زمان انتشار : ۱۰ آذر ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۰:۱۱ | کد خبر : 476520 |

از «منزوی شدن بن سلمان» تا «برائت از استیضاح ظریف» به صفحه یک روزنامه ها آمد

شفقنا رسانه-بررسی بودجه سال ۹۸،تصویب لایحه سنای آمریکا علیه سعودی و برگزاری سومین کنگره حزب کارگزاران از عناوین مهم امروز روزنامه ها بود.

به گزارش شفقنا رسانه،سران ۲۰ کشور صنعتی جهان موسوم به گروه ۲۰ در آرژانتین گرد هم آمدند تا به بررسی ابعاد تحولات جهانی بپردازند در این گردهمایی تصمیمات مهمی درباره حدود ۸۵ درصد اقتصاد دنیا گرفته می‌شد. سال گذشته در‌ هامبورگ برای نخستین بار در تاریخ ۱۹ ساله «جی‌۲۰»، رهبران قدرتمندترین کشورهای اقتصادی جهان شاهد شکاف و اختلاف نظرهای جدی بین اعضا بویژه امریکا و اتحادیه اروپا بودند. این اتفاق امسال هم تکرار شد با این تفاوت که امسال امریکا و چین با داشتن سابقه چندین ماهه جنگ تجاری در کانون افتراق اعضای جی ۲۰ هستند. روزنامه ایران عکس یک «۲۰ منهای یک» را به این موضوع اختصاص داد و در رو تیتر از برپایی نشست گروه ۲۰ در فضای پرتشنج جنگ تعرفه ها خبر داد و در زیر تیتر هم نوشت:« ترامپ دیدار با رؤسای جمهوری روسیه، ترکیه و کره جنوبی را لغو کرد»

 

«منفور بزرگ در «بوینس آیرس»» تیتر عکس  یک روزنامه خراسان در اشاره به بن سلمان است که در رو تیتر به «تصویب لایحه سنای آمریکا علیه سعودی همزمان با انزوای بن سمان در جی ۲۰» اشاره کرده و سعی کرده در متن به انزوای بن سمان در گردهمایی گروه ۲۰ بپردازد.

روزنامه سازندگی که گرایش به حزب کارگزاران سازندگی دارد در تیتر یک خود گزارشی از سومین کنگره ملی حزب کارگزاران این حزب را آورده است و در تیتر عنوان کرد«پیش به سوی جمهوری سوم» و در عکس یک خود بخشی از سخنرانی غلامحسین کرباسچی را که دبیر کل حزب کارگزاران سازندگی است کار کرد.در بخشی از گزارش این کنگره آمده است« کارگزاران سازندگی ایران روز پنج شنبه هشتم آذر ضمن انتخاب نیمی از شورای مرکزی خود درباره «چپ روی»در اصلاحات و «راست روی»در حاکمیت هشدار دادند و بر اساس راهبردهای سه گانه «ارتقای کارآمدی،نوسازی اصلاحات و بازخوانی قانون اساسی»با حفظ دو اصل تغییر ناپذیر جمهوریت و اسلامیت نظام پیشنهاد کردند:درون جبهه اصلاحات پارلمان اصلاحات تشکیل و در کنار مجلس شورای اسلامی مجلس دوم تاسیس شود،اختیارات اجرایی دولت افزایش یابد ،نظام انتخاباتی کشور حزبی شود و تفسیر اصل۴۴ قانون اساسی مبنی بر اقتصاد آزاد و تحدید اقتصاد دولتی تثبیت شود»

روزنامه آرمان امروز در تیتر یک ««حزب سیاسی» بهتر از «باند مافیایی» است» با علیرضا بهشتی استاد علوم سیاسی دانشگاه تربیت مدرس تهران گفتگویی داشته که با بررسی و آسیب شناسی فرصت‌های دگردیسی در جامعه ایران به ورود دولت مدرن به ایران اشاره کرده و گفته: «مهم‌ترین مواهب دولت مدرن که در ایران شکل نگرفت استقرار دیوانسالاری حرفه‌ای و حاکمیت قانون بوده است. به همین علت نیز قوانین کشور در برخی مقاطع توسط قانون‌گذار زیرپا گذاشته شده است… اگر زمانی برسد که شهروندان به این نتیجه برسند که تحقق آرمان‌ها و اهداف خود را توسط حکومت ناممکن یا دور از دسترس بدانند می‌توان درباره تغییر سخن گفت. به همین دلیل حکم دادن در این زمینه مشکل به نظر می‌رسد. متأسفانه در شرایط کنونی طلیعه‌های ناکامی امر سیاسی به شکل‌های مختلف مشاهده می‌شود.» اگرچه تیتر نقل قولی است ولی بهتر بود تیتر کوتاه تری انتخاب می شد.

طبق آئین‌نامه مجلس، دولت باید هر سال لایحه بودجه سال بعد را ۱۵ آذرماه تقدیم مجلس کند. با توجه به نزدیک شدن به این زمان روزنامه هفت صبح در تیتر یک خود به بررسی بخش های تاثیر گذار در بودجه بندی سال ۹۸ رفت و نوشت« مالیات ،حقوق و نفت در بودجه ۹۸» و در زیر تیتر اشاره کرده است که اقتصاد در رکود است اما دولت امیدوار است به خاطر تورم ،مالیات ها افزایش پیدا کند. چند روز پیش یک کارگرخدماتی دهیاری قلعه چنعان(روستایی در اهواز) به دلیل بارش های فراوان در این شهر در فاضلاب شیرجه زده بود تا با باز کردن راه آب به آبگرفتگی خیابان‌ها پایان دهد..هفت صبح در عکس یک خود به مصاحبه با او نشسته ودرباره این کارش که این روزها در فضای مجازی خیلی معروف شده است، بحث و گفت و گو کرده است .

