زمان انتشار : ۲۳ آبان ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۰:۴۳ | کد خبر : 476013 |

واکنش ها به «پولشویی»تیتر یک روزنامه ها شد

شفقنا رسانه-روزنامه ها امروز سوژه های مختلفی را به صفحه یک خود آوردند و هر کدام بر حسب رویکرد خود به تحلیل انتخاب شهردارو صحبت های جنجالی وزیر امور خارجه درباره پولشویی پرداختند.

به گزارش شفقنا رسانه،هفت صبح تیتر یک خود را به انتخاب پیروز حناچی به عنوان شهردار تهران اختصاص داد و نوشت « چرخش نفسگیر در انتخاب شهردار» و در متن روایتی را از ماجرای انتخاب چمران در سال ۸۶ ،الهه راستگو در سال ۹۲ و علی اعطا در سال ۹۷به عنوان شهردار آورده است.در ابتدای این گزارش آمده « انتخاب روز گذشته پیروز حناچی به سمت شهردار تهران آن هم در حالیکه تمام برآوردها ،حاکی از انتخاب آخوندی وزیر راه سابق بود،بسیاری را در هر دو اردوگاه اصلاح طلب و اصول گرا شوکه کرد.اما این نخستین بار نیست و تغییر یکباره آرایش آرا در شورای شهر و انتخاب یک شهردار که پیش از آن انتخابش پیش بینی نمی شد ،تبدیل به یک رویه در شورای شهر پایتخت شده است.»

 

آفتاب یزد هم تیتر یک خود را به انتخاب حناچی به عنوان شهردار تهران اختصاص داد و نوشت « فرجام رقابت پنهان عارف و لاریجانی» این روزنامه همچنین عکس یک خود را به موضوع مهمی درباره انتشار بخشنامه ای که روز گذشته درباره کوهنوردی زنان با اجازه همسربود ،اختصاص داد و تصویری از دو زن موفق «لیلا اسفندیاری» و « پروانه کاظمی» را که اولی بر اثر کوهنوردی سقوط کرد و جان خود را از دست داد و دیگری هم تا کنون قله های زیادی را فتح کرده است،کار کرد  و در تیتر نوشت « زنان بر فراز قله اولین ها».

چند روز پیش محمد جواد ظریف در مصاحبه ای با «خبرآنلاین»به وجود پولشویی در فضای اقتصادی ایران اذعان کرد و توضیح داد که خیلی ها از این پولشویی منفعت می برند همین صحبت ها جنجال های زیادی را در فضای رسانه ای به وجود آورد از اینکه چرا تا الان وزیر امور خارجه صحبتی در این خصوص نکرده و یا اینکه او تحت فشار زیادی است.اعتماد تیتر یک خود را به این موضوع اختصاص داد و در گزارشی از واکنش فعالان سیاسی به صحبت های ظریف پرداخت و در تیتر عنوان کرد « در برابر گروه فشار» و عکس خوبی را از وزیر امور خارجه  کار کرد.

صبح نو هم بر اساس رویکرد خود تیتر  «سیاه نمایی» را در واکنش به صحبت های ظریف انتخاب کرد و نوشت:«این سوال مطرح می شود که چرا حلقه اصلی اعتدال و اصلاحات هنگامی که یک حساسیت خاص در کشور وجود دارد، یک پاس گل به موقع می دهد، پاس گل هایی که تنها تحریم های بیشتر و آسیب به منافع ملی را به دنبال دارد؟… اتهام پولشویی به نظام آن هم از سوی یک مسئول بلندپایه دولتی تبعات سنگینی علیه کشور در عرصه جهانی دارد! ظریف با ادعای وجود پولشویی گسترده در کشور خوراک تبلیغات مناسب به رسانه های معاند و ضد انقلاب داده تا عملیات رسانه ای گسترده ای برای تخریب جمهوری اسلامی سازماندهی کنند و رسانه های آمریکایی هم بالافاصله «پولشویی گسترده در ایران» را تیتر کردند، و شخصی مانند آقای ظریف قطعاً بازتاب این سخنان را می داند و سوال اینجاست که چرا چنین خطای فاحشی رخ داده است؟»

اما روزنامه شهروند با اختصاص  تیتر و عکس یک خود به این موضوع،از بعد دیگری به این ماجرا نگاه کرد و نوشت« اسم رمز؛پولشویی» و طرحی از محمد جواد ظریف را کار کرد.شهروند در زیر تیتر توضیح داد« حرف های ظریف درباره دلایل مخالفت با اف ای تی اف صدای خیلی ها را در آورد . جالب این بود که اغلب به جای پیگیری متخلفان احتمالی ،دنبال ساکت کردن وزیر هستند»

روزنامه جام جم با طرح این سوال در تیتر یک «چرا وزارت اقتصاد حرف دکتر ظریف را تایید نمی کند؟» به بررسی صحت و سقم سخنان وزیر خارجه پرداخت و در قالب یادداشت هایی با تیتر های «توصیه ای به آقای وزیر»،«بهانه دادن به غرب برای فشار به ایران»، «سندی در دست دشمن» و… به نقد این سخنان پرداخت.

