زمان انتشار : ۲۹ آبان ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۰:۳۵ | کد خبر : 476260 |

از سفر «هانت» به ایران تا سفر روحانی به خوی در قاب روزنامه/ پرونده ایران درباره پولشویی را بخوانید

شفقنا رسانه- دیدار وزیر امور خارجه انگلیس با محمد جواد ظریف و علی شمخانی ، سفر رئیس جمهور به استان آذربایجان غربی و افتتاح خط آهن ارومیه- مهاباد از عناوین مهم امروز روزنامه ها بود.

به گزارش شفقنا رسانه، روز گذشته رئیس جمهوری سفر خود به استان آذربایجان غربی را از شهرستان خوی آغاز کرد. در این سفر علاوه بر افتتاح بیمارستان ۲۲۵ تختخوابی امام خمینی(ره)، پس از سال‌ها ارومیه به راه‌آهن سراسری متصل شده و طرح‌ها و پروژه‌های جدید استان نیز در شورای اداری با حضور رئیس جمهوری بررسی شد. روزنامه ایران عکس مناسبی را به این موضوع اختصاص داد و در تیتری خبری نوشت:«قطار به ارومیه رسید». روزنامه چند میان تیتر دیگر از سخنان روحانی را به صفحه اول آورد.

ایران همچنین پرونده کوتاهی درباره پول کثیف کار کرده و در تیتر «پولشویی داریم یا نداریم» در گفت‌و‌گو با کارشناسان به بررسی واقعیت پولشویی پرداخته است.

روزنامه کیهان هم در تیتری طولانی از «مسئول واحد اطلاعات مالی FATF در ایران از آمریکا درخواست تابعیت کرد» خبر داد. این روزنامه به نقل از یک مقام آگاه نوشت:« مذاکره‌کننده ارشد ایران در کارگروه ویژه اقدام مالی FATF و رئیس ‌مرکز اطلاعات مالی و مبارزه با پولشویی، مستقر در وزارت امور اقتصادی و دارایی ممنوع‌الخروج شد. گویا دلیل ممنوع‌الخروج شدن میثم نصیری احمدآبادی این بوده که وی با حضور در کنسولگری آمریکا در کشور امارات درخواست تابعیت برای خود و خانواده‌اش کرده است.»

این روزنامه عکس یک خود را به سفر رئیس جمهور اختصاص داد و در تیتر نوشت:« در برابر آمریکا سر فرود نخواهیم آورد».

روزنامه قانون تیتر یک خود را به حواشی شعارهای دیروز مردم ارومیه در سفر استانی روحانی به این شهر اختصاص داد و نوشت « شعار علیه جمهور» و در متن با انتقاد از شعارها  نوشت: «بخشی از شعارهای دیروز که توسط گروهی اندک داده شد ربطی به مطالبات مردم ندارد چرا که شعارهای این گروه بیش از آن که در ضدیت با رییس دولت باشد در ضدیت با تمامیت ارضی و جمهوریت نظام بوده است. جمهوریتی که ثمره تلاش مردان بزرگی است که نباید به راحتی دستخوش شعارهای هدفمند ضد منافع ملی و تمامیت ارضی قرار بگیرد»

سیاست روز هم در تیتر یک به نقل از روحانی نوشت:«ملت ایران در ۲۲ بهمن پاسخ کوبنده ای به دشمن می دهد». این روزنامه عکس یک را به بهانه دیدار ظریف با جرمی هانت وزیر امور خارجه انگلیس به این موضوع اختصاص داد و در تیتر «مانکنی که رونمایی شد/ تودهنی ای که زده نشد» نسبت به این دیدار و دعوت از رسانه ها برای پوشش تصویری صرف واکنش نشان داد و در متن نوشت:«از وزارت خارجه و دستگاه دیپلماسی انتظار داریم به جز ارسال مکرر دعوت نامه هایی با تیتر «صرفا جهت پوشش تصویر» اجازه دهد حرف مردم از زبان نمایندگانشان-خبرنگاران- بیان شده و مطالباتشان را پیگیری کنند.».

