زمان انتشار : ۱۹ آبان ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۰:۴۶ | کد خبر : 475878 |

واکنش تیترها به توئیت خبرنگار گاردین و انتخابات میان دوره ای امریکا

شفقنا رسانه-روزنامه ها امروز در تیتر یک خود به موضوعات مختلفی چون پیام توئیتری خبرنگار گاردین،پیروزی دموکرات ها در انتخابات میان دوره ای امریکا و راه اندازی کمپین هنرمندان علیه تحریم های امریکا پرداختند.

روز گذشته سعید کمالی دهقان، خبرنگار روزنامه گاردین با انتشار پیامی در توئیتر اعلام کرده، می توانم تاکید کنم که جمال خاشقجی به این دلیل کشته شد که صبح ۲۶سپتامبر از استانبول بامن تماس گرفت وفاش کردکه محمد بن سلمان و سعود القحطانی، شبکه ایران اینترنشنال در لندن را تامین مالی می کنند. از گاردین و ترکیه می خواهم که توئیت من را تایید کنند. البته مدتی بعد توییت هایش از صفحه شخصی اش پاک شد. این موضوع امروز به صفحه اول بسیاری از روزنامه ها آمد.سازندگی که در صفحه اول خود چندین تیتر مهم دارد یکی از آنها را به توئیت خبرنگار گاردین اختصاص داد و نوشت :«جعبه سیاه شبکه اینترنشنال». چند روز گذشته ،دموکرات ها توانستند در انتخابات میان دوره ای کنگره آمریکا اکثریت کرسی های مجلس نمایندگان را از آن خود کنند که به نظر می رسد این پیروزی به منزله به چالش کشیدن تصمیم های دولت ترامپ است. سازندگی در تیتری دیگر سراغ این سوژه رفت و  عنوان کرده « جنگ سرد در امریکا» و در زیر تیتر این سوال را مطرح کرده که آیا انتخابات میان دوره ای آمریکا یک پیروزی برای دموکرات ها بود؟

هفت صبح هم در واکنش به توئیت خبرنگار گاردین در تیتر یک خود به صورت کلی و مبهم نوشت « نبرد بزرگ لندن » و در زیر تیتر از افراد و کانال هایی نام برد که در شبکه ها و مطبوعات لندن مشغول به کار هستند و این مدت باعث جنجال های زیادی در فضای رسانه ای شده اند.

بعد از اینکه سعید کمالی دهقان این توئیت را منتشر کرد چند ساعت بعد در توئیتی دیگر اعلام کرد که با او در تماس نباشند و با پیام هایی مبهم از تدابیر امنیتی علیه خود خبر داد .روزنامه آفتاب یزد در واکنش به این موضوع نوشت « جان خبرنگار ایرانی گاردین در معرض خطر».

این روزها که بیشتر اخبار حول محور تحریم های آمریکا علیه ایران است پرداختن به موضوعاتی که بتواند به مردم امید را تزریق کند می تواند از سوژه های مهم رسانه ها باشد.روزنامه اعتماد در تیتر یک خود با یوجانگ هیان سفیر کره جنوبی در تهران مصاحبه ای درباره رابطه این کشور با ایران انجام داد و تیتر مناسبی را از این گفت و گو انتخاب کرد و نوشت « تجارت با ایران را ادامه می دهیم» اعتماد هم در واکنش به گفته های خبرنگار گاردین در یکی از تیترهای فرعی خود با گزارشی از شبکه ایران اینترنشنال نوشت « ایران اینترنشنال یا مزدور سعودی»

روز گذشته جمعی از هنرمندان سرشناس کشور علیه تحریم‌های آمریکا نامه ای منتشر کردند و دیگران را به امضای آن فراخواندند. مدتی از فراخوان این پویش نگذشته بود که بسیاری از چهره‌های شناخته شده در کنار دیگر کاربران شبکه‌های اجتماعی از آن حمایت و بر دروغ بودن ادعای سیاستمداران امریکا درباره اهداف‌شان از تحریم تأکید کردند. پویش «#همصدا دربرابر_تحریم» به تیتر یک روزنامه ایران آمد. ایران همچنین در عکس یک «ترامپ زیر ضرب دموکرات ها» به بیان نتیجه انتخابات میان دوره ای آمریکا و حواشی و بگو مگوهای ایجاد شده پس از انتخابات پرداخت. البته با توجه به اینکه چند روز از موضوع گذشته، بهتر بود روزنامه بیشتر به سمت تحلیل می رفت.

