زمان انتشار : ۲۶ آبان ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۰:۳۸ | کد خبر : 476092 |

ماجرای«لندکروز در دوربرگردان »محور تیتر روزنامه ها شد

شفقنا رسانه-جزئیات تصادف مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی،واکنش ها به پولشویی و آرایش تیم جدید اقتصادی دولت از عناوین مهم امروز روزنامه ها بود.

به گزارش شفقنا رسانه،عوض شدن تیم اقتصادی دولت همچنان یکی از سوژه های مهم روزنامه سازندگی است .این روزنامه که گرایش به حزب سازندگی دارد معمولا از واژه تکنوکرات زیاد استفاده می کند.امروز هم در تیتر و عکس یک خود نوشت « جای خالی تکنوکرات ها» و در زیر تیتر توضیح داد« خروج مسعود نیلی ،عباس آخوندی و لیبرال ها و تکنوکرات های دیگر دولت،خبر از گردش تیم اقتصادی و چپ شدن دولت روحانی می دهد .آیا حضور نهادگرایانی مانند محمدباقر نوبخت،علی طیب نیا و فرهاد دژپسند می تواند اقتصاد بیمار کشور را نجات بخشد؟» روزنامه باید این را در نظر داشته باشد که در تیتر از واژه های عامیانه و رایج استفاده کند چرا که تنها با مخاطب خاص روبرو نیست بلکه مخاطبان عام هم از خوانندگان روزنامه خواهند بود.

روز پنجشنبه بود که در یک حادثه رانندگی در جاده گرگان مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی و معاون او جان خود را از دست دادند این سوژه عکس یک روزنامه هفت صبح شد.روزنامه در تیتر نوشت « لندکروزر در دوربرگردان مرگ» و در متن به معمای این اتومبیل که از سخت ترین تصادف تقریبا جان به در می برد،اما دو قربانی برجای گذاشت ،پرداخت و تصویر مناسبی را از این صفحه تصادف کار کرد.

روزنامه آفتاب یزد هم در تیتر یک خود سراغ این موضوع رفت و نوشت « ایربگ خودرو لندکروز چرا باز نشد ؟» و در متن به بررسی تصادف مدیران تامین اجتماعی در گفت و گو کارشناسان پرداخت.

روزنامه خراسان هم در عکس یک به جزئیات حادثه پرداخت و در تیتر «دوربرگردان های مرگ» به نقل از رئیس پلیس راه گلستان بی احتیاطی دو راننده و دوربرگردان ناایمن را عامل جان باختن آن ها دانست.

بعد از صحبت های جنجالی ظریف درباره پولشویی ،رسانه های گرایش به اصلاح طلبی همچنان به دنبال چرایی تلاش مخالفان برای اف ای تی اف هستند .اعتماد در تیتر یک امروز عنوان کرد « ظریف کجا را نشانه گرفته است ؟» و در زیر تیتر به نقل از محمود صادقی نوشت « در همین دو سالی که ما مجبور شدیم ضوابط پولشویی را رعایت کنیم بیش از ۱۰ هزار میلیارد از فرارهای مالیاتی جلوگیری شده است. تروریست های مهاجم به مجلس را هم از طریق تراکنش های مالی توانستیم ردیابی کنیم».در روزهای گذشته باز هم صدها نفر از کارگران کارخانه نیشکر هفت تپه اهواز  به دلیل پرداخت نشدن حقوق سه ماهه خود اعتراض های زیادی  کرده اند اعتماد در یکی از تیترهای فرعی خود سراغ این موضوع رفت و نوشت«سریال غم انگیز هفت تپه » و در متن به ادامه دار بودن این اعتراض ها اشاره کرده است.

آرمان امروز هم تیتر یک خود را به واکنش نمایندگان مجلس به صحبت های ظریف اختصاص داد و نوشت « ۱۴ هزار میلیارد فرار مالیاتی مدرک پول ناسالم نیست ؟» و در گزارش صحبت های محمود صادقی و مسعود کرباسیان را در این باره پوشش داده است.در بخشی از متن  با اشاره به توضیحات محمود صادقی عنوان شده« ما موارد زیادی از پولشویی در ایران داریم. بر اساس آماری که رئیس مرکز مبارزه با پولشویی در مردادماه امسال منتشر کرد، حدود ۱۴هزارمیلیارد فرار مالیاتی طی دو، سه سال اخیر در کشور رخ داده که توسط این نهاد به‌عنوان پولشویی کشف شده است. بخش دیگری از پولشویی توسط باندهای قاچاق مواد مخدر انجام می‌گیرد که طی سال‌های اخیر شناسایی شده‌اند. خیلی سخت نیست که آن را باور کنیم، چراکه قانون مبارزه با پولشویی در ایران، دیر به اجرا درآمده است.»

