زمان انتشار : ۲۷ آبان ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۱:۲۹ | کد خبر : 476169 |

کتاب «مقابله با نفرت‌پراکنی اینترنتی» بررسی شد

شفقنا رسانه-  کتاب «مقابله با نفرت‌پراکنی اینترنتی» در دانشگاه علامه طباطبایی با حضور جمعی از حقوقدانان و اساتید دانشگاهی نقد و بررسی شد.

به گزارش ایرنا، نفرت افکنی از مجموعه کتاب‌های یونسکو درباره آزادی اینترنت است که توسط ایجینیو گلیردونه، دانیت گال، تیاگو آلوس، گابریلا مارتینز تألیف شده است.
محمد مهدی فرقانی رئیس دانشکده علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبائی در بررسی این کتاب گفت: طبق قطعنامه ۵۲ مصوب کنفرانس عمومی نوامبر ۲۰۱۳ که با همراهی ۱۲ کشور روبه رو شد محورهایی از قبیل دانش، آزادی بیان، حریم شخصی و ابعاد توسعه اطلاعاتی را مورد توجه قرار داد .
او ادامه داد: کتاب مقابله با نفرت پراکنی اینترنتی بخشی از حفظ توازن بین آزادی بیان و محدودیت در خصوص نفرت پراکنی درقوانین بین الملل و منطقه ای کار پیچیده ای است.
محمد مهدی فرقانی افزود: تاکید یونسکو براین است که هرگونه محدودیت قانونی همواره باید در کنار موضوع وسیع تر حق آزادی بیان لحاظ شود.
او با اشاره به انواع نفرت پراکنی گفت: تبعیض نژادی، ملیت و دین و جنیسیت سه محور نفرت پراکنی مورد بررسی یونسکو و این کتاب است و هرگونه محدودیتی برای آزادی بیان باید در قانون مشخص شده و خودسرانه نباشد.
فرقانی با بیان اینکه برخی پیام های تنش زای تحقیر گروهی خاص توسط اقشار دیگر در اینترنت باعث نفرت انگیزی می شود، اظهار کرد: تقویت این مسئله عامل تفرقه و تبدیل گفتمان «ما» به «آنها» است.
فرقانی در بخش دیگری گفت: از دیگر عوامل نفرت می توان به تشدید خشونت یک گروه علیه گروه دیگر و ایجاد هراس در بین جامعه اشاره کرد.
رئیس دانشکده ارتباطات با اشاره به محتوای این کتاب، گفت: نیروهای پیاده نظام احزاب سیاسی، که از اینترنت برای اشاعه کلیشه ها و آسیب زدن به اعتبار طرف مقابل استفاده می کنند با تحریک تعمدی کاربران اینترنت از طریق انتشار محتوای آزاردهنده به کاربری زبان آتشین از جمله افراد منتشر کننده این پیام ها هستند.
او ادامه داد: دائمی و سیار بودن، ناشناس بودن افراد و ماهیت فرا زمینی آنان و لینک دادن پیاپی و ابقای آن در بسترهای متعدد اینترنت از ویژگی پیام های نفرت انگیز است.
فرقانی با بیان اینکه این کتاب به حوزه صلاحیت قضایی در این مسئله نیز اشاره کرده است، اظهار کرد: قانون حق تصمیم گیری در زمینه آزادی بیان و قوانین منطقه ای در فضای مجازی و جلوگیری از ورود افراد در حریم خصوص یکدیگر را دارد.
او در مورد راهکار برخی نهاد های مدنی برای جلوگیری از نفرت پراکنی اینترنتی گفت: رایزنی با شرکت های خصوصی جهت تمرکز بر تشکل کمپین های اینترنتی، شکایت های سازمان یافته و نامه های سرگشاده و بسیج طرفداران در فضای واقعی، تشویق کاربران اینترنت به شکایت از نوع خاصی از محتوا که مروج خشونت است، ایجاد نقش کنشگرانه تدریجی با ایجاد صفحات، هشتگ ها و کمپین ها و مقابله با نفرت پراکنی با سواد رسانه ای و اطلاعاتی از جمله راهکارها است.
این استاد دانشگاه در رابطه با علت مخالفت یونسکو با برخورد قانونی نفرت پراکنی کشورها تصریح کرد: ممکن است کشورها بر اساس قوانین خود به واسطه های اینترنتی فشارآورند ، تا افراد ، تابع قوانین آنها باشند زیرا اینترنت چند قسمت می شود و افراد توان به اشتراک گذاشتن تجارب در فراسوی مرزها را ندارند. استثناگرایی ملی هنجار جریان آزاد اطلاعات را تحت الشعاع قرار می دهد.
فرقانی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: سرکوب راه مناسبی برای مقابله با نفرت پراکنی نیست. به جای مقابله با نفرت پراکنی و نقش کنترلی دولت ها باید به دنبال آموزش قربانیان این مسئله و اطلاع یابی آنان به حقوقشان بود.
او همچنین ادامه داد: ورود نهاد های مدنی برای فشار وارد کردن به واسطه های اینترنتی باعث می شود تا محتواهای نفرت انگیز را حذف کنند.

