زمان انتشار : ۵ آذر ,۱۳۹۷ | ساعت : ۰۱:۵۹ | کد خبر : 476391 |

واکنش رسانه‌ای‌ها به زلزله کرمانشاه/ به روان درهم ریخته کودکان زلزله‌زده توجه کنیم

شفقنا رسانه- شب گذشته مردم کرمانشاه شاهد زلزله‌ای با قدرت ۶.۴ ریشتر بودند که در برخی از مناطق غربی هم احساس شد. بعد از وقوع این زلزله اخبار ضدونقیضی از آن در رسانه‌ها و فضای مجازی منتشر شد که یادآور عملکرد ضعیف اطلاع‌رسانی مسئولان و رسانه‌ها از زلزله سال گذشته در کرمانشاه بود. این در حالی است که بعد از وقوع هر بحرانی علاوه بر امدادرسانی، اطلاع‌رسانی درست درباره حادثه و توجه به آرامش روحی و روانی مردم مناطق آسیب‌دیده از اهمیت بالایی برخوردار است که عدم توجه به این مسائل آسیب‌ها و تنش ناشی از بحران را دوچندان می کند. توییت های اهالی رسانه در انتقاد به عملکرد شبکه خبر، آسیب‌های روحی و روانی ناشی از زلزله و توصیه‌هایی برای مدیریت و اطلاع‌رسانی درست در زمان بحران را در ادامه بخوانید:

 

به گزارش شفقنا رسانه، اکبرنصراللهی رئیس دانشکده ارتباطات و مطالعات رسانه دانشگاه آزاد با اشاره به پخش اخبار متضاد از زلزله کرمانشاه نوشت:« همانند گذشته،خبرهای متضادی از مناطق زلزله‌زده در فضای مجازی و  رسانه‌های رسمی منتشر می‌شوند.  ستاد مدیریت کشور در رسانه‌ها به‌ویژه در فضای مجازی که مصرف رسانه‌ای مردم از آن  بیشتر است، حضور فعال و مؤثر ندارد. مدیریت اطلاع‌رسانی بحران به‌ویژه در مناطق زلزله‌زده ضروری است.»

او در ادامه از سایت سازمان ستاد بحران کشور انتقاد کرد:« سایت سازمان ستاد بحران کشور  باید نخستین و معتبرترین و سریع‌ترین منبع اطلاع‌رسانی باشد اما بررسی سایت این سازمان حاکی از آن است که عملکرد حرفه‌ای و مسئولانه نداشته و اخبار این زلزله را بدون عکس و فیلم‌ آن ‌هم بعد از حدود ۲ ساعت از وقوع زلزله از مرکز لرزه‌نگاری بازنشر داده است .»

نصراللهی در ادامه با انتقاد از عملکرد شبکه خبر توییت زد:« اگر چه شبکه خبر به‌طور مستمر زلزله امشب را پوشش‌ می‌دهد اما بیشتر گزارش کار مسئولان است. اخبار ۲۱ سیما نیز متأسفانه‌ خبر زلزله را در هدلاین نیاورده است و بعد از حدود ۱۵ دقیقه بعد از خبرهای مقام معظم رهبری و رئیس‌جمهور پخش کرده است. مطمئناً رهبری با این چینش راضی نیستند.»

این استاد ارتباطات در ادامه نوشت:« شبکه خبر در بخش خبری ۲۳ امشب یکشنبه ، در اقدام درخور قدردانی ابتدا خبر زلزله کرمانشاه و بعد از آن ، خبر مقام معظم رهبری را  پخش کرد.»

حمید بازگشا هم روزنامه‌نگار در انتقاد به نحوه اطلاع‌رسانی از خبر زلزله کرمانشاه نوشت:« حتی مردم مرفه هم از ایمنی مصالح ساختمانی خانه‌های لاکچریشان مطمئن نیستند. هنوز هم رسانه ملی نتوانسته بعد از این همه بلایای طبیعی اطلاع‌رسانی استانداری داشته باشد. مطالب کانال‌های تلگرام منبع خبر شهروندان است و این یعنی استفاده حداکثری مردم از فیلترشکن.»

