زمان انتشار : ۲۷ آبان ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۰:۲۰ | کد خبر : 476154 |

سفر برهم صالح به ایران در قاب روزنامه‌ها/گزارش آفتاب یزد از شب‌های ترمینال جنوب را بخوانید

شفقنا رسانه– دیدار رئیس جمهور عراق با مقام معظم رهبری و روحانی،دستور قتل خاشقجی و ماجرای پولشویی در کشور از عناوین مهم روزنامه های امروز بود.

به گزارش شفقنا رسانه، روز گذشته مقام معظم رهبری و رئیس جمهور با برهم صالح رئیس جمهور عراق دیدار کردند. روزنامه ایران در دو مطلب متفاوت به پوشش سخنان رهبری و رئیس جمهور با برهم صالح پرداخت و برای هرکدام عکسی انتخاب کرد. این روزنامه به نقل از رهبری در تیتر نوشت:« درکنار برادران عراقی خود خواهیم بود» و در تیتر دیگر به نقل از رئیس جمهور عراق نوشت:«پیام روشن از عراق آورده ام» که بهتر بود توضیحات بیشتری در صفحه اول از این پیام برای مخاطب آورده می شد.

روزنامه ایران همچنین در تیتر یک «۴۰ تصویر از اقتصاد ایران» به نظرخواهی از ۴۰ اقتصاد دان، فعال اقتصادی و مدیران تشکل ها از جمله موسی غنی نژاد، غلامرضا مصباحی مقدم، محسن جلال پور، حسین عبده تبریزی، علی فاضلی، وحید محمودی، آلبرت بغزیان، محمد علی خطیبی، نرسی قربان و… درباره اقتصاد ایران پرداخت که در قالب جملاتی کوتاه اقتصاد ایران را توصیف کرده بودند و برآیند تمام نظراتشان این بود که بدنه اقتصاد ایران نیازمند اصلاحات عمیق است.

اعتماد هم  تیتر و عکس یک خود را به این دیدار اختصاص داد و نوشت « نیت روحانی و عمل صالح» و در متن به اهداف این سفر و پیام بغداد برای واشنگتن اشاره کرد. بهتر است روزنامه ها تنها به گزارش خبری که روز گذشته مخاطب آن را در رسانه های آنلاین خوانده اکتفا نکنند و به بررسی اهداف این سفر و تبعات آن از دیدگاه کارشناسان بپردازند.

چهارمین کنگره حزب اتحاد ملت اسلامی روز جمعه برگزار شد.روزنامه سازندگی تیتر یک خود را به گزارشی از این کنگره اختصاص داد و نوشت « انتقاد چپ اسلامی از خود» در بخشی از این گزارش صحبت های علی شکوری راد دبیر حزب اتحاد ملت پوشش داده شده که می گوید « امروز فرزندان ما از هجوم پرسش هایی رنج می برند و استیصال رنح آور ما برابر پرسش هایی است که ریشه در همان سال های خودش دارد. سوال هایی که در آن زمان ،باید می پرسیدیم و نپرسیدیم و اگر می پرسیدیم چه بسا پاسخ در خور می گرفتیم »روزنامه در تیتر دیگری از قاتلان جمال خاشقجی خبر داد و نوشت « دست های آلوده » و در متن گزارشی از مظنونان این پرونده به نقل از روزنامه واشنگتن پست و سازمان سیا که دستور قتل او را از طرف محمد بن سلمان می داند،تهیه کرده است.