روزنامه شرق هم در تیتر یک خود از نخستین گمانه زنی های از نفت ۶۰ دلاری و دلار ۸ هزار تومانی سخن گفته و در تیتر بیان کرد«اعداد خطیر بودجه ۹۸».همچنین این روزنامه در عکس یک خود گزارشی از سومین کنگره ملی حزب کارگزاران سازندگی را کار کرد و با توجه به صحبت های حاضران در آنجا نوشت«بازگشایی پرونده دهه ۷۰» و در گزارش خود بخشی از صحبت های سعید لیلاز را که در این جلسه  به رانت ها اشاره کرده با این توضیحات پوشش داده است« اعتراضات سال ۹۶ مصنوعی‌ترین نوع اعتراضات بود. این شورش‌ها نه تنها ماهیت سیاست‌های اقتصادی دولت را عوض کرد، بلکه ۳۳ هزار میلیار پول پر قدرت را در جریان موسسات مالی از بین برد. این رذیلانه‌ترین دروغ است که بگوئیم تورم ۴۰درصدی متعلق به تحریم‌هاست. در ۱۰ ماه گذشته ۳۰ میلیارد دلار و ۴۰۰ میلیارد تومان در شبکه بانکی گم شد.»

در هفته گذشته یکی از نمایندگان مجلس از طرح جدیدی در مجلس خبر داد و گفت ؛این طرح مربوط به‌ رایگان شدن آب، برق و گاز است، به این صورت که آب، گاز و برق خانوارها در حد میزان الگوی مصرف رایگان شده و مابقی هزینه دریافت شود. روزنامه آفتاب یزد در تیتر یک خود سراغ بررسی این طرح در گفت و گو با نمایندگان مجلس و کارشناسان رفت و در تیتری خبری نوشت«طرح مجانی شدن آب،برق و گاز در مجلس» .این روزنامه در تیتر دیگری روایتی از رواج عجیب ازدواج دانش آموزان در سن کم را در یکی از روستاهای اصفهان کار کرده است .گزارش های تولیدی و بررسی سوژه های روز این روزنامه در گفت و گو با کارشناسان قابل تامل و مهم است.

با توجه به استیضاح شدن وزیر امور خارجه، رسانه ها هر روز واکنش های متفاوتی به این اقدام دارند روزنامه اعتماد با توجه به رویکرد اش ، که در هفته گذشته در تیتری انتقادی به این کار ایراد گرفته بود امروز هم در تیتر یک خود سراغ این موضوع رفت و نوشت« برائت از استیضاح» و در رو تیتر اشاره کرد که اصول گرایان ،دلواپسان را در مقابله با محمد جواد ظریف همراهی نکردند .در بخشی از متن،نویسنده با اشاره به موقعیت حساس ظریف از استیضاح او انتقاد کرد و نوشت«فارغ از جایگاه خاص این وزیر کار کشته در دولت روحانی،موقعیت ویژه اش در حکومت جمهوری اسلامی بدون در نظر گرفتن رهاوردها و دستاوردهایش در سال های وزارت و دوران تصدی دستگاه دیپلماسی،شرایط پیچیده کشور در برهه حساس کنونی به گونه ای است که تحت فشار قرار دادن ظریف به عنوان چهره اصلی تیم مذاکره کننده هسته ای ایران و دیپلماتی که گاه از او با عنوان نماد برجام در عرصه بین المللی یاد شده چندان معقول به نظر نمی رسد و دست کم پرسش هایی پیش می کشد.»

 

مجلس سنای ایالات متحده آمریکا روز پنجشنبه با ۶۳ رای موافق در برابر ۳۷ رای مخالف، با فروش تسلیحات و حمایت نظامی از ائتلاف به رهبری عربستان سعودی در جنگ یمن مخالفت کرد. این رای‌گیری برای طرح این موضوع در صحن علنی سنای آمریکا گرفته شده و قرار است هفته آینده در این مجلس در دستور کار قرار گیرد. روزنامه همدلی در تیتر یک «زمینه‌ای برای پایان جنگ در یمن» و در گفتگو با فریدون مجلسی به بررسی رویگردانی سناتورهای آمریکایی و اتحادیه اروپا از عربستان به خاطر جنگ یمن پرداخته است.

 

روزنامه کیهان هم در تیتر یک «کلاه تازه اروپا برای ایران کانال مالی منهای نفت!» به بررسی گزارش رویترز درباره کانال مالی تهران- بروکسل پرداخته که رویترز در این گزارش نوشته است: «آلمان و فرانسه در تلاش هستند تا کانال مالی تهران – بروکسل را میزبانی کنند تا احتمال مجازات‌های آمریکا (علیه نهادهایی که به تجارت با ایران ادامه می‌دهند) را به حداقل برسانند، اما آینده فروش نفت ایران در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و تعداد معدودی معتقدند این سازوکار صادرات نفت ایران را نیز پوشش خواهد داد. به این ترتیب، نگرانی‌ها بابت آینده توافق تاریخی هسته‌ای بین‌المللی ایران رو به افزایش است.»

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here