زمان انتشار : ۶ آذر ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۱:۰۳ | کد خبر : 476441 |

حفظ کردن مخاطب با سرمایه گذاری بر روی اپلیکیشن های موبایلی

شفقنا رسانه-ماهیت رسانه‌ها در هزاره سوم تغییر کرده است و مردم به جای آنکه منتظر بمانند تا صبح روز بعد روزنامه مورد نظر خود را خریداری کنند یا برای تماشای برنامه خبری در یک ساعت مشخص پای گیرنده‌های تلویزیونی بنشینند، از گوشی هوشمند یا رایانه لوحی استفاده می‌کنند تا درهرلحظه بتوانند به آخرین اخبار و اطلاعات دسترسی داشته باشند.

به گزارش ایران،افزایش علاقه‌مندی مردم جهان به پیگیری اخبار در رسانه‌های دیجیتالی و از طریق ابزارهای موبایلی به قدری افزایش یافت که مرکز تحقیقاتی «پیو اینترنت» با انجام یک بررسی جهانی در ۳۸ کشور مختلف مشخص کرد تبلت و گوشی هوشمند تا چه اندازه می‌تواند یک ابزار خبرخوانی محسوب شود.
هشدارهای موبایلی خبری
بسیاری از سایت‌های خبررسان و روزنامه‌های بزرگ در اپلیکیشن‌های موبایلی خود سرویس هشداردهنده خبری راه‌اندازی کرده‌اند تا حتی زمانی که کاربر مشغول فعالیت‌های متفرقه است، هنگام وقوع یک اتفاق مهم در حوزه مورد علاقه خود هشدار مربوطه را دریافت کند و تیتر آخرین اخبار را در اختیار بگیرد. این اتفاق یک فرصت دوسویه را ایجاد می‌کند تا از یک طرف کاربر بتواند بموقع در جریان آخرین اخبار قرار بگیرد و از طرف دیگر رسانه مربوطه به‌صورت دائم ارتباط با مخاطب خود را حفظ کند.

نتایج حاصل از مطالعه جدیدی که مرکز «پیو اینترنت» به انجام رساند نمایان کرد ۷۲ درصد کاربرانی که به اینترنت موبایلی مجهز شده‌اند اخبار را روی گوشی هوشمند خود دریافت می‌کنند و تعداد زیادی از آنها سیستم هشداردهنده خبری را هم فعال کرده‌اند.
براساس آمار موجود مشخص شده است ۵۵ درصد کاربرانی که به‌صورت روزانه اخبار را در گوشی هوشمند خود می‌خوانند، سیستم هشداردهنده اخبار را فعال کرده‌اند و البته به ندرت پیش می‌آید که پس از مشاهده اطلاعیه مربوطه روی آن کلیک کنند تا اهم اخبار را هم مطالعه نمایند. با این توضیحات تنها ۱۳ درصد کاربران اعلام کردند که به‌صورت مرتب اطلاعیه‌های خبری را روی گوشی هوشمند مشاهده می‌کنند و با کلیک کردن روی آن جزئیات خبر را هم می‌خوانند. در این میان نیمی از این کاربران کلیدواژه مربوط به خبر دریافتی را در گوگل جست‌وجو می‌کنند تا جزئیات و اطلاعات بیشتری را پیرامون آن به دست آورند.

البته باید توجه داشته باشید که گروه سنی هم در این زمینه تأثیرگذار است. براساس مطالعه جدید مشخص شد نوجوانان و جوانان کمتر از بزرگسالان تمایل به خواندن اخبار در گوشی هوشمند دارند و وقت کمتری را به این اتفاق اختصاص می‌دهند.
مرکز تحقیقاتی «پیو اینترنت» گزارش داد ۳۴ درصد کاربران گروه سنی ۲۸ تا ۲۹ سال، ۴۹ درصد کاربران گروه سنی ۳۰ تا ۴۹ سال و ۵۹ درصد کاربران گروه سنی ۵۰ تا ۶۴ سال به‌صورت مرتب از گوشی هوشمند خود برای خواندن اخبار استفاده می‌کنند و این اتفاق به یکی از عادات روزمره آنها تبدیل شده است.
با این توضیحات کارشناسان می‌گویند پلتفرم‌های دیجیتال از جمله گوشی هوشمند و رایانه لوحی را می‌توان به‌عنوان یک ابزار رسانه‌ای دانست و میزان علاقه‌مندی مردم برای خواندن اخبار در آن را مانند روزنامه و تلویزیون بررسی کرد.