روزنامه هفت صبح هم در یکی از تیترهای فرعی خود ابعاد دیگری از پرونده جمال خاشقجی را بررسی کرده و به تعداد همسران او اشاره کرد و نوشت « فعالیت بی وقفه جمال» و در زیر تیتر آورده « خاشقجی مرحوم ۴ همسر قانونی داشته است که یکی یکی رو می شوند.» این روزنامه در تیتر یک خود سراغ موضوع مهمی رفت و از دلایل پایین نیامدن قیمت خودرو در بازار گفت و در تیتر عنوان کرد« قیمت خودرو را توپ تکان نمی دهد» و در زیر تیتر توضیح داده « بیخود منتظر پایین آمدن قیمت ها در بازار خودرو نباشید .هر چقدر دلار پایین بیایید تاثیر چندانی در قیمت خودرو نخواهد داشت »

روزنامه کیهان هم در تیتر یک«تقصیر دولت بود؛ روایت سیف از رانت ۱۸ میلیارد دلاری» مقصر اصلی نوسانات سال جاری را دولت دانست که با جنجال پولشویی قصد لاپوشانی آن را دارد. کیهان نوشت:« در حالی که به گفته رئیس سابق بانک مرکزی مقصر اصلی نوسانات ارزی سال جاری دولت بوده و بانک مرکزی استقلال خود را در برابر دستورات دولت از دست داده است مقامات دولتی برای لاپوشانی فسادی که طی آن نزدیک ۱۸ میلیارد دلار به تاراج رفته است منتقدین را به پولشویی متهم می‌کنند!»

سیاست روز در تیتر یک «آخوندی باید درباره عملکردش پاسخگو باشد» نوشت:«هر مدیری در هر جایگاهی که پستی را می پذیرد نسبت به هر تصمیمش باید پاسخگو باشد و اگر ضرری هرچند ناخواسته را وارد کند حتما این تصمیم او قابل پیگیری و ضرر مردم قابل جبران است. اما چرا در اینباره شاهد اجرای پیگیری افرادی همچون آخوندی ، شریعتمداری، ربیعی که از کارشان عزل شده و یا استعفا داده و یا استیضاح شدند نمی شویم. »

روزنامه آفتاب یزد امروز در تیتر یک خود سراغ عدم اجرای یک تبصره قانونی مهم در خصوص حذف یارانه برای پردرآمد ها رفت و نوشت « چرا یارانه ثروتمندان حذف نمی شود؟» این روزنامه از آن دست رسانه هایی است که از موضوعات اجتماعی گزارش های میدانی خوبی تهیه می کند امروز هم در یکی از تیترهای فرعی خبرنگار خود را به ترمینال جنوب فرستاده تا از وضعیت بی خانمان ها در آنجا گزارش تهیه کند و در تیتر نوشت « شب های ترمینال جنوب » در زیر تیتر توضیح داده « خبرنگار آفتاب یزد یک نیمه شب به ترمینال جنوب تهران رفته و مشاهده کرده که داخل ترمینال پر است از افرادی که بی خانمان هستند و از سرما به داخل پناه آورده اند و حاشیه این ترمینال نیز مملو از معتادانی است که از شهرستان برای کار آمده اند اما روی بازگشت ندارند»

خراسان هم تیتر یک «چرخ هپکو دوباره چرخید» خود را به خبر راه اندازی دوباره کارخانه تولید ماشین الات راه سازی هپکو اختصاص داد و نوشت:« در حالی که ۱.۵ سال از تجمعات کارگران و توقف تولید و یک سال از جلسه دولت و مصوبات برای احیای کارخانه ماشین سازی هپکوی اراک می گذرد، یک مقام مسئول در وزارت کار از راه‌اندازی مجدد خط تولید کارخانه هپکو خبر داد.»

چند روز پیش «سیدتقی نوربخش» رئیس سازمان تامین اجتماعی و «عبدالرحمن تاج الدین» معاون حقوقی و پارلمانی این سازمان که برای بازدید و افتتاح و کلنگ‌زنی برخی پروژه‌ها به همراه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به استان گلستان سفر کرده بودند، بر اثر یک تصادف جان خود را از دست دادند. روزنامه همدلی به همین بهانه در تیتر «شتابزدگی برای مردن» تصادفات جاده ای را بررسی کرد.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here