او در ادامه نوشت:« متأسفانه در نبود کانال‌های تلگرامی شناسنامه‌دار خبرگزاری‌های معتبر داخلی شاهد انتشار اخبار غیر موثق از شبکه‌های بی‌هویت از مناطق زلزله‌زده هستیم. پروژه پیام‌رسان‌های داخلی از همان ابتدا شکست‌خورده بود اما برخی اصرارهای نابجا سبب شده تا رسانه‌های بیگانه در میدان خبر جولان دهند. رادیو مناسب‌ترین رسانه برای شرایط غیرعادی و بحرانی است اما همچنان مدیران رسانه ملی در خوابی عمیق به سر می‌برند !!!»

مجتبی حسینی سردبیر اعتماد آنلاین هم توییت زد: «لعنت به آن رسانه‌های بی شناسنامه‌ای که به دروغ از مرگ هم‌وطنان در زلزله خبر می‌دهند .نمی‌فهمند تبعات این دروغ‌گویی چیست؟»

به گزارش شفقنا رسانه ،میرا قربانی فر دبیر تحریریه قانون به آسیب روانی ناشی از زلزله اشاره کرد و در صفحه توییتر خود نوشت:« آنچه در زلزله کرمانشاه اکنون خطرناک است نه لزوماً کشته‌های انسانی بلکه روان‌های درهم ریخته بازماندگان بعد از زلزله است. پس از تجربه زلزله گیلان که پس لرزها را(گاه تا ۵ریشتر)برای ماه‌ها تحمل می‌کردیم، چیزی در من باقی ماند که حالا نه فقط فوبیا زلزله که ترس از پرواز و قایق‌سواری نیز هست. در آن سال‌های سخت پس از جنگ و عدم اطلاع‌رسانی که تا روزها بحران امدادرسانی وجود داشت و حتی برخی گم‌شدگان زلزله گیلان هنوز هم پیدا نشدند، کمتر کسی متوجه بود کودکانی که از فاصله خرداد و زمان زلزله تا تقریباً مهرماه و فصل مدرسه در معرض اخبار ناگوار و لرزیدن مداوم زمین هستند آسیب جدی دیده‌اند.»

قربانی فر در ادامه تأکید کرد:« کودکان کرمانشاه را پیش از آن که دیر شود باید دریابیم. آن‌قدر که نگران پتو و وسایل گرمایشی و نوار بهداشتی و… هستیم کاش به روان درهم ریخته آنان نیز توجه کنیم. دو زلزله سنگین در فاصله یک سال می‌تواند احساس امنیت این کودکان را به‌شدت مختل کند و صدمات جبران‌ناپذیری برجای بگذارد.»

فهیمه طباطبایی خبرنگار روزنامه همشهری هم به بیان روایت یکی از شهروندان سرپل ذهاب از زلزله پرداخت و نوشت:« عنایت از سرپل ذهاب یک صدا برام فرستاده و با هیجان پر از ترس میگه خیلی زلزله بدی بود؛ برقا قطع شده و مردم با ترس ریختن بیرون؛ هی تصویر شهر و آدم ها میاد تو ذهنم هی مضطرب می شم؛خدا کنه خسارت زیاد نباشه»

یگانه خدامی خبرنگار دیگری بود که نوشت:« آسیب زلزله بعد از اتفاقی که پارسال در کرمانشاه افتاد بیشتر ترسه. مدام خبر می‌رسه که فوت نداشتیم و تعداد زخمی‌ها کمه و برق بسیاری از مناطق وصل شده. جدا از اینکه  خونه‌ها وضع خوبی نداشتن و آسیب دیدن دوباره، ترس از تکرار اون وضعیت مردم رو آزار می‌ده. کاش کسی باشه به مردم آرامش بده»

مرجان لقایی خبرنگار شرق هم به بیان گزارشی از آسیب های ناشی از زلزله پرداخت و نوشت:« اضطراب و شکستگی ناشی از وحشت و زمین خوردگی بیشترین علت مراجعه به بیمارستان بوده. تخریب دیوارها در برخی مناطق اتفاق افتاده  اما تاکنون کشته‌ای نداشتیم. »

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here