زمان انتشار : ۱۹ آبان ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۱:۰۵ | کد خبر : 475902 |

دلیری: رسانه ها آگاهی موردنیاز از کم و کیف تحریم‌ها را کسب نکرده‌اند

 شفقنا رسانه– این روزها که کشور در آستانه فرا رسیدن تحریم‌ها از سوی امریکا قرار دارد خیلی از اهالی رسانه بر این باورند که  خطرناک‌تر از تحریم‌ها؛ جریان سازی رسانه‌ای آن است که می‌تواند این فضا را متشنج‌تر کند. به نظر می‌رسد در حال حاضر نگرانی‌های عموم مردم در کشور نسبت به آینده هم رو به افزایش است اما آیا رسانه‌ها می‌توانند راهی برای مدیریت کردن این وضعیت داشته باشند ؟ ابزار ما برای مدیریت رسانه‌ای بحران چیست؟

جواد دلیری سردبیر روزنامه «ایران» در این باره به شفقنا رسانه می‌گوید: پاسخ‌های بسیاری به پرسش‌های مختلف از  جمله این که  در چنین شرایطی رسانه چه وظایفی دارد؟ آیا باید با آگاهی‌بخشی و واقع‌نمایی جامعه را آگاه کند یا با پنهان کردن واقعیات، سعی در امید دادن به مردم داشته باشد؟ وجود دارد. جالب است این پرسش شما پرسش این روزهای اهالی مطبوعات است که ‌ «از تحریم‌های آمریکا بیشتر از همه مردم آسیب می‌بینند. راه‌حل‌های روزنامه‌نگارانه چیست؟». شکی نیست که شرایط تحریم، شرایط ویژه‌ای است، هر چند سالیان سال است که این وضعیت ادامه دارد اما این روزها نه مانند روزهای عادی است و نه شباهتی به شرایط بحران دارد. حالا در این روزها رسانه چه وظیفه‌ای دارد؟ آیا باید واقعیات را منتشر کند یا سکوت کند؟ شفاف‌سازی را انتخاب کند یا با نگفتن تمام واقعیت جامعه را امیدوار نگه دارد؟

او با بیان اینکه رسانه‌های داخلی در چنین شرایطی باید بیش از تولید صرفِ اخبار وارد میدان شوند، می‌گوید: به نظر می‌رسد رسانه‌های ما در سطح جهانی _ اعم از رسانه ملی یا خبرگزاری‌های رسمی و روزنامه‌ها در کنار رسانه‌های مجازی – باید آنچه وجود دارد را واقع‌نمایی کنند و بازتاب دهند و به عنوان وظیفه حرفه‌ای عملکرد نادرست و مغایر با قوانین بین‌المللی آمریکایی‌ها را افشا کنند. در چنین شرایطی در داخل علاوه بر وظیفه اطلاع‌رسانی و واقع‌نمایی باید همواره به منافع ملی و تحرکات، اهداف و عملکرد دشمن توجه ویژه داشته باشند. در چنین شرایطی رسانه‌های داخلی رسانه‌های بی‌طرف نخواهند بود و نمی‌توانند تنها روایت کننده گفته‌ها باشند. باید بپذیریم که رسانه‌های داخلی طرفدار منافع ملی هستند. بنابراین رسانه‌ها باید بیش از تولید صرف اخبار وارد میدان شوند.

سردبیر روزنامه ایران ادامه می‌دهد: به نظر من اولین گام در رسانه‌های داخلی این است که این شرایط را فراتر از موضوع حرفه‌ای و به‌صورت یک اتفاق ملی و کلان سیاسی، اقتصادی و اجتماعی ببینند. قدم بعدی این است که رسانه‌ها از نوع تحریم‌ها و چگونگی آن‌ها و تفاوت‌هایش با تحریم‌های پیشین آگاهی داشته باشند، این وظیفه مسئولان است که اطلاعات کافی ، دقیق و درست به رسانه‌ها ارائه دهند. از سوی دیگر رسانه‌ها  باید بدانند اثرات و پیامدهای منفی آن‌ها در سطحی ملی در شاخه‌های مختلف چگونه است و از طرفی هم تحریم‌ها چه فرصتی‌هایی را برای کشور می‌آفرینند؟ سپس اقدام به تبیین آن برای مردم کنند. در این بین دریافت  مضرات تحریم از سوی کارشناسان بسیار مهم است و می‌تواند به این گام کمک کند. البته مشکلی که وجود دارد این است اهالی رسانه‌ای ما  آن‌چنان‌که باید، در مورد کم و کیف تحریم‌ها آگاهی موردنیاز را کسب نکرده‌اند و اطلاعاتشان ناکافی ، غیرعلمی و یا غیردقیق است، چه در مورد خود تحریم‌ها و چه در مورد اثرات و پیامدهای آن‌ها.

دلیری ضمن بیان این مسئله که رسانه‌ها باید از پنهان‌کاری دوری کنند و هر چیزی را محرمانه نخوانند، می‌گوید: نکته دیگر این است در این بین شاید در وضعیت رسانه‌ای امروز ما و نیز رواج بی‌اعتمادی و عدم مرجعیت رسانه‌ای که وجود دارد پنهان‌کاری آسیب جدی به این موضوع بزند. بنابراین، رسانه‌ها باید بدون جانب‌داری سیاسی و مواضع جناحی مردم و مسئولان را آگاه کنند. نباید رسانه‌ها را محدود کنیم. در بسیاری از موارد آنچه هست را می‌توان مطرح کرد. حق مردم آگاهی است، باید برای فعالیت‌های خود نسبت به شرایط آگاه باشند. از سوی دیگر رسانه‌ها و مسئولان نیاز به مشارکت مردم برای مقابله با این تحریم‌های ظالمانه و کاهش اثرات آن دارند. بدون یاری مردم نمی‌توان به موفقیت رسید بنابراین باید صادقانه با مردم رفتار کرد. البته از آنچه واقعاً محرمانه و آسیب‌زا است قطعاً باید مراقبت کرد اما هر چیز را نباید محرمانه خواند.

سردبیر روزنامه ایران به بیان وظیفه روزنامه‌نگاران در چنین شرایطی می‌پردازد: وظیفه ما روزنامه‌نگاران این است که سهم تحریم در مشکلات جاری و سهم بی‌تدبیری‌ها و سوءاستفاده برخی افراد را مشخص کنیم. رسانه‌ها باید مواظب باشند تا این موارد با هم مخلوط نشوند. برخی مشکلات در کشور از بی‌برنامگی‌ها نشأت می‌گیرند و یا ناشی از غفلت ما از چشم‌انداز‌ها، برنامه‌ها و راهبردهای اساسی است. این موارد باید مشخص شوند و رسانه‌ها انتظارات را برای کاهش این موارد بالا ببرند و از مسئولان برای برخورد با این سوداگران مطالبه کنند. چه این سوداگران مسئول باشند چه نباشند.

او ادامه می‌دهد: نکته آخر این که همان‌طور که همگان اشاره می‌کنند شاید به‌نوعی شرایط ما شرایط جنگی باشد و در یک جنگ اقتصادی باشیم. بنابراین یک وظیفه مهم رسانه‌های ما باید تقویت همدلی ، وحدت ملی و حفظ منافع ملی باشد. شاید ما اهالی رسانه باید بیش از دیگران پیش‌قدم شویم و گامی مهم برای نزدیک کردن مردم و مسئولان به هم و تقویت اعتماد عمومی برداریم.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here