زمان انتشار : ۱ آذر ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۱:۳۳ | کد خبر : 476359 |

واکنش رسانه‌ای‌ها به تروریست خواندن ملت ایران توسط ترامپ

شفقنا رسانه- بیانیه اخیر ترامپ و اظهاراتش در گفتگو با خبرنگاران درباره قتل خاشقجی و تروریست خواندن ملت ایران در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی واکنش‌هایی به همراه داشت. اگرچه این رئیس‌جمهور بارها ادعای کمک به مردم ایران را داشته است با این حال اولین بار نیست که ایرانی‌ها را «ملتی تروریست» می‌خواند. محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان از جمله افرادی بود که در توییتر خود به سخنان ترامپ واکنش نشان داده و نوشته بود که«آقای ترامپ! یک ملت همان مردم آن هستند. نامیدن مکرر ایران به عنوان «ملت تروریست» افشاگر خصومت با تمامی مردم است و دلیل واقعی هدف گرفتن این مردم توسط تحریم‌های غیرقانونی شما را برملا می‌کند. ولی رویای تندروهای آمریکایی برای «نابود کردن ملت ایران» هیچ‌گاه تعبیر نخواهد شد.» در ادامه واکنش اهالی رسانه به اظهارات ترامپ را بخوانید:

 

به گزارش شفقنا رسانه، حسن نمکدوست تهرانی، مدرس روزنامه‌نگاری و مدیر آموزش و پژوهش همشهری با اشاره به بیانیه اخیر ترامپ نوشت:« تمام میان سطرهای سفید بیانیه ترامپ را می‌توان در یک جمله خلاصه کرد: می‌دانیم محمد بن سلمان دستور مثله شدن خاشقچی را داده، اما این جنایت برایمان هیچ اهمیتی ندارد.»

صدرا محقق دبیر اجتماعی روزنامه شرق هم با اشاره به این بیانیه نوشت:« تو بیانیه‌ی ترامپ درباره قتل خاشقجی، اسم ایران ۶ بار تکرار شده و اسم خود خاشقجی ۵ بار.»

علی علیزاده تحلیلگر سابق بی‌بی‌سی هم  از جمله افرادی بود که به این بیانیه واکنش نشان داد و اظهار داشت:«بیانیه دیشب ترامپ را دوباره و دوباره خواندم. یقین کردم ترامپ اسم عملیات خودزنی و خود ویرانگری ابرقدرتی است که ۷۰سال خون زمین را مکید. ترامپ اسم معجزه و مکر تاریخ است که در آن ملت‌های قلدر به دست خودشان نابود می‌شوند. ایمان دارم زوال و نابودی آمریکا را همین یکی دو دهه آینده می‌بینیم.»

علیزاده در توییت دیگری نوشت: «بیانیه ترامپ درباره سعودی را بدون سانسور ترجمه و در همه بخش‌های خبری بخوانید‌. سر صف برای دانش آموزان بخوانید. بروید و جلوی خانه صادق زیباکلام ‌با بلندگو بخوانید. آن‌وقت بپرسید آیا هیچ‌کس می‌خواهد تسلیم شود و اجازه دهد چنین عقب‌مانده‌‌ وقیح  و ‌دروغ‌گویی ارباب سرنوشت ملت بزرگ ایران شود؟»

صادق حسینی روزنامه‌نگار هم در واکنش به سخنان ترامپ با خبرنگاران درباره قتل خاشقجی و تروریست خواندن ملت ایران نوشت:« ریاست‌جمهور آمریکا خریدنی‌ترین‌ پست جهان است و سعودی و امارات این را به‌خوبی درک کرده‌اند. پول می‌دهند تا ترامپ جنایاتشان را ماله‌کشی کند. پول می‌دهند اما نمی‌توانند واقعیت زشت سیاست تروریستی‌شان را بپوشانند. امروز این دولت‌ها منفورترین دولت‌های جهانند؛ و متحد آمریکا…»

 

برخی از رسانه‌ای‌ها هم با خطاب قرار دادن مخالفان جمهوری اسلامی و مدافعان سیاست‌های آمریکا و بازگرداندن تحریم به سخنان ترامپ واکنش نشان دادند.  علیرضا خوشبخت دبیر سیاسی روزنامه روزان نوشت:« خبری از فرشگرد و توانا و ستایش‌کنندگان تحریم‌ها و پیمانکاران جنگ‌طلب‌های آمریکایی نیست که از اظهارات ترامپ بگویند و تشریح کنند که از تروریست خطاب کردن ملت ایران چه قصدی داشته؟ حتماً باید نتانیاهو و بن سلمان و سایر آدمکش‌ها در این زمینه هم تقبل زحمت کنند؟»

سعید ملکی روزنامه‌نگار دیگری بود که با مورد خطاب قرار دادن برخی از مخالفان جمهوری اسلامی نوشت:« آیا امثال حقیقت نژاد ، علینژاد ، فرشگرد ، برانداز ، ایران اینترنشنال ، شازده پهلوی و غیره و غیره نمی‌خواهند درباره‌ی خزعبلات بیانیه‌ی ترامپ اظهارنظر کنند؟! چی شد پس؟! چرا لالمونی گرفته‌اید؟! لابد هم‌عقیده‌اید… روو که نیست!»

رضا بهرامی فعال سیاسی و روزنامه‌نگار هم توییت زد :«  آن‌هایی که به ترامپ آویخته بودند، چرا سکوت کرده‌اند؟ چرا از آن‌هایی که مستِ دیدار با پمپئو بودند، خبرى نیست؟ احیاناً نمى‌خواهند به کسى که ملت ایران را تروریست مى‌خوانَد، پاسخی درخور بدهند؟ شاید دلارهای کثیف نفتی کار خود را کرده است…»

این روزنامه‌نگار در ادامه نوشت:« سخنان توهین‌آمیز ترامپ بار دیگر ثابت کرد مشکل بسیاری از ‌رژیم‌های جنگ‌طلب، قبیله سالار و کودک کش نه نظام ایران که کشور ایران است. همان‌ها که کشور ایران را فارغ از نوع نظام سیاسی، بیش از حد پهناور و تجزیه این تمدن کهن را امری ضروری می‌دانند.»

روح‌الله نخعی روزنامه‌نگار حوزه جهان در روزنامه همدلی هم به پوشش خبری شبکه ایران اینترنشنال درباره سخنان ترامپ اشاره کرد و نوشت :« شبکه ایران اینترنشنال چندین بار در اشاره به اظهارات اخیر ترامپ، با قلب واقعیت، عبارت را «کشور تروریست» یا صرفاً «ایران را تروریست خواند» ترجمه کرد. «ملت تروریست» «Terrorist Nation» عین عبارت ترامپ بود، مگر اینکه پول سعودی دیکشنری را هم بخرد!»

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here