زمان انتشار : ۲۲ آبان ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۱:۲۶ | کد خبر : 476007 |

مدیرمسئول جهان اقتصاد:مسئولان اطلاعات مربوط به تحریم ها را به رسانه‌ها بگویند

 شفقنا رسانه– این روزها که کشور در آستانه فرا رسیدن تحریم‌ها از سوی امریکا قرار دارد خیلی از اهالی رسانه بر این باورند که  خطرناک‌تر از تحریم‌ها؛ جریان سازی رسانه‌ای آن است که می‌تواند این فضا را متشنج‌تر کند. به نظر می‌رسد در حال حاضر نگرانی‌های عموم مردم در کشور نسبت به آینده هم رو به افزایش است اما آیا رسانه‌ها می‌توانند راهی برای مدیریت کردن این وضعیت داشته باشند ؟ ابزار ما برای مدیریت رسانه‌ای بحران چیست؟

سعید تقی پور مدیرمسئول روزنامه «جهان اقتصاد» در گفتگو با شفقنا رسانه می‌گوید: تا آنجایی که من مطلع شدم در ماجرای ۱۳ آبان و بازگشت تحریم‌ها از سوی آمریکا مسئولین زیر ربط – مسئولان مدیریت تحریم‌ها- از عملکرد رسانه‌ها راضی بودند. تفاوت این عملکرد با دوره‌های قبل این بود، بدون اینکه بخشنامه یا دستورالعملی صادر و تأکید شود رسانه باید حواسش به چه نکاتی باشد، این بار در ماجرای ۱۳ آبان و شروع تحریم‌ها رسانه‌ها آن‌قدر متوجه بودند که درست عمل کردند. این‌ها حرف‌های مسئولینی است که عملکرد رسانه‌ها را رصد می‌کنند.

او ادامه می‌دهد: بخش زیادی از این تحریم‌ها مبتنی بر فشار بر مردم است وقتی سیستم بانکی  و بیمه کالا مختل می‌شود عملاً اقدام به تحریم دارو و غذا به‌صورت غیرمستقیم شده است. مگر می‌شود دارو یا مواد غذایی خریداری کنیم ولی نتوانیم پول آن را پرداخت و یا حملش کنیم؟ هدف تحریم‌ها فشار بر مردم است تا مردم هم بر مجموعه حاکمیت فشار بیاورند. اینکه سران آمریکایی می‌گویند هدف تحریم‌ها مردم نیست و ما غذا ، دارو و… را تحریم نکردیم، فقط از طریق نظام رسانه‌ای می‌توان پشت پرده تحریم‌ها را برای مردم بازگو و این جوسازی را خنثی کرد. یعنی نظام رسانه‌ای باید مردم را آگاه کند تا بدانند هدف از تحریم فشار بر مردم است تا از طریق مردم حاکمیت وادار به تغییر موضع شود. این حرکت به نوعی گروگان گرفتن مردم است. این آگاه‌سازی هم تنها از طریق رسانه حاصل می‌شود.

او با بیان اینکه کشورهای موافق تحریم از طریق لشکر سایبری‌شان در فضای مجازی و نیز شبکه‌های ماهواره‌ای در حال جریان سازی و فشار بر افکار عمومی درباره تحریم‌ها هستند، می‌گوید: باید با هوشیاری رسانه‌ای و تدبیر مسئولین کمک شود تا رسانه‌های رسمی‌مان در شبکه‌های اجتماعی هم فعالیتشان را بالا ببرند، اقدامات آن‌ها را پاسخ دهند و تصویر درستی از شرایط اقتصادی کشور بین کاربران شبکه‌های اجتماعی ایجاد کنند. این وظیفه رسانه‌ها است و مسئولین زی ربط هم باید راه‌ها را باز و از رسانه‌های رسمی داخلی حمایت کنند تا در شبکه‌های اجتماعی بیشتر نقش‌آفرینی کنند.

تقی پور توضیح می‌دهد: نهادهای درگیر ماجرای تحریم از جمله نهادهای امنیتی، اقتصادی و… جلسات توجیهی برگزار می‌کنند و مشکلات و مسائل را با مطبوعات و رسانه‌ها در میان می‌گذارند و رسانه‌ها در اینجاست که می‌فهمند بازارچه‌های مرزی، نظام بانکی، سیستم‌ها و مقرراتش چه نقشی در فضای اقتصادی کشور دارند و… وقتی برای رسانه روشن می‌شود که هواپیما را با سریال بدنه‌اش تحریم کرده‌اند می‌داند که چگونه مردم را درباره هدف اصلی تحریم‌ها توجیه کنند. برگزاری این جلسات توجیهی باعث شد تا مطبوعات بتوانند عملکرد رضایت بخشی را در این دوران داشته باشند. به عقیده من همدلی و اعتمادی که مسئولان به رسانه‌ها داشتند در ۱۳ آبان نتیجه خوبی داد و مسئولین باید همین کار را ادامه دهند. یعنی باید اطلاعات و تحلیل‌هایشان را به رسانه‌ها بگویند و رسانه را به عنوان ابزاری برای مقابله با توطئه‌های دشمن تلقی کنند.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here