زمان انتشار : ۲۱ آبان ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۰:۵۵ | کد خبر : 475957 |

از «سالگرد واقعه»تا «ماراتن انتخاب شهردار»به صفحه یک روزنامه ها آمد

شفقنا رسانه– انتخاب شهردار،سالگرد زلزله کرمانشاه و معلق ماندن اف ای تی اف از عناوین مهم روزنامه ها در صفحه یک آنها بود.

به گزارش شفقنا رسانه، امروز یک سال از زلزله کرمانشاه گذشت. روزنامه ایران در تیتر یک «ثلاث و سرپل زیر سقف زندگی» گزارشی از درد و رنج این زلزله زدگان نوشته است در این گزارش به مسئله گرانی اشاره شده که باعث شده تا خیلی از خانه ها نیمه ناتمام باقی بمانند.
ایران همچنین عکس یک خود«دوئل سوم برای بهشت» را به انتخاب سومین شهردار تهران بعد از تایید بازنشستگی محمد علی افشانی اختصاص داد و به پوشش سخنان کاندیداها سیدکامل تقوی‌نژاد، پیروز حناچی، عباس آخوندی و غلامرضا انصاری پرداخت. با توجه به کسب آرای بالا توسط آخوندی و حناچی این بار قرار است از بین این دو یک نفر به عنوان شهردار انتخاب شود.

روزنامه شهروند هم به مناسبت سالگرد زلزله کرمانشاه، تیتر یک خود را به این سوژه اختصاص داد و نوشت « بار دیگر روز واقعه» و بر اساس موضع خود در چندین صفحه از خدمات جمعیت هلال احمر در دورانی که در آنجا بودند تا به امروز گزارش داد بخش های دیگر این روزنامه، روایت هایی از خبرنگاران و روانشناسانی است که یادآور روزها و سختی هایی است که مردم سرپل ذهاب و ثلاث باباجانی متحمل شدند.

جام جم عکس و تیتر یک خود «مردی با آرزوهای دور برد» را به شهادت حسن طهرانی مقدم، فرمانده موشکی ایران در زمان جنگ تحمیلی اختصاص داد و به روایت عملکرد و توانایی های این فرمانده جوان در روزهای جنگ پرداخت. این روزنامه همچنین در یکی از مطالب فرعی «زلزله ای که هر شب تکرار می شود» گفتگویی با زلزله زدگان کرمانشاه داشته که از سختی شرایط و خواب ها و کابوس های شبانه شان گفته اند. بهتر است روزنامه ها با چنین موضوعاتی مناسبتی برخورد نکنند و پیگیری این موضوعات را در دستور کارشان قرار دهند تا مسئولان را برای برداشتن قدم جهت بهبود شرایط مردم تحت فشار قرار دهند.

سازندگی در تیتر و عکس یک خود سراغ تصمیم شورای شهر تهران برای تعیین شهردار رفت  و نوشت « فینال لیبرال ها» و در زیر تیتر اشاره کرد که این دو گزینه(عباس آخوندی و پیروز حناچی) از اقتصاد آزاد و فن سالاری حمایت می کنند.محمد قوچانی سردبیر این روزنامه در توصیف این دو گزینه احتمالی عنوان کرد«فهم دقیق از اقتصاد آزاد،بازار رقابتی،مالکیت خصوصی،حکومت قانون،بخش خصوصی و دیگر مفاهیم آزادی خواهانه در علوم اجتماعی و پرهیز از تبدیل شدن از یک راستگرای واقعی به اصوال گرایی افراطی در مجموع از مزیت های فکری عباس آخوندی است» او همچنین در بخش دیگری از این گزارش در توصیف حناچی توضیح داده«تکنوکراتی که به چپ مدرن گرایش دارد .حناچی اگرچه همکار آخوندی در وزارت راه و شهرسازی بود و از دیدگاه سوسیالیستی به دور است اما در میانه روی به عمل گرایی نزدیک تر است تا نظریه پردازی» قوچانی همچنین چندین پیشنهاد را برای شهردار آینده تهران در نظر گرفت و نوشت«کوچک سازی و چابک سازی شهرداری تهران،پایان شهر فروشی،احترام به حقوق شهروندی ….»