روزنامه شهروند هم  تیتر یک خود را به کمپین هنرمندان در فضای مجازی که علیه تحریم های دارویی آمریکا راه افتاده اختصاص داد و نوشت « چشم در چشم ترامپ» این روزنامه در گزارش خود از آغاز به کار این کمپین در دور اول تحریم ها اشاره کرده که برخی از هنرمندان با انتشار پیام هایی چون ؛تحریم مرا هدف قرار داده .پرداخته و در ادامه به هنرمندانی چون اصغر فرهادی ،رخشان بنی اعتماد کیانوش عیاری و … اشاره کرده که به اعتراض سیاست های تحریمی ترامپ پرداختند.

«ترمز ترامپ زیر پای دموکرات ها» تیتر یک روزنامه همدلی بود که سعی کرد به رخدادهای مرتبط با انتخابات اخیر آمریکا بپردازد و نظرات «علی خرم» دیپلمات باسابقه وزارت امور خارجه و «علی بیگدلی» استاد دانشگاه شهید بهشتی را جویا شود تا به بررسی این نکته بپردازد که این تغییر احزاب در مجالس آمریکا تا چه اندازه بر روی سیاست خارجی ایران تاثیر خواهد گذاشت و دستگاه دیپلماسی ایران از این جابه‌جایی چه فرصت‌هایی را احیانا به‌دست خواهد آورد.

مصاحبه بی بی سی با پمپئو به تیتر یک روزنامه کیهان آمد و روزنامه در تیتر یک به نقل از پمپئو نوشت:« اروپا در برجام ماند ولی از تحریم‌ها حمایت می‌کند!» این روزنامه با نگاهی به روند اقدامات اروپا در رابطه با تضمین‌ منافع اقتصادی ایران پس از خروج آمریکا از برجام نوشت: «طرف اروپایی در پی وقت‌کشی با هدف خرید زمان برای آمریکاست.»«سید نورخدا موسوی» شهید زنده لرستان در شب رحلت پیامبر اسلام(ص) و شهادت امام حسن مجتبی(ع) به جمع یاران شهیدش پیوست. این جانباز ۱۰۰ درصدی ۱۰ سال پیش در درگیری با گروهک تروریستی ریگی مجروح شد و تا لحظه شهادت در حالت کما به سر می‌برد. روزنامه کیهان عکس یک را به « سنگ تمام مردم غیور لرستان در تشییع جانباز شهید سید نورخدا موسوی» اختصاص داد.

سیاست روز تیتر یک خود «دو دستگی ایجاد می کنند و از وحدت حرف می زنند! /اعتراف به اشتباه شجاعت می خواهد» را به انتقاد از سخنان داریوش قنبری؛ فعال اصلاح طلب، علی مطهری و محمد هاشمی اختصاص داد که گفته بودند طیف دلواپس در شکل گیری وضعیت کنونی کشور مسئول هستند و در آخر جناح های سیاسی را به گذشت و وحدت دعوت کرده بودند. این روزنامه در ادامه به تحسین سخنان سید مصطفی میر سلیم پرداخت که در گفتگو با یکی از خبرگزاری ها گفته بود «هیچ سیاستمدار با وجدانی پیگیری برجام را به قیمت ذلیل شدن ایران برنمی تابد».
سیاست روز عکس یک «رویاپردازی از نتایج انتخابات امریکا» را به نتیجه انتخابات میان دوره ای آمریکا اختصاص داد و نوشت:«برخی همچنان از نتایج انتخابات پارلمانی در آمریکا رویا پردازی می کنند در حالی که نتیجه آن هیچ تاثیری بر تغییر سیاست های آمریکا علیه ایران ندارد. در حالی دموکرات ها در انتخابات مجلس نمایندگان آمریکا پیروز شدند که باید پذیرفت مقامات آمریکایی چه از جناح جمهوری خواه باشند و چه از جناح دموکرات هر دو مقابله و دشمنی با ایران را در پیش گرفته اند و حذف جمهوری اسلامی از عرصه منطقه و بین الملل تلاش هر و جناح امریکا است».

«آیا مسکن مهر احیاء می شود؟» تیتر یک جام جم بود که به چالش های پروژه مسکن مهر اختصاص یافت. روزنامه سعی کرد به بررسی دلایل واگذاری این پروژه به استانداری ها و تغییر سیاست دولت پس از ۵ سال توقف آن بپردازد.

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here