زمان انتشار : ۲۲ آبان ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۰:۲۵ | کد خبر : 475992 |

واکنش روزنامه ها به توطئه ترور مقام های ایرانی از سوی عربستان

شفقنا رسانه-افشای نیویورک تایمز درباره توطئه ترور برخی شخصیت ها از سوی عربستان،اثرات تحریم ها و وضعیت زندگی زلزله زدگان پس از یک سال،از عناوین مهم امروز روزنامه ها بود.

به گزارش شفقنا رسانه،روزنامه نیویورک تایمز آمریکا با انتشار گزارشی به نقل از ۳ منبع آگاه نوشته بود که برخی مقامات نزدیک به محمد بن سلمان یک سال پیش توطئه ترور برخی دشمنان و منتقدان حکومت عربستان سعودی از جمله قاسم سلیمانی و جمال خاشقجی را مورد بررسی قرار داده‌اند. بر همین اساس روزنامه همدلی در تیتر یک خود  نوشت«دیپلماسی ترور»  و با «قاسم محبعلی» کارشناس مسائل خاورمیانه و دیپلمات پیشین وزارت امور خارجه به بررسی این گزارش و موضع‌گیری‌های احتمالی در آن پرداخته است که محبعلی گفته«درصورت صحت این گزارش می‌توان آن را در سازمان ملل، شورای امنیت و اتحادیه اروپا مطرح کرد».

روزنامه اعتماد هم  تیتر یک خود را به این موضوع اختصاص داد  و از افشای نقشه مشترک سعودی_ امریکایی برای ترور سردار سلیمانی گزارشی تهیه کرد و در تیتر نوشت « کمیته خرابکاری ولیعهد» در بخشی از این گزارش آمده « بر اساس گزارشی که روز گذشته روزنامه نیویورک‌تایمز منتشر کرده است ،احمد عسیری ،مشاور محمد بن سلمان که به تازگی به دلیل اتهام مشارکت در ترور جمال خاشقجی از مقام خود برکنار شده است ،یک سال و نیم پیش در جلسه ای با حضور مدیران بخش خصوصی آمریکا از آنها در مورد توانایی استخدام مزدورانی برای ترور مقامات ایرانی از جمله سردار قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی سوال کرده است» این گزارش در بخش های دیگر از مجموعه اطلاعاتی خبر داده که لابی فعال ضدایرانی عربستان در واشنگتن منتشر می شود.

سیاست روز عکس یک «دست و پا زدن برای حفظ آبروی نداشته» را به بن سلمان ولیعهد سعودی اختصاص داد و در متن به بررسی تازه ترین ادعایش پرداخت که گفته بود پرونده خاشقجی نباید باعث غفلت جهان از ایران شود. این روزنامه نوشت:«اگر منطقه امروز روی خوش و آرامش را نمی بیند، تنها به دلیل دخالت ها و فتنه افروزی های مکرر مثلث شرارت عبری_عربی و غربی است. چراکه جنگ افروزی در منطقه برایشان سودآور و منفعت آور خواهد بود. حالا که سران سعودی ماهیت و چهره واقعیشان برای افکار عمومی روشن شده است، دست و پا می زنند.» این روزنامه در تیتر یک «مثلث برمودای معضلات بانکی » به بررسی اقدام برای اصلاح نظام بانکی در کشور پرداخته است. البته بهتر بود چکیده ای از این بررسی ها در قالب سوتیتر به صفحه اول می آمد.

روزنامه ایران عکس یک «گردشگری تحریم نمی‌پذیرد» خود را به بحث گردشگری و گفتگو با علی اصغر مونسان، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اختصاص داد که از رشد ۵۱ درصدی گردشگر ورودی خبر داده بود. این روزنامه همچنین در تیتر یک «چرخش نفتی عربستان» به مسئله قیمت نفت پرداخته و نوشته:« قیمت نفت خام بعد از یازدهمین نشست کمیته وزارتی نظارت بر توافق اوپک و غیر اوپک روندی صعودی در پیش گرفت و با یک درصد افزایش به ۷۱ دلار و ۱۸ سنت در زمان تنظیم این گزارش رسید. این اتفاق در نتیجه اظهارات وزیران انرژی کشورهایی نظیر عربستان درباره کاهش تولید نفت خام رخ داد… اما چرا عربستان که درماه‌های اخیر مصر به افزایش تولید بود، مدام از ظرفیت مازاد تولیدش صحبت می‌کرد و حتی این ماه می‌خواهد روزانه۱۱ میلیون بشکه نفت تولید کند، حالا به فکر کاهش صادرات و در عمل کاهش تولید افتاده است؟» روزنامه با آوردن گفتارهایی از مهدی عسلی، سیدمحمدعلی خطیبی و سیدمهدی حسینی سعی کرده است تا به این سوال پاسخ دهد.

