زمان انتشار : ۳ آذر ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۰:۱۸ | کد خبر : 476369 |

از «پیروزی حقوقی در جدال دریایی» تا «فرمول ضد طبقاتی یارانه بنزین» در قاب روزنامه ها

شفقنا رسانه-با توجه به اینکه امروز بین دو تعطیلی قرار داشت بسیاری از روزنامه ها منتشر نشدند و روزنامه های دیگر تیتر یک خود را  بیشتر به مسائل سیاست خارجی ،افزایش قیمت بنزین و ادامه واکنش ها به اظهارات پولشویی اختصاص دادند.

به گزارش شفقنا رسانه،روز پنجشنبه در اجلاس شورای سازمان بین‌المللی دریانوردی (آیمو) سند اعتراضی جمهوری اسلامی ایران به تحریم‌های یکجانبه امریکا در حوزه حمل ‌و نقل دریایی کشورمان مورد توجه و تأیید کشورهای مؤثر در امر دریانوردی بین‌المللی قرار گرفت و تنها مخالف آن، ‌امریکا شد. روزنامه ایران تیتر یک«پیروزی حقوقی در جدال دریایی» را به این موضوع اختصاص داد.

کیهان هم در تیتری طولانی به نقل از رئیس جمهور آمریکا « اگر از آل‌سعود حمایت نکنیم حیات اسرائیل به خطر می‌افتد» به اظهارات اخیر ترامپ درباره قتل خاشقجی و حمایتش از عربستان پرداخت و نوشت:« رئیس‌جمهور آمریکا ضمن حمایت مجدد از «بن‌سلمان» در ماجرای قتل خاشقجی اعلام کرد اگر واشنگتن حمایت خود را از عربستان قطع کند، اسرائیل با دردسری بزرگ روبه‌رو خواهد شد!»

روزنامه جمهوری اسلامی هم تیتر یک را به گفتگوی خبرگزاری ایرنا با سیدعباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان اختصاص داد و به نقل از عراقچی نوشت: «به نظر اراده اروپا برای حفظ برجام همچنان جدی است». صفحه اول هر روزنامه ویترین آن روزنامه محسوب می شود. بهتر است تولیدی آن روزنامه یا حداقل تحلیل مطالب خبرگزاری های باشد تا صرفا بازتاب مطالب روز گذشته آن ها.

واکنش ها به اظهارات ظریف درباره پولشویی در کشور همچنان ادامه دارد. روزنامه اعتماد در تیتر و عکس یک خود صحبت های امام جمعه مشهد را در خطبه های نماز جمعه آورد و عنوان کرد « ظریف دروغ نگفته است » و در زیر تیتر به بخش دیگری از صحبت‌های این امام جمعه اشاره کرد که مخالفت با اف ای تی اف به معنای موافقت با پولشویی نیست.

« محک ظریف ِجریان‌های سیاسی » تیتر یک روزنامه آرمان امروز بود که این روزنامه هم  به ادامه واکنش ها نسبت به اظهارات ظریف درباره پولشویی پرداخت و در زیر تیتر نوشت:«امروزه موافقت و مخالفت با موضوع پولشویی و مواضع وزیر امورخارجه رفته رفته به یک محک سیاسی تبدیل شده است». روزنامه تیتر خوبی را برای موضوع انتخاب کرده است.

نماینده مردم زابل در مجلس شورای اسلامی چندی پیش درباره کشف یک سفره آب زیرزمینی گفته بود ،کار این چاه بزرگ با عمق هزار و ۲۰۰ متر آغاز شده و آب آن هم به صورت آرتزین و قابل شرب است. امروز روزنامه هفت صبح در تیتر یک خود سراغ این موضوع رفت و نوشت «حقایق درباره کشف یک منبع آبی بزرگ آبی» و در گزارش خود به جزئیات کشف این آب عمیق و چگونگی بهره برداری از آن اشاره کرد و این سوال را مطرح کرد آیا واقعا می شود ۱۷۳ سال آب کشور را اینگونه تامین کرد؟این روزنامه عکس خود را به چهره هایی که این روزها در رسانه ها از آنها به عنوان افشاگر در حوزه های مختلف یاد می شود ،اختصاص داد و نوشت «دو افشاگری و یک خاله بازی» و در گزارش خود روایت افشاگری را از محمد بلوری روزنامه نگار بخش حوادث درباره قتل های زنجیره ای،افشین پرورش افشاگری درباره هنرمندان ،و لیلا بوشهری که ادعای پیشنهاد کار به بازیگران را بعد از طلاق گرفتن مطرح کرده،آورده است.

روزنامه شرق در تیتر یک خود به پوشش صحبت های رئیس کل بانک مرکزی که دو روز پیش به گفتگوی ویژه خبری به تشریح سیاست های ارزی پرداخته بود،آورد و نوشت « ۲۰ میلیارد دلار تخلف ارزی» و در متن به روایت ماجرای هفت ماه عدم بازگشت دلارهای صادراتی از قول همتی پرداخته است. مهلت ده روز وزارت کشور برای صدور حکم تایید شهردار تهران به پایان رسیده ولی این حکم همچنان معلق است شرق عکس یک خود را به گفت و گو با محسن الویری اختصاص داد و به نقل از او نوشت « اطلاعات سپاه مشکلی با تایید حناچی ندارد»

چند هفته ای می شود که دولت قصد دارد قیمت بنزین را افزایش دهد که این موضوع واکنش های متفاوتی را به همراه داشته است .روزنامه دنیای اقتصاد امروز در تیتر یک خود با ارائه طرح دیگر از مجلس برای تعادل قیمت بنزین نوشت « فرمول ضد طبقاتی یارانه بنزین» و در متن توضیح داد « شواهد نشان از آن دارد که برنامه دولت برای کاهش یارانه‌های انرژی، همان نظام تبعیض‌آمیز سهمیه‌بندی است که نوعی واکنش منفعلانه محسوب می‌شود. این در حالی است که بازوی پژوهشی مجلس اقدام به معرفی طرحی کارشناسی و به نفع تمامی آحاد جامعه کرده است. براساس این طرح، به جای آنکه بنزین یارانه‌ای فقط به مالکان خودرو داده شود، هر فرد ایرانی دارای کد ملی از این یارانه بهره‌مند می‌شود. رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس در این خصوص می‌گوید: بر مبنای آمار رسمی، نیمی از خانوارها از یارانه پنهان بنزین بی‌بهره می‌مانند که نوعی تبعیض طبقاتی محسوب می‌شود؛ بنابراین در طرح جدید به اندازه مشخصی اعتبار استفاده از بنزین به هر فرد، مستقل از آنکه خودرو دارد یا خیر داده می‌شود و افراد می‌توانند از این اعتبار برای خرید بنزین، پرداخت قبض برق، آب و گاز یا کرایه اتوبوس و مترو استفاده کنند.»

روزنامه نوآوران هم در واکنش به این موضوع در تیتر یک خود در گفت و گو با نمایندگان مجلس نوشت « بهای افزایش قیمت بنزین از جیب مردم پرداخت نشود»

سیاست روز، خراسان، جام جم، همدلی، قانون، سازندگی، آفتاب یزد، ابتکار، فرهیختگان، رسالت، قدس، جمله، شهروند، وطن امروز از جمله روزنامه هایی بودند که امروز منتشر نشدند.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here