نویسندگان، کتاب را در یک دنیای آرمانی نوشته اند
اصلی عباسی عضو کرسی مطالعات حقوق بشر و دموکراسی دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به نقد حقوقی «مقابله با نفرت افکنی اینترنتی » اظهار کرد: این کتاب بسیار خلاصه است و بیشتر از اینکه راهنمای کشورها باشد تنها سرفصل هایی را در حوزه حقوقی،آی سی تی و جامعه شناسی بیان می کند.
او ادامه داد: تنها نکته مثبت کتاب همراهی حقوقی و قانونی به عنوان ابزار تنفیذ مطالبات با دولت حاکم است و سیستم کنترلی که صورت می گیرد.
اصلی عباسی اظهار کرد: در این کتاب یکسری منابع اعلام جهانی حقوق بشر(ICTR) و کنوانسیون محور کلیه ابعاد نژادی را بررسی کرده است اما در بند ۲ ماده ۲۰ آی سی تی آر مبانی ممنوعه تبعیض اشاره به جنسیت ندارد.
«نویسندگان این کتاب در یک دنیای آرمانی نوشته اند که تساوی جنسیتی را تثبیت کرده است. در حالی که تبعیض و نفرت جنسیتی در فضای مجازی بسیار دیده می شود»
عباسی تصریح کرد: پاسخ حقوقی نفرت پراکنی اینترنتی را از سه محور بررسی می کند که ابتدا حقوق را ابزار کنترل برا حکومت می داند و مقیاس و ابعاد حقوقی اما نحوه تکامل جامعه را در نظر نمی گیرد.
این استاد دانشگاه عنوان کرد: نفرت پراکنی در اینترنت ممکن است حکومت یک کشور یا گروه هایی که در حاشیه هستند را هدف قرار بدهد و نشان دهنده شکاف های عمیق طبقاتی است. شاهد هستیم که فضای مجازی ابزاری برای سخن گفتن افراد بی صدا و طبقه پایین جامعه است.
عباسی افزود: در این کتاب به تبعیض صورت گرفته در خصوص مقابله با جرم افراد اشاره نشده است و افراد در حاشیه از کمترین حمایت برخوردار هستند.
او یادآور شد: در زمینه بسیاری از حوزه ها در کشور ریشه یابی نشده و سطحی با مسائل برخورد شده است. بنابراین بنیان های فکری لازم در بسیاری از حوزه ها وجود ندارد.
عباسی در بخش دیگری گفت: بیان نفرت انگیز نوعی مخالفت، تنش در مقابل نا برابری ها است. اگر با سانسور از آن جلوگیری شود در فضای واقعی راه مقابله چگونه است. که در این کتاب به این موضوع پرداخه نشده است.
این استاد دانشگاه تصریح کرد: این کتاب مصادیق درستی از جامعه و موانع پیش روی نفرت پراکنی اینترنتی ارائه نکرده است و تمام اختیار گزینش مقابله با نفرت پراکنی را به دولت ها سپرده است.
او خاطر نشان کرد: طبق گزارش ویژه شورای حقوق بشر در مورد مسئله اقلیت ها، هیچ جرم نفرت پراکنی اتفاق نمی افتد مگر اینکه ریشه های انسان زدایی کردن یک قوم و گروه در جامعه وجود داشته باشد.
این عضو کرسی مطالعات حقوق بشرافزود: به تعبیر دیگر آثار ریشه های نفرت پراکنی در فضای مجازی در جامعه وجود دارد و در فضای مجازی نمود پیدا می کند.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here