارستان بستری و جراحی شد. او فروردین سال ۹۲ پس از سکته قلبی، بار دیگر در بیمارستان بستری شد و تحت عمل جراحی قلب قرار گرفت. تا اینکه این شاعر و طنزپرداز سرشناس کشورمان، شنبه دهم آذر، بر اثر عارضه قلبی درگذشت.

ابوالفضل زرویی نصرآباد متولد ۱۵ شهریور سال ۱۳۴۷، با نام‌های مستعاری همچون ملانصرالدین، چغندرمیرزا، ننه قمر، کلثوم ننه، آمیزممتقی، میرزا یحیی و عبدل طنز می‌نوشت.از کتاب‌های او هم به این آثار می‌توان اشاره کرد: «تذکره المقامات»، «افسانه‌های امروزی»، «پقایع‌نامه طنز ایران» (همکاری با فریبا فرشادمهر)، «بامعرفت‌های عالم» (کتاب گویای طنز)، «رفوزه‌ها» (مجموعه شعر طنز)، «حدیث قند» (مجموعه مقالات طنزپژوهی)، «غلاغه به خونه‌ش نرسید» (مجموعه افسانه‌های طنزآمیز)، «ماه به روایت آه»، «خاطرات سر پروفسور حسنعلی‌خان مستوفی»، «یک بغل کاکتوس: صد شعر طنز»، «اصل مطلب: مجموعه شعر طنز»، «اندر حکایت شیرین بیمه» و «این مرد مشکوک».اهالی رسانه که از خبر فوت او بسیار متاثر شدند هر کدام در شبکه های اجتماعی به تمجید آثار او پرداختند.

علی زادمهر، روزنامه نگار ضمن بیان خبر درگذشت ابوالفضل زرویی نصرآباد نوشت:« بازهم یک انسان با سواد ،آرام ،عاقل و دلیل شادی و لحظات شادی ما در کمال حیرت و ناباوری رفت» 

علی رجبی خبرنگار خبرگزاری مهر هم  بخشی از گفتگوی هفته‌نامه پنجره با مرحوم ابوالفضل زرویی نصرآباد در صفحه توییتر خود اورد که گفته بود :« خودم که دیگر آیندهای متصور نیستم. تعارف که نداریم. احساس می‌کنم با این وضعیت جسمی فقط باید دریغ بخورم؛ دریغ کارهایی را که کاش زودتر شروع کرده بودم و کاش امروز و فردا نکرده بودم…»

حسام الدین قاموس مقدم، خبرنگار خبرگزاری ایسنا هم قطعه ای از شعر این مرحوم را که در وصف حضرت عباس (ع) با ردیف «دست»  سروده بود، در صفحه توییتر خود آورد: «شراره می‌کشدم آتش از قلم در دست/ بگو چگونه توان برد سوی دفتر دست؟»او در ادامه نوشت:« امیدوارم این سروده در وصف حضرت علمدار، امشب دستگیر ابوالفضل زرویی باشد.»

رضا غبیشاوی خبرنگار عصر ایران هم نوشت:« خبر خیلی بد بود. سالها اشعار و متن های طنز او را می خواندم و لذت می بردم از گل آقا تا مجله مهر . روحش شاد . اما او زنده است چون آثارش حیات ابدی به ابوالفضل زرویی نصرآباد داده است»

شهاب الدین طباطبایی، روزنامه نگار هم به بیان بخشی از سروده های این مرحوم پرداخت و نوشت:« مشدی حسن، مرد سیاسی شدی / اهل اصول دیپلماسی شدی / هرچی که چشمت دید و خواست،‌می‌شی / یه روز «چپ»، یه روز «راست» می‌شی / یه روز فکر جنگ با جهانی / یه روز اهل بحث و گفتمانی / عینهو رنگ چشم آبجی اقدس / حزب و گروه تو نشد مشخص»

داوود پنهانی، روزنامه نگار هم توییت زد:« ستون طنزی در روزنامه‌ی انتخاب داشت که معادل‌های فارسی فرهنگستان را محور قرار داده بود و طنز  می‌نوشت. به جای CD نوشته بود: آینه‌ی گردالی سوراخ اندر  وسط»

مصطفی وثوق کیا دبیر فرهنگی روزنامه صبح نو هم با آوردن تصویری از کتاب «ماه به روایت آه» از این مرحوم نوشت:« ابوالفضل زرویی نصرآباد شهره به طنز بود اما اشعار عاشورایی زیادی هم داشت. این کتاب هم روایت داستانی وی از حضرت عباس هست که به شدت خواندنی است»

هادی حیدری، کاریکاتوریست هم با بیان خبر درگذشت این طنز نویس نوشت:« دریغ و درد از درگذشت ابوالفضل زرویی نصرآباد ، طنزنویس یگانه دوران ما. خبری که کام خیلی از ما را تلخ کرد. ملانصرالدین زمانه ما تنها چهل و نه سال داشت.»

میلاد علوی خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پانا هم با ابراز تاسف از درگذشت این طنز نویس نوشت:« رفت، به همین سادگی، به همین تلخی. آقای طنز رفت تا رموز طنز ناتمام بماند.»

شکوفه موسوی روزنامه نگار هم در این باره نوشت:« ابوالفضل زرویی نصرآباد ، برای منی که کارمو از چهارده سالگی در موسسه گل آقا شروع کردم، فقط یه اسم نیست. فقط یه آدم و یه طنزنویس چیره دست نیست؛ یه مکتبه. یه دریا مفهوم و درسه.»

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here