زمان انتشار : ۲۶ آبان ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۳:۵۰ | کد خبر : 476118 |

رسوایی جدید فیس بوک؛ انتشار محتوا علیه اپل و گوگل

شفقنا رسانه-فیس‌بوک دوباره خبرساز شد. این بار فیس‌بوک به انتشار محتوای منفی درباره رقبای خود متهم شده است. یک گزارش جدید که از سوی شبکه NTK  منتشر شده، مدعی است که فیس‌بوک  به طور رسمی با همکاری یک شرکت روابط عمومی مقالاتی منفی درباره رقبای خود یعنی اپل و گوگل منتشر کرده است.
اتهام جدید
به گزارش انتخاب،به نظر می‌رسد روابط فیس‌بوک و شرکت روابط عمومی از ماه اکتبر سال ۲۰۱۷، یعنی پس از آنکه انتقاداتی علیه فیس‌بوک در مورد دخالتش در انتخابات مطرح شد، شکل گرفت. بر این اساس ادعا می‌شود که فیس‌بوک با همکاری این گروه روابط عمومی چندین مقاله را به انتقاد از گوگل و اپل برای افزایش رشد اقدام‌های تجاری خود منتشر کرده است، هدف از انتشار این تبلیغات، کاهش توجه به انتقادات درخصوص روابط فیس‌بوک و روسیه است.
علاوه بر این، پیش‌بینی می‌شود اپل از همکاری این شرکت‌ها برای کاهش تأثیر تبلیغات غلط درباره روسیه در فیس‌بوک کمک گرفته است. همچنین فیس‌بوک از این شرکت کمک گرفته تا جنبش ضد فیس‌بوک جورج سوروس را جبران کند.
براساس گزارش شبکه NTK، فیس‌بوک  روابط خود را با Definers Public Affairs (سیاستگذاری عمومی) در اکتبر ۲۰۱۷ پس از تحمل فشار مالی درخصوص همکاری با روسیه گسترش داد. اکنون این شرکت روابط عمومی مدعی شده که مقالاتی را منتشر کرده است تا گوگل و اپل را تحت تأثیر قرار داده و در سوی دیگر ماجرا، تأثیر دخالت روسیه در فیس‌بوک را کاهش دهد.
ارتباط فیس‌بوک با این سازمان به اینجا ختم نمی‌شود و براساس یک گزارش وسیع‌تر شامل دستکاری‌های این شرکت درباره رسوایی‌های متعدد در سه سال گذشته، از جمله دخالت‌های روسیه و رسوایی کمبریج آنالیتیکا نیز می‌شود.
اکتشافات دیگر در این گزارش شامل خشم آشکار شریل سندبرگ و زاکربرگ است، زمانی که الکس استاموس، رئیس سابق بخش امنیت فیس‌بوک این شرکت را به دلیل رسوایی کمبریج آنالیتیکا ترک کرد، مارک زاکربرگ نیز دستور داد استفاده از گوشی‌های غیراندرویدی در فیس‌بوک ممنوع شود. این موضوع چند روز پس از آن رخ داد که مدیرعامل شرکت اپل؛ تیم کوک، ضمن انتقاد از مارک زاکربرگ گفت: «رویکرد اپل در حفظ حریم خصوصی کاربران مثال‌زدنی است.»
تلاش جدید فیس‌بوک برای اعاده حیثیت
درست یک روز پس از آن که خبرهایی جنجالی در مورد محتواهای جهت‌دار فیس‌بوک علیه گوگل و اپل منتشر شد، زاکربرگ اعلام کرده که قصد دارد نظارت بر بخش محتواها را چند برابر کند.
فیس‌بوک می‌گوید قصد دارد بزودی یک ساختار مستقل در حوزه تحقیقات بخش محتوا ایجاد کند تا نرخ موارد آزاردهنده را به حداقل برساند.
مدیرعامل فیسبوک تأکید کرده که برای طراحی یک بدنه مستقل بررسی محتوا در تلاش است. این ساختار و پلتفرم مستقل ضمن رصد اطلاعات منتشر شده از سوی کاربران فیس‌بوک، محتواهای ناخوشایند را حذف می‌کند.
فیس‌بوک وعده داده که این برنامه مستقل از نیمه اول سال ۲۰۱۹ در دسترس خواهد بود. مارک زاکربرگ در این خصوص گفت: «این شرکت یک نهاد مستقل برای نظارت بر درخواست کاربران برای حذف محتوا‌ها را سازماندهی می‌کند.» این موضوع به طور مشخص هر نوع ارتباط زاکربرگ با روسیه را زیر سؤال می‌برد.
