زمان انتشار : ۲۶ آبان ,۱۳۹۷ | ساعت : ۲۱:۳۵ | کد خبر : 476146 |

می‌خواهیم خودمان برای سرنوشت صنف مطبوعات تصمیم بگیریم/رحمانیان از دلایل کاندیداتوری‌اش می‌گوید

شفقنا رسانه- هفدهمین دوره انتخابات نماینده مدیران مسئول در هیات نظارت بر مطبوعات، فردا یکشنبه ۲۷ آبان به صورت الکترونیکی و از طریق سامانه جامع رسانه‌های کشور به نشانی e-rasaneh.ir از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۸ برگزار می‌شود. مهدی رحمانیان مدیرمسئول روزنامه شرق به عنوان نامزد انجمن مدیران روزنامه‌های غیردولتی در این انتخابات ثبت نام کرده و در یادداشتی که در اختیار شفقنا رسانه قرار داده از دلایل کاندیداتوری اش گفته است. در ادامه متن یادداشت را بخوانید:

اواسط آبان ماه بود که در بیانیه‌ای خطاب به همکاران صنفی، دلایل حضورنیافتن در انتخابات نماینده مدیران مسئول در هیئت نظارت بر مطبوعات، شرح داده شد. یکی از اصلی‌ترین این دلایل، بی‌فایده‌بودن ورود به انتخاباتی است که در آن نتیجه از قبل معلوم باشد و فقط ظاهر قانون رعایت شود. در آنجا اشاره شد زمینه‌سازی برای ورود مجدد یک چهره دولتی در قالب نماینده مدیران‌مسئول علاوه‌بر ضایع‌کردن حق مطبوعات در انجام یک رقابت برابر، موجب افزایش احتمال تعارض منافع در این نهاد کلیدی و حساس می‌شود. بعد از آن بیانیه نیز روسای هیئت‌مدیره خانه مطبوعات و رسانه‌های کشور، انجمن مدیران روزنامه‌های غیردولتی، انجمن مدیران نشریات کشور و انجمن نشریات تخصصی کشاورزی در کنار مدیرعامل شرکت تعاونی مطبوعات کشور بیانیه دیگری صادر کردند و نسبت به دولتی‌شدن انتخابات مذکور، هشدار دادند. بعد از این دو اقدام، تماس‌ها و ملاقات‌های بسیاری با ما امضاکنندگان بیانیه اول صورت گرفت که بیش از گذشته، خواستار تداوم حضور ما در میدان انتخابات برای جلوگیری از تضییع حقوق صنف مهم مطبوعات در هیئت نظارت بر مطبوعات شدند.

مراجعان، دو دسته بودند؛ دسته نخست همان همکاران صنفی و رسانه‌ای که در روز نخست به عنوان مشوق و حامی، ما را به عنوان نمایندگان خود برای این رقابت برگزیدند و گروه دوم، افرادی که در جریان وضعیت ایجادشده در انتخابات نبوده و درست بعد از این بیانیه‌ها بود که برای ضربه نخوردن صنف، خواهان کنارنکشیدن ما از فرایند انتخابات بودند. با توجه به همگرایی و همصدایی ایجاد شده میان همه طرفداران صنف تأثیرگذار مطبوعات برای جلوگیری از انتخاب فردی دولتی که مصالح و منافع رسانه‌های مستقل را در نظر نمی‌گیرد، مدیران مسئول انجمن مدیران روزنامه‌های غیردولتی به شکل فعال وارد عرصه شده و خواستار آن شدند تا فردی از جنس مطبوعات مستقل، نامزد اجماعی همه حامیان تغییر در کرسی نماینده مدیران مسئول در هیئت نظارت بر مطبوعات شود. با آنکه همه تلاش خود را کردم یکی از شایستگان انجمن یعنی مدیران مسئول توانمند کشور، این وظیفه را بر عهده بگیرد اما اصرار و پافشاری همه دوستان، قرعه فال را به نام نگارنده زد. به عنوان نامزد انجمن مدیران روزنامه‌های غیردولتی حتما تلاش خواهم کرد در این مسیر اعتقادات جمعی خود را بار دیگر و با صدای بلندتری اعلام کنم.
۱-چرخش نخبگان به عنوان یک اصل آزمون شده در جهان امروز، به عنوان یک هدف راهبردی مد نظر ائتلاف ما قرار دارد و از همین رو، خواستار تغییر در کرسی نماینده قبلی مدیران مسئول هستیم تا گمان نرود این یک جایگاه مادام‌العمر است.
۲-نماینده مدیران مسئول باید فرازوفرودهای این مسئولیت دشوار از منظر اقتصادی، اجتماعی و سیاسی را تجربه کرده و مستظهر به پشتیبانی مخاطبان، افکار عمومی و اعضای صنف خود باشد نه نهادهای دولتی و غیر.
۳-دولت و نهادهای دیگر به اندازه کافی کرسی در این هیئت هفت‌نفره دارند. حال لازم است مدیر مسئولی بر روی این صندلی بنشیند تا صدای واقعی این صنف و بیان‌کننده نظرات و منویات آنان باشد.
۴- گزارشی دوره‌ای از روند کار هیئت نظارت حتما باید در دستور کار نماینده منتخب باشد و بنده در صورت انتخاب حتما این کار را خواهم کرد.
با تأکید بر این چهار محور و علیرغم باقی‌بودن عمده ایراداتی که در بیانیه سه نفره طرح شده بود، در انتظار حضور همکاران ارجمند خود خواهیم بود تا خودمان برای سرنوشت صنف خودمان تصمیم بگیریم نه آنکه نتایج از پیش تعیین‌شده برای انتخابات را پذیرفته و از این حق مهم و قانونی، چشم‌پوشی کنیم.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here