ستاره صبح تیتر و عکس یک خود را به هشدار سید محمد صدر عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره تبعات رد لایحه سی اف تی اختصاص داد و نوشت « پیامد های رد لایحه CFT» محمد صدر درباره این تبعات توضیح داده « اگر ما به این کنوانسیون ملحق نشویم در واقع هدیه به ترامپ داده‌ایم؛ زیرا ترامپ به طور جدی به دنبال تحریم و گسترش دامنه آن است.در این شرایط اگر CFT را نپذیریم در واقع خودمان تحریم‌های یک جانبه ترامپ را به تحریم بین المللی تبدیل و همه دنیا را در تحریم‌ها علیه ایران شریک کرده‌ایم، به طوریکه نخواهیم توانست مراودات مالی و بانکی داشته باشیم که این امر قطعاً به ضرر مردم و جمهوری اسلامی خواهد بود.»بهتر است روزنامه ها چنین سوژه های مهمی را خودشان تهیه کنند که وجه تحلیلی بودن آنها حفظ شود و یک تمایزی هم با دیگر رسانه ها از جهت تولید مطلب داشته باشند.

روزنامه جمله تیتر یک خود را به شبیه بودن اظهارات رئیس‌جمهور دولت دهم و دوازدهم درباره اثر تحریم ها بر اقتصاد ایران اختصاص داد و با عکس و تیتری عجیب نوشت« دکتر روحانی نژاد» در گزارش خود به استناد بخشی از صحبت های فعالان سیاسی به این نتیجه رسیده است که رویکرد احمدی نژاد و روحانی در برابر تحریم ها شبیه به یکدیگر است برای همین به نقل از صادق زیبا کلام تصریح کرده « روحانی هم همانند احمدی نژاد معتقد است که تحریم ها کاغذ پاره هستند »

کیهان هم در تیتر یک «تعارف کلید پایتخت به مردی که افتخارش نساختن است» به مسئله انتخاب شهردار تهران پرداخته و نوشته است:« شورای شهر امروز از میان دو گزینه نهایی شهردار تهران را انتخاب خواهد کرد، یکی از این گزینه‌ها فردی است که در پنج سال گذشته که مسئولیت وزارت راه و شهرسازی را بر عهده داشته هیچ کاری نکرده و افتخار خود را نیز نساختن دانسته است و در واقع اگر شورای شهر به آخوندی به عنوان شهردار رای دهد کلید پایتخت را به فردی سپرده است که افتخاری جز کار نکردن ندارد!»

روزنامه جام جم هم در گفتگو با ۱۵ کارشناس به بیان دغدغه انتخاب شهردار تهران پرداخت و تیتر یک «چه کسی نباید شهردار شود؟» را به آن اختصاص داد. این روزنامه نوشت:«بیشتر کارشناسانی که ما با آن ها گفتگو کردیم معتقدند دو گزینه انتخاب شده برای شهرداری تهران توانایی لازم را نداند و در این بین هیچ بعید نیست اعضای شورای شهر تهران مدتی دیگر نیز دوباره مجبور باشد برای کلیدداری تهران به دنبال گزینه مناسب بگردند». البته ساعاتی پیش پیروز حناجی با کسب اکثریت آرا به عنوان شهردار انتخاب شد.

آفتاب یزد امروز در تیتر یک خود سراغ ایده پردازی جدید در بخش انرژی رفته و در تیتر عنوان کرد « مصرف برق کارتی می شود » و در زیر تیتر این گزارش توضیح داده « زمانی که بنا باشد کارت انرژی به خانوارها تعلق بگیرد میزان مشخصی از مصرف در کارت سهمیه خانوار شارژ می شود که آنها مجاز به مصرف همان مقدار هستند.در صورت مصرف مازاد هزینه آن آزاد محاسبه شده و تصاعدی بالا می رود» همچنین این روزنامه عکس یک خود را به وضعیت مسکن مهر در سرپل ذهاب اختصاص داد و با تهیه گزارش میدانی از اوضاع زندگی در آنجا بعد از یک سال زلزله،روایتی را به تیتر خود آورد و نوشت «پیمانکار گفت جای شما بودم در این خانه ها زندگی نمی کردم»

چند ماه پیش بود که تئاتری به کارگردانی حسین پارسایی با عنوان « بینوایان» جنجال برانگیز شد و خیلی ها به خاطر بالا بودن قیمت بلیط آن انتقادهای زیادی را به کارگردان این تئاتر داشتند روزنامه سازندگی امروز تیتر و عکس یک خود را به روی صحنه رفتن این تئاتر پس از ۶ ماه کار کردن اختصاص داد و با تیتری کنایه ای نوشت « بینوایان به روایت توانگران» .

 

 

 

 

 

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here