یک زندگی کاملاً آنلاین
کاربران کشورهای غربی وابستگی بسیار زیادی به گوشی هوشمند و البته اینترنت موبایلی دارند و بررسی‌ها نشان داده است مردم در این جوامع به طور میانگین در طول یک هفته ۲۴ ساعت آنلاین هستند که این رقم رشد دو برابری را نسبت به یک دهه قبل نشان می‌دهد. این وضعیت بسته به کشورهای مختلف تغییر می‌کند. به‌عنوان مثال گفته می‌شود ۸۵ درصد مردم امریکا اخبار مورد نیاز خود را از طریق دستگاه‌های موبایلی دریافت می‌کنند که این رقم برای سال گذشته ۷۲ درصد و برای سال ۲۰۱۳ میلادی ۵۴ درصد گزارش شده بود. البته به نظر می‌رسد سالمندان در این زمینه نقش مهمی برعهده داشته‌اند، زیرا کارشناسان اعلام کردند ۶۷ درصد امریکایی‌هایی که سن آنها بیشتر از ۶۵ سال است از گوشی هوشمند یا رایانه لوحی خود به طور معمول برای خواندن اخبار و اطلاعات استفاده می‌کنند که این رقم تا سال گذشته ۴۳ درصد گزارش شده بود.
افزایش علاقه‌مندی مردم به یک زندگی کاملاً دیجیتالی و آنلاین باعث شده است ساختار رسانه‌های خبری در سال‌های اخیر تغییرات کاملاً مشهودی را پیش روی خود ببیند و شرکت‌های تبلیغاتی نیز بیش از هر زمان دیگر راغب شده‌اند آگهی‌های خود را در رسانه‌های دیجیتالی منتشر کنند.
طبق گزارش منتشر شده از سوی مرکز «پیو اینترنت»، حدود دو سوم افراد کمتر از ۵۰ سال امریکایی که اخبار مورد نظر خود را در گوشی هوشمند مطالعه می‌کنند، روی آگهی‌های تبلیغاتی که در کنار آنها درج شده است هم کلیک می‌کنند. این رقم برای گروه سنی ۵۰ تا ۶۴ ساله‌ها ۴۳ درصد و برای گروه سنی بالای ۶۵ ساله‌ها هم ۵۱ درصد گزارش شده است.

بررسی حاضر در بخش دیگر ۱۱۷ میلیون کاربر موبایلی را که در ۳۰ سایت خبری بزرگ بیش از ۷۴هزار گزارش و خبر را مطالعه کرده بودند هم تحلیل کرد. براساس آن مشخص شد ۲۴ درصد گزارش‌هایی که توسط کاربران موبایلی خوانده شده است طولانی بوده‌اند و ۷۶درصد آنها در بخش اخبار کوتاه طبقه‌بندی می‌شدند. حدود ۹۷درصد گزارش‌های طولانی که توسط کاربران موبایلی خوانده شدند حدود ۱۰۰۰کلمه را شامل می‌شدند و تنها ۳ درصد آنها بیشتر از ۵ هزار کلمه داشتند. در مقابل گفته شد ۷۵ درصد گزارش‌های کوتاه با ۲۵۱ تا ۹۹۹ کلمه نوشته شده بودند و مابقی آنها کمتر از ۲۵۰ کلمه داشتند.
به هر حال باید پذیرفت در حالی که روزنامه‌های کاغذی و مجلات همچنان به‌عنوان یک رسانه قابل قبول در اختیار مردم قرار می‌گیرند، ولی رسانه‌های دیجیتال به کمک گوشی‌های هوشمند توانسته‌اند بخش اعظم مخاطبان آنها را در اختیار بگیرند و همین مسأله باعث شده بسیاری از روزنامه‌های بزرگ روی سایت اینترنتی و اپلیکیشن موبایلی خود سرمایه‌گذاری‌های فراوان انجام دهند و از این طریق سعی کنند مخاطبان خود را
حفظ کنند.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here