اعتماد هم با اختصاص دادن تیتر و عکس یک خود به این موضوع عنوان کرد« رقابت وزیر سابق و معاونش» و در اینجا معاون اشاره به پیروز حناچی دارد که مدتی معاون معماری و شهرسازی در دولت روحانی بود.بهتر بود روزنامه به تحلیل این دو گزینه از نگاه کارشناسی می پرداخت تا اطلاعات بیشتری ارائه دهد اکتفا کردن به تیتر خبری در این باره کافی نیست.اعتماد در صفحه اول خود بخشی از صحبت های این دو گزینه را که قرار است متصدی شهردار بشوند را هم پوشش داده است.

« ماراتن انتخاب شهردار در خط پایان » تیتر و عکس یک روزنامه ابتکار است که در متن هم به مخالفت ها و موافقت ها در خصوص دو گزینه نهایی شهرداری تهران پرداخته است .در بخشی از این گزارش آمده «خیلی‌ها به خاطر تفکرات لیبرالی و صریح آخوندی  که ابایی از ابرازشان ندارد، مخالف آخوندی هستند و از بیرون شورا نیز منتقدان و مخالفان همیشگی‌اش که غالبا از جریان اصولگرایی هستند، در این زمینه سرسختانه با او مخالفت می‌ورزند. علاوه بر این، حتی اصلاح‌طلب شناخته‌شده‌ای مانند عبدالله رمضان‌زاده نیز در مخالفت با عباس آخوندی گفته که کسی با چنین تفکرات لیبرالیستی، مناسب شهرداری تهران نیست.همچنین علی دوستی، از اعضای حزب اعتماد ملی در رابطه با شهردار شدن آخوندی گفته: آقای آخوندی جزو نیروهایی است که در این سال‌ها در مسئولیت‌های مختلف زحمات زیادی کشیده. با توجه به روحیه و اخلاقی که از او سراغ دارم، بعید می‌دانم بتواند تعامل مناسبی با شورای شهر تهران داشته باشد.»

روزنامه کیهان اما سعی کرد عکس و تیتر یک خود « اگر پیام شهدا شنیده شود گرایش به غرب و شرق رخت برخواهد بست » را به سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار دست‌اندرکاران کنگره شهدای استان قزوین که در تاریخ ۱۴ آبان ۹۷ برگزار شده بود، اختصاص دهد.

سیاست روز هم تیتر یک خود را به این دیدار رهبری اختصاص داد و نوشت:«اگر روحیه جهان گسترش یابد گرایش به شرق و غرب از بین می رود». روز گذشته مراسم صدمین سالروز پایان جنگ جهانی اول با حضور حدود ۷۰ تن از رهبران جهان در پاریس برگزار شد. سیاست روز عکس یک خود را به این مراسم اختصاص داد و در تیتر «یمن رسوا کننده مدعیان مراسم پاریس» نوشت:«مدعیان صلح و پایان نزاع های جهانی در پاریس گرد هم آمدند در حالی که هیچ نامی از کشتار مردم یمن، فلسطین، سوریه، عراق، افغانستان، لیبی، میانمار و… به دست ایادی قدرت های بزرگ نبرده اند. حال آنکه همین روزهای اخیر بود محافل رسانه ای از مرگ دلخراش کودکان یمنی خبر دادند».

روزنامه شرق هم عکس یک خود را به این مراسم اختصاص داد و نوشت « اتحاد علیه ملی گرایی» و در زیر تیتر با کنایه عنوان کرد « ملاقات سرد در الیزه»

همدلی هم در تیتر یک «مجلس در راس امور است» به مسئله دخالت مجمع تشخیص مصلحت نظام در روند قانونگذاری و مخالفان آن پرداخت. این روزنامه با «نعمت احمدی» حقوقدان و وکیل دادگستری درباره این اختلافات گفتگو کرد که این حقوقدان ضمن اشاره به اهمیت ملحق شدن ایران به گروه FATF، گفت: «از نظر من، اقدام شورای نگهبان در مورد ارجاع ۳ لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی، الحاق به کنوانسیون پالرمو و الحاق به معاهده CFT به مجمع تشخیص مصلحت نظام درحالی که عدم مغایرت آنها با قانون اساسی و شرع از سوی شورای نگهبان تایید شده، نه تنها بدعت نیست بلکه فراتر از بدعت‌گذاری است. در عبارتی دقیق‌تر و حقوقی‌تر باید گفت این اقدام مجمع تشخیص مصلحت نظام، خلاف مُر قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است».

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here