زمان انتشار : ۲۸ آبان ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۰:۵۵ | کد خبر : 476218 |

از «جا به جایی نسلی» تا «بازگشت به دولت» در قاب روزنامه ها

شفقنا رسانه-انتصاب مسعود کرباسیان به عنوان مدیر عامل شرکت نفت،واکنش ظریف به اظهارات مخالفانش درباره پولشویی از عناوین مهم امروز روزنامه ها بود.

به گزارش شفقنا رسانه،روز گذشته وزیر نفت در حکمی مسعود کرباسیان را به مدت دو سال به عنوان مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران و معاون وزیر نفت منصوب کرد .روزنامه سازندگی عکس یک خود را به این موضوع اختصاص داد و درباره این وزیر سابق اقتصاد و دارایی نوشت « بازگشت به دولت» و در زیر تیتر اشاره کرده « مسعود کرباسیان به شرکت ملی نفت می رود و حساس ترین مسئولیت روزهای تحریم را بر عهده می گیرد»روزنامه می توانست به جای تیتری خبری این موضوع را از منظر قانون منع به کارگیری بازنشستگان بررسی کند .سازندگی همچنین  تیتر یک خود را به وضعیت اعتراض کارگران نیشکر هفت تپه اختصاص داد و عنوان کرد « پیگیری اعتراضات شوش» و در زیر تیتر از پیگیری مشکلات آنها به دستور وزیر اقتصاد خبرداد که قرار شد در دو روز آینده حقوق معوقه کارگران پرداخت شود.

روزنامه ایران در تیتر یک «جابه جایی نسلی» گزارشی از آغاز اجرای منع به کارگیری بازنشستگان کار کرد و به مدیران و شهردارانی که در این چند روز جای خود را به نیروی جدید دادند اشاره کرد. این روزنامه با علی سرزعیم، اقتصاددان هم درباره تاثیرهای اجرای این قانون مصاحبه گرفت و یادداشت هایی هم از غلامحسین کرباسچی و محمد مهدی تندگویان درباره این مسئله کار کرد.

اعتراض های کارگران مجتمع صنعتی نیشکر هفت تپه که این روزها خبر داغ شبکه های اجتماعی شده به عکس یک روزنامه ایران آمد و در تیتر «روزگار تلخ کارگران نیشکر» از درد دل این کارگران نوشت.

روزنامه هفت صبح در تیتر یک خود از دلایل انتصاب وزیر سابق اقتصاد به پست کلیدی ریاست شرکت نفت نوشت و عنوان کرد « مامور ویژه : مسعود کرباسیان» .این روزنامه عکس یک خود را به تخریب یکی از ویلاهای غیر مجاز در فشم با شکایت سازمان منابع طبیعی اختصاص داد و نوشت « گوشمالی در فشم» هفت صبح که روزهای گذشته گزارش های خوبی را از ساخت و ساز ویلاهای غیرمجاز در همین مناطق تهیه کرده بود ،پیگیری اخبارش از سرانجام این ساخت و سازها ،اقدام مناسبی است.

روزنامه همدلی  عکس یک خود را به انتصاب حسین انتظامی به مدیریت سازمان سینمایی اختصاص داد و در تیتر «غریبه ای در سینما» از انتخاب او برای این سمت انتقاد کرد و نوشت:« نقد مهمی به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی وارد است؛ آیا هیچ مدیری در حوزه سینما نبود که خاک این عرصه را خورده و از وجهه قابل قبولی میان هم‌صنفانش برخوردار باشد؟ سینمایی که چهره هایی تحصیل کرده، با تجربه و بین المللی دارد و روی هنر هفتمش در دنیا حساب می کنند، حتی یک مدیر تحویل نداده که وزیر فرهنگ و ارشاد مجبور به انتخاب مدیری غیر سینمایی شده است؟ عجیب آن که حتی سابقه ای کوتاه و خُرد نیز از حسین انتظامی در باب سینما وجود ندارد و تمام رزومه هایی که از او ارائه می شود به دوران مدیریت مطبوعاتی اش برمی گردد.»

کیهان هم در تیتری طولانی«دو لیبرال رفتند، دو اخلالگر اعدام شدند دلار ارزان شد» نوشت:« با کناره‌گیری و برکناری دو عضو لیبرال دولت و اعدام دو اخلالگر، اقتصاد کشور نفس تازه‌ای کشید و نرخ ارز پس از ماه‌ها نوسان خرد‌کننده سیر نزولی به خود گرفته و این روند همچنان ادامه دارد، انتظار می‌رود رئیس‌جمهور با توجه به این تجربه گرانقدر بقیه لیبرال‌ها را برکنار کند تا اقتصاد رونق بگیرد.»

