زمان انتشار : ۲۰ آبان ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۰:۲۰ | کد خبر : 475911 |

از «شکست فیلترینگ» تا «درک آرایش جدید رسانه‌ای»/ واکنش اهالی رسانه به بازگشت دو خبرگزاری به تلگرام

شفقنا رسانه– روز گذشته خبرگزاری فارس و ایسنا که همزمان با فیلتر شدن تلگرام فعالیت خود را در این پیام‌رسان متوقف کرده بودند دوباره به تلگرام برگشتند. بازگشت این رسانه‌ها به تلگرام واکنش‌هایی در بیان اهالی رسانه به همراه داشت. از جمله اینکه برخی آن را به معنای شکست پروژه فیلترینگ می‌دانستند و برخی هم آن را مسئولانه و جسورانه خواندند. البته بعد از اینکه واکنش‌ها بیشتر شد مدیرعامل خبرگزاری فارس در پیامی ادعا کرد که به جای تلگرام از هاتگرام و تلگرام طلایی استفاده می‌کند و گفت:« وزارت ارتباطات و قوه قضائیه، دو پیام‌رسان طلاگرام و هاتگرام را قانونی می‌دانند و فیلتر نکرده‌اند، بنابراین در کنار فعالیت در سایر پیام‌رسان‌های داخلی، در این دو پیام‌رسان نیز فعالیت خواهیم کرد». برگشت این رسانه‌ها و توجیه مدیرعامل خبرگزاری با واکنش اهالی رسانه همراه بود. در ادامه این واکنش‌ها را بخوانید:

 

به گزارش شفقنا رسانه، اکبرنصراللهی، رئیس دانشکده ارتباطات و مطالعات رسانه دانشگاه آزاد در کانال تلگرامی خود این حرکت را جسورانه ،مسئولانه و نشان از درک آرایش جدید رسانه‌ای و جنگ روانی رسانه‌های خارجی فارسی‌زبان دانست و نوشت: «پیش از این هم در نوشته‌ها و مصاحبه‌ها تأکید کرده‌ام  نباید میدان رسانه‌ای را به رقیبان و دشمنان سپرد. اپلیکیشن‌های پیام‌رسان مثل تلگرام  ابزار هستند و باید از همه ابزارهای رسانه‌ای برای‌ اطلاع‌رسانی صحیح، نظارت بر مسئولان و تقویت منافع و امنیت ملی استفاده کرد.»

این استاد ارتباطات در ادامه نوشت: «از ابتدا هم، فیلترینگ و کوچ دیرهنگام از تلگرام آن‌هم بدون فراهم کردن بسترهای فنی و ریختن تمام‌ بسته‌های حمایتی نظام در سبد اپلیکیشن‌های داخلی، آن‌هم‌ بدون راستی آزمایی از ادعای بی‌اساس مدیران آن‌ها اشتباه بود. دادن  مشاوره غلط برخی از افراد در زمینه فیلترینگ را  به مسئولان دلسوز ، هم ظلم‌ می‌دانم. امیدوارم بقیه هم برگردند. در عین حال باید به موازات استفاده از همه ابزارها ، از تقویت و حمایت منطقی ، هوشمندانه و طبیعی از  اپلیکیشن‌‌های داخلی غفلت نشود. »

محمد مهاجری عضو شورای سردبیری خبر آنلاین هم در واکنش به پیام مدیرعامل خبرگزاری فارس نوشت: «اینکه فلان رسانه اصولگرا اعلام کرده به جای تلگرام که فیلتر است از هاتگرام و تلگرام طلایی استفاده می‌کند، بدجوری شبیه است به قصه قوم بنی‌اسرائیل که وقتی از ماهیگیری در روز شنبه منع شدند، برکه‌ای ساختند و ماهی‌ها از نیل وارد آن کردند و سپس ماهی‌های برکه را یکشنبه شکار کردند!»

حمیدرضا بیانی فعال رسانه‌ای هم با شنیدن خبر برگشتن خبرگزاری فارس و ایسنا به تلگرام در توییتر خود نوشت:« خب می‌ریم داشته باشیم بازگشت دونه دونه تمام رسانه‌هایی که از تلگرام رفته بودند و حالا با طلاگرام و هاتگرام برگشتند. خبرگزاری فارس و ایسنا پیش‌قدم شدند»

با این حال سینا رحیم‌پور خبرنگار روزنامه ایران برگشت این رسانه‌ها به تلگرام را شکست پروژه فیلترینگ دانست و نوشت:« هاتگرام و تلگرام طلایی همون تلگرام‌اند. اما وطنی شده با همون محتوا. الان محتوا چه فرقی کرده که تصمیم به برگشت گرفتند؟ اینکه خبرگزاری فارس، ایسنا و سایر رسانه‌ها دارن برمی‌گردن به تلگرام نشون از شکست پروژه فیلترینگ داره و از اول هم ترک این فضا توسط این رسانه‌ها اشتباه بود».

هادی سامع خبرنگار پارلمانی هم با رحیم‌پور هم‌عقیده بود:« خبرگزاری فارس فعالیت خود در تلگرام را از سر گرفت. منتظر بازگشت خبرگزاری‌های دیگر هم در این پیام‌رسان باشین، به نظر می‌رسد که پروژه بومی‌سازی شبکه‌های اجتماعی داخلی با شکست کامل مواجه شده است.»

صادق حسینی روزنامه‌نگار هم در این باره توییت زد:« خبرگزاری‌های ایسنا و فارس، فعالیتشان را در تلگرام با توجیه این‌که: «وزارت ارتباطات و قوه قضائیه، دو پیام‌رسان طلاگرام و هاتگرام را قانونی می‌دانند و فیلتر نکرده‌اند» از سر گرفتند. این یعنی پیام‌رسان‌های داخلی حتی با دوپینگ فیلترینگ هم راه به جایی نبردند و مردم در تلگرام ماندند.»

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here