علاوه بر این، این حرکت مذکور می‌تواند به فیس‌بوک کمک کند از اتهام تبعیض مبرا شود. برخی از گروه‌های محافظه‌کار و قانونگذاران فیس‌بوک و دیگر رسانه‌های اجتماعی را به سانسور کردن دیدگاه‌های سیاسی خود متهم کرده‌اند، موضوعی که البته فیس‌بوک بشدت آن را انکار می‌کند.
زاکربرگ در یک پست گفت: «نهادی مستقل تشکیل می‌دهد که  تصمیمات خود را به شیوه‌ای شفاف و قابل قبول‌تر از همیشه می‌گیرد. این شرکت اوایل سال ۲۰۱۹ پس از امضای این توافقنامه، کار خود را آغاز خواهد کرد.»
فیس‌بوک هنوز مشخص نکرده که چگونه اعضای این تیم انتخاب خواهند شد یا اینکه چگونه استقلال خود از بدنه فیس‌بوک را تضمین می‌کنند. ولی زاکربرگ گفت: «هنوز شماری از سؤالات مهم برای کار در این خصوص وجود دارد.»
فیس‌بوک صلاحیت ندارد!
دیوید سیسیلین، نماینده حزب دموکرات ایالات متحده امریکا نیز از عملکرد فیس‌بوک بشدت انتقاد کرده و گفته که این شرکت صلاحیت تنظیم مقررات برای خود  را ندارد. به نظر می‌رسد همچنان شبکه اجتماعی فیس‌بوک تحت تأثیر رسوایی‌های اخیر، افشای اطلاعات و حریم خصوصی کاربران و همچنین انتشار اخبار کذب توسط هکرها و مداخله‌گران سیاسی بشدت زیر ذره‌بین منتقدان و نهادهای سیاسی و دولتی ایالات متحده امریکا قرار گرفته است.
به گزارش ایسنا، حالا بتازگی دیوید سیسیلین به عنوان یکی از نمایندگان حزب دموکرات ایالات متحده امریکا از نحوه عملکرد این غول تکنولوژی بشدت انتقاد کرده و گفته که فیس‌بوک بارها به همه جهان ثابت کرده که منافع شخصی و شرکتی خودش همواره از منافع عمومی کاربرانش مهم‌تر بوده است.
وی که احتمالاً در آینده به عنوان رئیس هیأت کمیته مقابله با اخبار کذب در مجلس نمایندگان آمریکا انتخاب خواهد شد، ضمن اشاره به نداشتن صلاحیت فیس‌بوک در قانونگذاری و مدیریت محتوا، خاطرنشان کرده است که از این پس کنگره ایالات متحده امریکا باید وارد عمل شده و برای فیس‌بوک قانونگذاری کرده و حد و مرز تعیین کند.
وی بار دیگر تأکید کرده است که فیس‌بوک در جریان رسوایی چند ماه اخیر خود که در آن اطلاعات شخصی و حریم خصوصی بالغ بر ۸۰ میلیون نفر از کاربرانش افشا شد و به سرقت رفت، با یک مؤسسه تحقیقاتی و مشاوره سیاسی تحت عنوان کمبریج آنالیتیکا همکاری کرده بود که همین امر به وضوح نشان می‌دهد سودآوری و درآمدزایی برای فیس‌بوک همواره در اولویت نخست این شرکت بوده است.
این در حالی است که مارک زاکربرگ، مؤسس و مدیرعامل شرکت فیس‌بوک بارها اعلام کرده است که منافع عمومی کاربرانش را به منافع شخصی و شرکت خود ترجیح و اولویت می‌دهد.
فیس‌بوک همچنین پس از اتهام نهادهای سیاسی و دولتی امریکا به انتشار اخبار کذب و دروغین و همچنین فراهم آوردن بستر مناسب برای مداخله‌گران سیاسی داخلی و خارجی بخصوص هکرهای تحت حمایت دولت روسیه، تمام تلاش خود را برای مقابله با محتوای نامناسب و دردسرساز کرد اما به نظر می‌رسد که از نظر بسیاری از رجال سیاسی امریکایی هیچ یک از این اقدامات کافی نبوده و آنها قصد دارند خود وارد عمل شوند و فیس‌بوک را با محدودیت‌های متعددی روبه‌رو کنند. به گفته بسیاری از کارشناسان، دولت امریکا حالا به مرحله‌ای رسیده است که حتی با غول‌های تکنولوژی و شرکت‌های امریکایی نیز سر جنگ دارد و شمشیر را برای محدود کردن آنها از رو بسته است.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here