«گپی درباره برجام و زاغری» تیتر یک همدلی بود که به بررسی سفر وزیر امور خارجه انگلیس با ظریف و دبیر شورای عالی امنیت ملی پرداخت و نوشت:« سفر «جرمی هانت» وزیر امور خارجه کنونی انگلستان به ایران یک دلیل اصلی برای دولت انگلستان دارد و آن آزادی «نازنین زاغری» است که به اتهام جاسوسی در زندان به‌سر می‌برد و یکی از دلایل دیدار او با «علی شمخانی» دبیر شورای عالی امنیت ملی می‌تواند همین باشد، چرا که آزادی او می‌تواند یک امتیاز سیاسی بسیار با ارزش برای دولت «ترزا می» باشد که این روزها و به‌واسطه خروج یا ماندن در اتحادیه اروپا در بحران به‌سر می‌برد. دولت انگلستان بی‌شک به دنبال دستیابی به منافع خود، وزیر خارجه‌اش را راهی تهران کرده، پس دستگاه دیپلماسی ایران نیز باید از این سفر استفاده کرده و در جهت دستیابی به منافع ملی، بهترین استفاده را از آن بکند.»

روزنامه اعتماد هم تیتر و عکس یک خود را به دیدار وزیر امور خارجه انگلیس با علی شمخانی اختصاص داد و در رو تیتر با اشاره به پیام تهران به لندن در بازگشت جرمی هانت به کشورش نوشت « صبر ایران حدی دارد » و در متن به گفت و گو های این وزیر امور خارجه با شمخانی و ظریف اشاره کرده است .

روزنامه خراسان هم بهره برداری از خط آهن ارومیه- مهاباد با حضور رئیس جمهور را به عکس یک اورد و در تیتری طولانی نوشت:« کریدور آسیا-اروپا از مسیر ایران یک گام دیگر تکمیل شد». بهتر بود روزنامه تیتری ساده و کوتاه انتخاب می کرد.

برهم صالح روز یکشنبه  پس از پایان دیدار با مقامات بلندپایه  ایران، سفر رسمی خود به ریاض را آغاز کرد و شامگاه یکشنبه با سلمان بن عبدالعزیز پادشاه سعودی دیدار کرد خیلی از رسانه ها مدعی شده اند که صالح می خواهد بین دو کشور ایران و عربستان میانجیگری کند .سازندگی تیتر یک خود را به این موضوع اختصاص داد و نوشت « صالح به دنبال صلح»و در زیر تیتر اشاره کرده که رئیس جمهور عراق بر آن شده که التهابات سیاسی دو کشور را از بین ببرد .آیا او می تواند در این ماموریت موفق شود؟

نشریه اکونومیست روز شنبه گزارشی از شرایط اقتصادی دبی منتشر کرد هفت صبح در تیتر یک خود تحلیلی بر این گزارش داشته و عنوان کرد « دوبی در لبه تاریکی» و در زیر تیتر اشاره کرده نابودی تجارت ۱۷ میلیارد دلار دوبی با ایران،شرایط را برای این شیخ نشین سخت هم کرده است.

عبدالناصر همتی در پست جدید اینستاگرامی خود نوشت: یکی از دغدغه های بانک مرکزی  در ماه های اخیر برای ساماندهی بازار ارز و پاسخگویی به نیازهای طبیعی مردم ، راه اندازی یک بازار متشکل ارزی برای معاملات آزاد اعم از نقد و حواله اسعار بین المللی توسط کارگزاران(بانک ها و صرافی های مجاز) بوده است. آفتاب یزد تیتر یک خود را به این تصمیم جدید  بانک مرکزی در ایجاد بازار معامله جدید اختصاص داد و نوشت « ضدحمله به بازار آزاد ارز»

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here