زمان انتشار : ۲۱ آبان ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۵:۰۴ | کد خبر : 475976 |

رسانه ها در تیتر زدن چه اصولی را رعایت کنند؟/نگاهی به انتقادها به تیتر یک خبر دستگیری

شفقنا رسانه- روز گذشته خبرگزاری ایرنا در خبری با تیتر «وزیر دولت احمدی‌نژاد بازداشت شد» نوشت: «پرویز کاظمی، وزیر رفاه و تأمین اجتماعی دولت محمود احمدی‌نژاد بازداشت و به اوین منتقل شد. یک منبع آگاه: این فرد دو روز پیش به اتهام اخلال در نظام اقتصادی بازداشت و به بازداشتگاه اوین منتقل‌شده است». این خبر با تیتر مشابه و برچسب وزیر دولت احمدی‌نژاد در سایر رسانه‌ها هم کار شد. نحوه بازتاب خبر و استفاده از برچسب وزیر سابق و پررنگ کردن آن در تیتر اما مورد انتقاد برخی از روزنامه‌نگارها قرار گرفت.

به گزارش شفقنا رسانه، سید مهدی طباطبایی صاحب‌امتیاز و مدیرمسئول نسیم بیداری در انتقاد به پوشش این خبر با برچسب «وزیر سابق احمدی‌نژاد» نوشت:« نامردی همه جوره اش بد و زشت است، پرویز کاظمی یک سال وزیر تعاون احمدی‌نژاد بود، ده سال به او فحش داد و ابراز برائت کرد. امروز رسانه‌ها پرشده‌اند از این خبر که وزیر احمدی‌نژاد به جرم اختلاس بازداشت شد؛ این یعنی نامردی، یعنی دروغ و مردم این چیزها را می‌فهمند. نامرد نباشیم».

علی سلطانی پژوهشگر دین و فلسفه هم با بیان اینکه باید در انتشار اخبار عادل و صادق باشیم، انتقاد کرد: « ما مثلاً اصلاح‌طلبان ،در پوشش اخبار، عادل و اخلاقی و مصلح باشیم. حالا که نوبت بازداشت پرویز کاظمی شده ست، او شد وزیر احمدی‌نژاد؟ همه می‌دانیم که او در یک دوره کوتاه وزیر بود و منتقد جدی احمدی‌نژاد، در همه‌ی این سال‌ها. اگر کار خوبی هم کرده بود، با این برچسب خبرش را پوشش می‌دادیم؟»

مصطفی وثوق کیا دبیر فرهنگی «صبح نو» هم با انتقاد از نحوه انتشار خبر بازداشت کاظمی در خبرانلاین و برچسب وزیر سابق احمدی‌نژاد، نوشت: « بغض و کینه این‌ها نسبت به احمدی‌نژاد تمام‌شدنی نیست. درحالی‌که پرویز کاظمی از اولین جداشده‌های دولت نهم بود و بارها موضع منتقدانه سختی را نسبت به او و دولتش اعلام می‌کرد سایت خبرآنلاین حالا او را وزیر دولت احمدی‌نژاد می‌داند. اخلاق و شرف رو باهم زیر پا می زارن».

 

اگرچه به نظر می‌رسد خیلی از این انتقادها سلیقه‌ای باشد، با این حال این سؤال مطرح است که رسانه حرفه‌ای در پوشش چنین اخباری چقدر می‌تواند دارای گرایش جناحی باشد؟ اساساً وظیفه رسانه ها-رسانه مستقل- در پرداخت به چنین اخباری چیست؟ در فضای امروزی که تعداد اخبار زیاد است و درصد بالایی از مخاطبان اعم از حرفه‌ای و غیرحرفه‌ای به خواندن تیتر اکتفا می‌کنند، رسانه حرفه‌ای باید در پرداختن به یک خبر چگونه برخورد کند؟ پررنگ کردن شخصیت حقوقی سابق فرد در تیتر اگرچه کلیک خورتر است با این حال این کار از لحاظ اصول حرفه‌ای و رسانه‌ای چقدر قابل توجیه است؟ آیا رسانه می‌تواند به خاطر کلیک خورتر بودن و جذب مخاطب اصول و اخلاق حرفه‌ای را زیر پا بگذارد؟

سؤال اینجاست که رسانه‌های مدعی حرفه‌ای گری باید به هرکدام از این‌ها چه میزان وزن دهند؟ توصیفاتی مثل؛ احمدی‌نژادی، اصلاح‌طلب، اصولگرا و… در تیترها چقدر مطابق و منطبق با اصول و اخلاق در حرفه روزنامه‌نگاری است؟ البته گاهی رسانه با توجیه اینکه شخصیت حقیقی فرد شناخته‌شده نیست، از شخصیت حقوقی سابقش برای شناخت او به مخاطب استفاده می‌کند. آیا این توجیه قابل‌قبول است؟ یا اگر دستگیری فردی به واسطه عملکردش در یکی از ادوار دولت بوده آیا توجیه رسانه در استفاده از شخصیت حقوقی فرد در تیتر قابل‌قبول است؟ این‌ها سؤال‌هایی است که روزنامه‌نگارها در رسانه‌ها باید قبل از تیتر زنی به پاسخ آن‌ها برسند. تا از یکسو اصول حرفه‌ای و اخلاقی در حرفه خود را زیر پا نگذارند و از سوی دیگر حقوق افراد تضییع نشود.

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here