سیاست روز هم عکس یک را به واکنش نسبت به سخنان محمد جواد ظریف اختصاص داد و در تیتر «گل به خودی ام.جی» نوشت:«مردم یادشان نرفته وعده هایی که درباره برجام دادید همه بر باد رفت. یادشان هست که گفتید «امضای کری تضمین است» و اتفاقاً نبود، یادشان هست که برای «قطعنامه سازمان ملل» برای حمایت از برجام چقدر صحبت کردید و آخر کل قراردادش روی هوا رفت و هیچ کس جز ایران تعهداتش را انجام نداد! مردم حتی ان نشانی را که با آن تعداد سکه گرفتید و حقوقی که مادام العمر می شود را فراموش نمی کنند، آن ها حتی جاسوسان تیم هسته ای را نیز فراموش نکردند. همه این ها را با هم جمع کنیم چه می شود؟ می شود گل به خودی؟ یا خودتان بگویید اسم اقدام شما را دقیقا چه بگذاریم؟»

روزنامه ایران  در گزارش«هجمه سخت به حقیقت ظریف» به بیان واکنش شخصیت ها -موافق و مخالف- نسبت به سخنان ایشان پرداخته است. روز دوشنبه با غروب خورشید در آسمان غزه، باران موشک بر سر مردم فلسطین آغاز شد و به گزارش الجزیره، چهار فلسطینی کشته و ده‌ها نفر زخمی شدند. پس از آن نیروهای مقاومت وارد عمل شدند و بیش از ۴۰۰ موشک با بردهای مختلف به سمت شهرک‌های صهیونیست‌نشین شلیک کردند. این روزنامه عکس یک خود را به «تنهایی غزه» اختصاص داد و از سکوت معنادار کشورهای عربی دربرابر تجاوزهای مکرر رژیم صهیونیستی به سرزمین های اشغالی انتقاد کرد.

روزنامه کیهان هم به نقل از برخی نمایندگان مجلس در تیتر نوشت: «مدعیان پولشویی گسترده اگر سند نیاورند، باید محاکمه شوند» این روزنامه در عکس یک با تیتر « شلیک ۴۷۰ موشک به سرزمین‌های اشغالی هدف بعدی، تل‌آویو » به پاسخ مقاومت در برابر حمله صهیونیست‌ها پرداخت و نوشت: « مقاومت فلسطین به وعده خود عمل کرد و همانطور که قول داده بود انتقام خون رزمندگان قسام را گرفت. شلیک چیزی حدود ۴۷۰ راکت، خمپاره و موشک به «سدیروت» که بنابر اعلام منابع صهیونیستی ۲ کشته و ۸۵ زخمی بر جای گذاشته است. مقاومت این را هم گفته که هدف بعدی تل‌آویو است و یک میلیون صهیونیست در سراسر سرزمین های‌اشغالی نیز در تیررس موشک‌های آنهاست. » البته تیتر مشکل دارد و بهتر بود ویرایش می شد.

موضوع انتشار اسامی اعضای هیأت مدیره شرکت های تابعه وزارت کار و رفاه اجتماعی وعده ای بود که شریعتمداری در راستای شفاف سازی به فاصله چند روز پس از به دست گرفتن سکان اداره وزارت کار عملی کرد.به همین خاطر، دیروز طی نامه ای به به مدیران عامل سازمان تامین اجتماعی و صندوق بازنشستگی کشوری،حذف مدیران چند شغله از هیات مدیره شرکت های تابعه را صادر کرد.روزنامه شرق تیتر یک خود را به این خبر اختصاص داد و نوشت « دستور استعفا به شستا نشینان»

چند روز پیش  فیلمی از صحبت های یک پیرمرد کشاورز خطاب به محمود حجتی که به استان خراسان جنوبی سفر کرده بود واکنش های زیادی را به همراه داشت.امروز روزنامه سازندگی در عکس و تیتر یک خود سراغ این موضوع از بعد رسانه ای رفت و در تیتر نوشت« حاشیه علیه متن» و در زیر تیتر عنوان کرد چرا مسئولان ما درکی از مفهوم رسانه های جدید و مواجهه با آن ندارند.و در متن به دلایل این واکنش ها پرداخته و توضیح داده که مسئولان چون رسانه های امروزی را نمی شناسند به همین خاطر نمی دانند در برخورد با مردم چه رفتاری از خود بروز دهند که به ضد خودشان تبدیل نشود.در بخشی از این متن آمده« مدیران کشور بیش از هر چیز نیازمند این هستند که رسانه را بشناسند و دیگر اینکه ابتکار عمل داشته باشند .شاید وقت آن رسیده است که وزرا و وکلاو مقامات مشاوران رسانه ای جدی تری برای خود انتخاب کنند.»

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here