روز گذشته شهیندخت مولاوردی دستیار ویژه رئیس جمهوری در امور حقوق شهروندی، به عنوان یکی از گزینه های تصدی استانداری خراسان رضوی به وزارت کشور معرفی شد.آفتاب یزد در تیتر و عکس یک خود عنوان کرد «سورپرایز روحانی».این روزنامه در تیتری دیگر از فشارها بر وزیر امور خارجه به دلیل اظهارات اش در مورد پولشویی نوشت « ضرب الاجل پایداری ها به ظریف؛اکنون زمان شفاف گویی است»

امروز وزیر خارجه انگلیس به ایران سفر می کند و قرار است با همتایش وعلی شمخانی دیدار و گفتگو داشته باشد اعتماد تیتر یک خود را به این موضوع اختصاص داد و نوشت « ماموریت حفظ برجام » سید جلال ساداتیان سفیر سابق ایران در انگلیس، در سرمقاله امروز اعتماد با اشاره به اهمیت برجام برای لندن توضیح داده « ایران و برجام از جمله مسائل مهم در سیاست خارجی بریتانیا در شرایط حاضر محسوب می شود .در شرایطی که لندن برای خروج از اتحادیه اروپا در حال چانه زنی های سخت و ناراحت کننده با همکاران اروپایی اش است پیگیری مساله برجام به عنوان یک عامل انسجام و اتحاد در اروپا نشانی از حسن نیت لندن نسبت به اروپاست که علاقه مندی بریتانیا به همکاری با اروپا حتی بعد از خروج از اتحادیه را نشان می دهد.»

روز گذشته وزیر امور خارجه در خصوص برخی مخالفت‌ها و انتقادات نسبت به اظهاراتش در خصوص طرح موضوع پولشویی گفت« نوار اظهاراتم در این خصوص وجود دارد لذا درخواست می‌شود افرادی که نسبت به اظهارات بنده اعلام نظر کردند در مورد محتوا صحبت کنند نه محتوایی که خودشان ساخته‌اند؛ در واقع گاهی افراد ببر کاغذی می‌سازند و آن را به خوبی شکار کنند» این واکنش امروز به تیتر یک روزنامه شرق آمد و عنوان کرد « شکار ببر کاغذی».شرق تیتر دیگر خود را به گفت و گو به علی مطهری نایب رئیس مجلس شورای اسلامی اختصاص داد .در این مصاحبه درباره جناح بندی های امروز،شرکت در فراکسیون امید و حجاب اختیاری بحث هایی صورت گرفته است.مطهری درباره «هیئت عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست های کلی نظام» گفته « به نظر من این خطری است که مجلس را تهدید می‌کند. خیلی‌ها به این موضوع توجه ندارند و خطر را درست درک نمی‌کنند. قبلا مجلس تضعیف شده و یک‌جاهایی دور زده شده؛ مثلا با تشکیل شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی فضای مجازی و اینکه دست آنها را جاهایی باز گذشته‌اند که قانون‌گذاری هم بکنند. البته اگر صرفا سیاست‌گذاری کنند مشکلی نیست اما اینها گاهی قانون‌گذاری می‌کنند؛ مثلا قانون ستاره‌دارکردن دانشجویان کار شورای عالی انقلاب فرهنگی است.»

اما سیاست روز در واکنش به این سخنان ظریف ،عکس و تیتر یک «حرف کاغذی» را به آن اختصاص داد و نوشت:«ما پشت دستمان داغ کرده ایم که از برخی مسئولان هیچ چیز نسازیم. «ببر» کاغذی که جای خود دارد. ما به دنبال هیچ چیز و هیچ کس نیستیم، انچه شکار شد ذهن و امید و آینده مردم بود که با «تدبیر» ناراستی و وعده های سرخرمن، ادیبهشت پارسال شکار شد. ببر کاغذی برگه های مردم بودند که از سر ساده دلی باور کردند در دوره بعد علاوه بر تحریم های هسته ای مابقی تحریم ها هم برداشته می شود… ما خوب می دانیم که اغلب حرف های شما را باید در حد «حرف کاغذی» دید. حرف هایی که با سوژه رسانه های خارجی، مسئولان خارجی و توپخانه های خارجی برای فشار بیشتر به ما می شود یا یک عده به اصطلاح داخلی از تنور آن نانی برای خود در بیاورند. »

دو روز پیش یک دانش آموزان اهل «گرو» از روستاهای توابع کلات نامه ای درباره وضعیت معیشت خانواده و مردم روستایش به روزنامه خراسان فرستاد و روزنامه با تیتر «اگربرف ببارد کارمان تمام است» آن را در صفحه اول کار کرد. روزنامه خراسان امروز در عکس یک با تیتر «همدلی ملی با گرو» گزارشی از واکنش های مردم نسبت به این نامه را کار کرده است.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here