زمان انتشار : ۱۰ آذر ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۲:۵۲ | کد خبر : 476554 |

رئوس برنامه ها و جهت گیری های مهدی رحمانیان

شفقنا رسانه-مهدی رحمانیان نامزد انتخابات نماینده مدیران مسئول درهیات نظارت بر مطبوعات طی یک یادداشتی که در اختیار شفقنا رسانه قرار داد ه است در فاصله یک روز تا برگزاری دور دوم این انتخابات از برنامه ها و جهت گیری ها خود در این انتخابات و اقدامات آینده اش برای مطبوعات سخن گفته است.

هیئت نظارت بر مطبوعات ،نهادی فرا قوه ای است که در ترکیب آن علاوه بر نمایندگان سه قوه و نهادهای دیگر، یک نماینده منتخب مدیران مسئول رسانه ها نیز حضور دارد. این هیات نقش مهمی در تنظیم فعالیت های رسانه ای کشور دارد. حیات رسانه با مجوز و تائید صلاحیت از سوی هیات نظارت آغاز می شود و در طول حیات نیز بر بقای شرایط تبصره ماده (۱۱)و عدم تحقق یکی از موارد مندرج در مواد (۶) و (۷) ق م نظارت دارد . این هیات در موارد احراز تخلف، می تواند رسانه ها را از ادامه کار خود باز دارد. باور من این است که این باید آخرین ویژگی ای باشد که از این هیات شناخته می شود. به بیان دیگر فارغ از هر شعار و ادعایی، نهادینه کردن آزادی مسئولانه باید شناسه و معرف و همزاد نام این هیات باشد.رسانه ها انعکاس دهنده دیدگاه جامعه هستند و بر دولتمردان نظارت دارند و به همین دلیل به نگهبانان جامعه شهرت یافته اند.

هیات نظارت بر مطبوعات نیز ناظر بر این نگهبانان جامعه است یعنی با نظارت خود می تواند آزادی بیان را تقویت کند. این هیات با توجه به مسئولیت‌هایی که قانون بر عهده آن نهاده و ظرفیت‌و نقشی که در پایش فضای رسانه و اعطای مجوز به نشریات برای آن ترسیم شده است، حتما می تواند در رشد فرهنگ و ارتقای سطح آگاهی جامعه ، موثر عمل کند. اینها جملات شعاری یا آغازی رسمی برای سخنانی تکراری نیست. اگرچه ترکیب اعضای محترم هیات، بر اساس قانون تعیین می شود اما مدیران مسئول نشریات، خبرگزاری ها و پایگاه های خبری دارای ظرفیت هایی هستند که با انتخاب یک نماینده واقعی به عنوان وکیل خود در هیات نظارت، می توان آن را بالفعل کرد. نماینده ای که با ویژگی های منحصر به فرد مدیران مسئول رسانه های کشور و ظرفیت های آنان، مطابقت داشته باشد. فردی که شناخت لازم از زیر و بم دشواری های حوزه رسانه را داشته باشد و مصائب آن را در گذر ایام، درک کرده باشد.

در مرحله نخست این دوره از انتخابات نماینده مدیران مسئول در هیات نظارت بر مطبوعات، با وجود قرار داشتن همگی ما در رقابتی نابرابر، فقط و فقط به اتکای همت عالی همکاران ارجمند مدیر مسئول و حمایت های معنوی تک تک خبرنگاران، دبیران و سردبیرانی که به صورت فردی در حساب های رسمی کاربری خود خواستار حمایت از اینجانب شده بودند، برگزیده دوم شرکت کنندگان در مرحله اول انتخابات شدم. ابتدا لازم است در همین فرصت، دستان یکایک همکارانی که به من رای داده یا رقبای ارجمند را ترجیح دادند به سبب احساس مسئولیت برای این مشارکت خطیر به گرمی بفشارم. گلایه ها را به فرصتی دیگر موکول می کنم که شما عزیزان، بیش از من در جریان آن هستید. در این فرصت، محورهای برنامه هایی را که چه به صورت حضوری و چه در گفتگوهای تلفنی و مجازی با شما، تشریح کردم به اختصار مورد اشاره قرار می دهم.

– ارائه گزارش فصلی مکتوب از عملکرد هیئت نظارت به مدیران

– حضور در مناطق و استان‌ها و دیدار چهره به چهره با مدیران رسانه‌ها

– پیگیری فعال مسائل رسانه‌ها و دنبال کردن مسائل صرفا از زاویه صنفی فارغ از دیدگاه و برنامه سیاسی هر رسانه

– گوش شنوا برای درددل‌های همکاران رسانه ای

– جهان، توسعه یافته و رسانه‌های حرفه ای هم نو و متفاوت شده و با رسانه های اجتماعی، قرین شده اند. پس باید رسانه‌ها به ویژه پایگاه های خبری را که کمتر مد نظر تصمیم گیران بوده اند بیش‌ازپیش مورد حمایت و توجه قرار داد و آنها را به رسمیت شناخت و در جلسات از آنها دعوت کرد.

– اصل تعامل با کل اعضای هیئت نظارت در چارچوب قوانین و مقررات برای رشد و توسعه جامعه مطبوعاتی کشور

– توجه به رسانه های تخصصی و تقویت بیش از پیش آنها برای جلب بیشتر مخاطبانی که شاید با رسانه های عمومی نتوانند یا نخواهند ارتباط برقرار کنند

– رایزنی برای برگزاری جلسات هم اندیشی بین مدیران رسانه‌ها و اعضای هیئت نظارت بر مطبوعات

– ایجاد فرصت تعامل برای مدیران رسانه‌ها در جلسات هیئت نظارت در هنگام رسیدگی به تخلف احتمالی آنها. این مساله می تواند از افزودن پرونده های دستگاه قضایی پیشگیری کرده و همچنین، فرصت توضیح ابهاماتی که برای هیات نظارت پیش آمده را توسط خود مدیران مسئول، فراهم کند.

-تلاش برای منظم تر شدن روند رسیدگی به درخواست های مجوز و تسهیل در این زمینه

از همه همکاران واجد شرایط در انتخابات درخواست می کنم با حضور در این عرصه مهم، حرکت جمعی را که با هم آغاز کرده ایم، به نقطه بعدی برسانند. نمی گویم نقطه پایانی چون از فردای انتخابات، ارتباط تنگاتنگ ما برای آسیب شناسی وضع موجود و فعال کردن همه ظرفیت هایی که این هیات می تواند برای بهبود شرایط رسانه های کشور ایجاد کند ، تازه آغاز خواهد شد. قبلا تاکید کرده ام مدافع فعالیت صنفی برای همه عزیزان همکارم تا اعتماد تا کیهان و از ایلنا تا فارس خواهم بود. مسیری که در شرق دنبال کردم و تریبونی برای همه تفکرات جامعه، تشکل ها  و احزاب و چهره ها و نخبگان بودم، محک مناسبی برای میزان پایندی به این شعارها است. درد مشترک رسانه ها، فارغ از هر خط کشی سیاسی و جناحی، می تواند با همدلی، هم زبانی و همراهی همه خانواده بزرگ رسانه ای ایران، درمان شود. در این مسیر پیرایه های سیاست را زدوده و با رویکردی کاملا صنفی، در کنار شما خواهم بود.

مهدی رحمانیان

مدیر مسئول روزنامه شرق

نامزد شما برای نمایندگی در هیات نظارت بر مطبوعات و خبرگزاری ها

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here