زمان انتشار : ۷ آذر ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۵:۱۵ | کد خبر : 476479 |

دور دوم انتخابات نماینده مدیران مسئول در هیات نظارت بر مطبوعات چطور برگزار می شود؟

شفقنا رسانه- روز گذشته دبیر هیات نظارت بر مطبوعات از برگزاری مرحله دوم انتخابات هفدهمین دوره نماینده مدیران مسئول در هیات نظارت بر مطبوعات با حضور تمامی نامزدها در ۱۱ آذر ماه خبر داد.در مطلب زیر گزارشی از جزئیات این انتخابات و تعداد نامزدهای حاضر در دور دوم و پاسخ به برخی از ابهامات موجود در این انتخابات را می خوانید.

به گزارش شفقنا رسانه ،هفدهمین دوره انتخابات نماینده مدیران مسئول در هیات نظارت بر مطبوعات، روز یکشنبه ۲۷ آبان به صورت الکترونیکی و از طریق سامانه جامع رسانه‌های کشور به نشانی e-rasaneh.ir از ساعت ۱۰ صبح تا ۲۰ برگزار شد. بعد از اتمام انتخابات و شمارش آرا سیدعلاءالدین ظهوریان اعلام کرد که این انتخابات اگرچه با مشارکت ۱۷۱۳ نفر از مدیران مسئول واجد شرایط، نصاب مشارکت بالای ۵۰درصدی در برگزاری انتخابات در مرحله نخست را بدست آورد ولی با توجه به صراحت آیین نامه اجرایی انتخابات، منتخب مدیران مسئول نیز بایستی اکثریت مطلق آرا را کسب نماید که این نصاب، با اندکی فاصله به دست نیامد.

به عبارتی حسین انتظامی مدیرمسئول هفته‌نامه «فارغ التحصیلان» با کسب ۸۵۲ رای نفر اول  و بعد از آن مهدی رحمانیان مدیر مسئول روزنامه «شرق» با کسب ۲۲۲ رای نفر دوم و میلاد زارعی مدیرمسئول ماهنامه «شهر و روستا» با ۵۲ رای نفر سوم  این رقابت شدند. نامزد برگزیده باید نصف بعلاوه یک از کل آرای اخذشده (۱۷۱۳) را کسب می کرد که انتظامی ۵ رای دیگر تا رسیدن به حد نصاب، نیاز داشت. به همین دلیل با توجه به ماده ۳۳ آیین نامه اجرایی قانون مطبوعات، انتخابات نماینده مدیران مسئول در هیات نظارت بر مطبوعات به دور دوم کشیده شد که در مرحله دوم نامزد منتخب با کسب اکثریت آرا انتخاب خواهد شد.

مطابق تبصره ۴ ماده ۳۳ آیین نامه اجرایی قانون مطبوعات، مدیران مسئولی که پروانه انتشار رسانه آنها به دلیل حکم قطعی دادگاه و یا ماده (۱۶) قانون مطبوعات توسط هیئت نظارت بر مطبوعات لغو نشده باشد و همچنین رسانه آنها مطابق ترتیب انتشار مندرج در پروانه صادره از سوی هیئت نظارت بر مطبوعات به طور منظم منتشر شده باشد، می‌ توانند در مرحله دوم این انتخابات شرکت کنند.

بنابراین انتخابات دور دوم روز یکشنبه ۱۱ آذر ماه از ساعت ۹ تا ۱۸ برگزار خواهد شد و مدیران مسئول واجد شرایط برای شرکت در انتخابات می توانند با مراجعه به سامانه جامع رسانه‌های کشور نامزد مورد نظر خود را از میان نامزدهای نهایی برای حضور در هیات نظارت بر مطبوعات انتخاب کنند.

نامزدها هم مطابق دستورالعمل اجرایی انتخابات، در صورت تمایل به انصراف  می‌توانند از طریق سامانه جامع رسانه‌های کشوراقدام نمایند و تا یک ساعت قبل از شروع انتخابات (ساعت ۹ صبح یکشنبه ۱۱ آذر) فرصت دارند با استفاده از حساب کاربری خود و به صورت الکترونیک، انصراف خود را از نامزدی اعلام نمایند.

به گزارش شفقنا رسانه اگرچه برخی از رسانه ای ها به حضور تمام داوطلبان در دور دوم انتخابات انتقاد کردند و معتقد بودند که در دور دوم باید رقابت بین دو نماینده که بیشترین کسب رای داشتند صورت می گرفت. با این حال مطابق ماده ۳۳ آیین نامه اجرایی قانون مطبوعات، «جلسه انتخاب نماینده مدیران مسئول با حضور اکثریت مطلق مدیران مسئول رسمیت می­ یابد و اخذ رأی به صورت مخفی خواهد بود و نماینده انتخابی باید اکثریت مطلق آرای حاضران را به دست آورد.» در تبصره یک این ماده آمده است: «چنانچه در مرحله اول، نصاب اکثریت مطلق مدیران مسئول احراز نشود، جلسه بعد پس از دو هفته با هر تعداد از مدیران مسئول تشکیل می ­شود و نماینده آنان با رأی اکثریت حاضران انتخاب می­ گردد.»

بر این اساس و با توجه به اینکه قانون اشاره ای به تعداد نامزدها در مرحله دوم نکرده است، کمیته سه نفره(نماینده قوه مقننه، نماینده قوه قضائیه و وزیر فرهنگ) به عنوان کمیته ناظر بر انتخابات مصرح در ماده ۳۳، می توانند در این باره تصمیم بگیرند که در جلسه روز دوشنبه این کمیته با حضور تمام اعضا، مصوب شد تا مرحله دوم با حضور تمامی نامزدها برگزار شود. ضمن اینکه در دوره های قبل که انتخابات به صورت حضوری برگزار می‌شد نیز در مرحله دوم تمام واجدان شرایط به تمام نامزدها می توانستند رای بدهند.

با توجه به اضافه شدن و یا انصراف دادن نامزدهای انتخابات نماینده مدیران مسئول در هیات نظارت بر مطبوعات فهرست اسامی آن ها را در (اینجا) مشاهده فرمایید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here