زمان انتشار : ۲۸ آبان ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۱:۰۲ | کد خبر : 476210 |

یک مدرس روزنامه نگاری:در شرایط تحریم دروازه بانی درستی از اخبار داشته باشیم

شفقنا رسانه– این روزها که کشور در آستانه فرا رسیدن تحریم‌ها از سوی امریکا قرار دارد خیلی از اهالی رسانه بر این باورند که  خطرناک‌تر از تحریم‌ها؛ جریان سازی رسانه‌ای آن است که می‌تواند این فضا را متشنج‌تر کند. به نظر می‌رسد در حال حاضر نگرانی‌های عموم مردم در کشور نسبت به آینده هم رو به افزایش است اما آیا رسانه‌ها می‌توانند راهی برای مدیریت کردن این وضعیت داشته باشند ؟ ابزار ما برای مدیریت رسانه‌ای بحران چیست؟

محمدرضا نادری  مدرس روزنامه نگاری به شفقنا رسانه  می گوید: در حال حاضر شرایط کشور در وضعیتی قرار دارد که تحریم ها به صورت ناجوانمردانه اعمال شده ولی خوشبختانه آمریکا دیگر آن آمریکای سابق در اعمال کردن تحریم ها نیست یعنی دیگر مانند سابق،جهان  همراهی و همکاری  را با این کشور  ندارد به خصوص  در بحث برجام باعث شد که  قدرت هایی اصلی  شورای امنیت، هنوز با ایران همراه باشند و فقط خود امریکا خودش را  منزوی کرده است.

مدیر کل روابط عمومی خبرگزاری ایرنا  ادامه می دهد: در این شرایط به لحاظ کاربردی و عملیاتی آمریکا نمی تواند به تنهایی کارهای اش  را پیش ببرد در نتیجه ناچار است از ابزار رسانه استفاده کند و به همین خاطر بیشتر جو روانی که ایجاد می شود به خاطر جریان سازی رسانه  خارجی یا  رسانه های خارج نشین فارسی زبان  که با پول آنها اداره می شوند،است. در واقع آنها برای  تضعیف  اقتصاد و نظام ایران هر حربه ای را به کار می برند.

او با اشاره به نقش رسانه ها در وضعیت تحریمی کشور توضیح می دهد: در این شرایط نقش رسانه ها بسیار خطیر و حساس است و در اینجا  منظورم رسانه های رسمی و غیر رسمی است برای همین باید بتوانیم مدیریت خوبی در این برهه از زمان انجام دهیم و ما اهالی رسانه در درجه اول ،نیاز داریم که سواد رسانه ای خود را بالا ببریم نکته بعد اینکه ، دروازه بانی درست داشته باشیم یعنی سره را از ناسره تشخیص دهیم یکی از مشکلاتی که الان در حوزه رسانه به صورت فراوان  است اخبار جعلی و فیک نیوزها هستند و ناخواسته این اخبار اثر خود را بر رسانه های رسمی هم می گذارند.

نادری با توضیح درباره دیگر عوامل مهم در جریان سازی رسانه ای تحریم ها  بیان می کند: بنابراین ما باید کاری کنیم که این اخبار بر ما غالب نشود و اخبار درست را مخابره کنیم و مانع انتشار اخبار فیک بشویم .در کنار این موارد فعالان سیاسی هم باید بتوانند با ما همکاری کنند یعنی به خاطر مصالح کلان کشور و منافع ملی از این شرایطی که برای کشور پیش آمده،علیه منافع حزبی و گروهی  از آن  سوء استفاده نکنند یعنی به خاطر اینکه بخواهند دولت را نقد کنند مواردی را بیان کنند که به نفع دشمن باشند برای همین فعالان سیاسی و حزبی باید با رسانه ها همکاری کنند تا امید و آرامش در جامعه برقرار باشد و بتوانیم نظام،سیاست و  اقتصاد خود را به خوبی از شر تحریم ها محافظت کنیم.

او ادامه می دهد: در کنار این عوامل باید دستگاه های دولتی هم پاسخگوی بهتری انجام دهند. خیلی وقت ها کارهای خوبی در این دولت انجام می شود ولی سیستم دولتی، خوب اطلاع رسانی نمی کند یا اگر ایراد و شایعه ای مطرح می شود به آن واکنشی ندارند .برای همین نیاز است که خود دستگاه دولتی در این باره فعال شوند و پاسخگو باشند تا بتوانند به رسانه ها کمک کنند تا  رسالت حرفه ای آنها هم به نحو خوبی انجام گیرد.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here