اما روزنامه سیاست روز در تیتر یک از موضع دیگری به این سوژه نگاه کرد و نوشت «یکبار به جای دفاع، عذرخواهی کنید!» و به نقد عملکرد دستگاه وزارت خارجه پرداخت.این روزنامه در متن با انتقاد نوشت:«می گویند ابایی از عذرخواهی بابت کارهای اشتباه ندارند، مدعی اند دروغ و پولشویی را سرلوحه اقداماتشان نکرده و برخلاف نفر قبل با مردم روراست هستند. اما متاسفیم که بنویسیم حتی از اویی که ادعا می کردند پوپولیست بود اقدامات پوپولیستی و عوام فریبی بیشتری را در کارنامه خود ثبت کرده اند. اقداماتی که حتی جای دفاع را باقی نگذاشته و مردم را عصبی کرده است. اینبار این اقدامات را در وزارت خارجه شاهد هستیم! »

روزنامه کیهان هم در تیتری طولانی «کار دستگاه دیپلماسی از انفعال به توجیه بدعهدی اروپا رسید!» نوشت:« بیراه نیست اگر بگوییم یکی از دلایل اصلی بدعهدی‌ها و بدرفتاری‌های غرب با ایران در سال‌های اخیر، مدل رفتاری دستگاه دیپلماسی دولت دوازدهم است… به هر جهت این مواضع مقامات دستگاه دیپلماسی کشور و مهم‌تر از آن ماندن ایران در برجام، حداقل تبعاتی که دارد افزایش فشارها از سوی غرب است؛ آمریکا از یک طرف تحریم‌ها را تشدید کند و اروپا از طرف دیگر اقدام موثر برای حفظ منافع اقتصادی ایران انجام نمی‌دهد و این حداقل تبعات این صحبت‌هاست و معلوم نیست غرب با توجه به این انفعال ایران، به چه تصمیمی برسد و به دنبال آن تصمیم چه اقداماتی را در پیش بگیرد.»

روزنامه ایران با اشاره به اینکه کشور ایران با داشتن بزرگترین ذخایر منابع هیدروکربوری دنیا در حال حاضر تنها کشوری است که نمودار مصرف انرژی‌اش همچنان صعودی است. این درحالی است که از سال ۱۳۷۹ تاکنون شرکتی در ایران تأسیس شده که تمرکزش روی بهینه‌سازی مصرف سوخت است. تصور می‌شود که با وجود چنین شرکتی نباید امروز از مصرف بالای بنزین و گاز و دیگر فرآورده‌های کشور دم زده می‌شد، در تیتر یک «۷۰میلیون دلار یارانه روزانه سوخت» برای یافتن چرایی مصرف بالای انرژی راه کار و برنامه های آینده برای کاهش آن با مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت به گقتگو پرداخت که او اولین مشکل را بخشی نگری در مدیریت کشور دانست. البته بهتر بود در نوشتن تیتر حساسیت بیشتر به خرج می دادند تا ابهام ایجاد نکند.

روز چهارشنبه خانم ترزا می، نخست وزیر انگلیس پیش‌نویس ۵۰۰ صفحه‌ای برگزیت را در اختیار اعضای کابینه خود قرار داد و رأی موافق لازم را کسب کرد اما چند ساعت بعد، موج استعفاها در کابینه‌اش به راه افتاد. روزنامه ایران در تیتر «جدایی وزرا از ترزا» عکس یک را به این مسئله اختصاص داد.

همدلی هم در یکی از تیترهای خود«چرخه خشونت جنسی ادامه دارد» به سراغ موضوع داغ شبکه های اجتماعی و رسانه ها درباره تجاوز به کودکان شوشتر رفت و در ادامه به مثال های دیگری از وقوع تجاوز در کشور اشاره کرد و نوشت:« چرایی وقوع این حوادث و ریشه این برخوردهای غیرانسانی و حرکات شنیع برخی از اشخاص از چه مسائلی نشات می‌گیرد، خود مثنوی هفتاد من و موضوعی است که ضرورت توجه جدی کارشناسان اجتماعی و روانشناختی و همچنین همت برنامه‌ریزان و مسئولین خرد و کلان جامعه را می‌طلبد.» این روزنامه آموزش‌های درست در جهت آگاهی بخشی به کودکان را حداقل کاری دانست که خانواه ها می توانند برای محافظت از فرزندانشان انجام دهند.

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here