زمان انتشار : ۱۸ آبان ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۴:۰۹ | کد خبر : 475871 |

واکنش اهالی رسانه به گفتگوی جنجالی ترامپ با خبرنگار CNN

 شفقنا رسانه- مجادله ترامپ رئیس جمهور آمریکا با جیم آکوستا خبرنگار سی‌ان‌ان در نخستین کنفرانس خبری‌اش پس از برگزاری انتخابات میان دوره ای آمریکا و توهین او به این خبرنگار واکنش هایی به همراه داشت. جیم آکوستا خبرنگار سی‌ان‌ان سعی داشت با پرسش هایی ترامپ را به چالش بکشد که این حرکت خبرنگار با واکنش ترامپ همراه شد و خواستار گرفتن میکروفن از او شد. وقتی یکی از کارکنان زن کاخ سفید تلاش کرد تا میکروفون را از خبرنگار سی‌ان‌ان بگیرد، این خبرنگار از دادن میکروفون خودداری کرد. ترامپ هم در واکنش به این خبرنگار گفت: «سی‌ان‌ان باید خجالت بکشد که شما برای آن کار می‌کنید. شما بی‌ادب و شخص وحشتناکی هستید، شما نباید برای سی‌ان‌ان کار کنید». اگرچه سایر خبرنگاران حاضر در این مصاحبه مطبوعاتی هم هدف حمله ترامپ قرار گرفتند با این حال کاخ سفید خبرنگار سی‌ان‌ان را از حضور در کلیه برنامه های خبری تا اطلاع ثانوی محروم کرد و علت آن را رفتار خشن خبرنگار با خانم کارآموز کاخ سفید عنوان کرد. در ادامه واکنش اهالی رسانه به توهین های ترامپ در این مصاحبه مطبوعاتی را بخوانید:

 

به گزارش شفقنا رسانه، طاهره رحیمی، از روزنامه نگارانی بود که در واکنش به توهین های ترامپ به خبرنگاران و بی ادب خواندن خبرنگار سی‌ان‌ان در این مصاحبه مطبوعاتی نوشت: « بنظرم این شیوه ای برای مرعوب کردن خبرنگاران منتقد برای به چالش نکشندش هنگام مصاحبه مطبوعاتی است» این روزنامه نگار مثال های دیگری از توهین ترامپ به خبرنگاران حاضر در مصاحبه مطبوعاتی می آورد:« به خبرنگار میگه سوالت نژادپرستانه بود، این توهین بزرگی به من بود.»

او با اشاره به ادعای سخنگوی کاخ سفید که گفته بود« ترامپ به آزادی رسانه ها اعتقاد دارد و از سوال های سخت استقبال می کند، اما تحمل نمی کنیم یک خبرنگار مرد به یک زن جوانی که در حال انجام وظیفه بوده دست بزند» می گوید: «اینا دیگه از پدیده به دوربین زل می زند و دروغ می گویدِ ما هم کیلومترها جلو زدن!»

 

محمد رضا نوروز پور، روزنامه نگار به بیان دفاع خبرنگار ان‌بی‌سی از خبرنگار سی‌ان‌ان پرداخت و نوشت:«در دفاع از جیم باید بگم من با اون سفر کردم و دیدم که چه خبرنگار سخت کوشیه و …». البته این جواب هم از سوی ترامپ بی پاسخ نماند و ترامپ گفته بود که من از شما هم خیلی خوشم نمی آید و شما بهترین نیستید.

این روزنامه نگار در ادامه با انتشار ویدئویی به نقل از سخنگوی کاخ سفید می نویسد:« «سارا سندرز گفته دلیل تعلیق دسترسی و ورود خبرنگار سی‌ان‌ان به کاخ سفید این لحظه است که جیم با این خانم کارآموز ، تماس بدنی برقرار کرده و مانع از انجام وظیفه او در گرفتن میکروفن شده است. سندرز در توصیف این لحظه از عبارت assault استفاده کرده که رقیق ترین معنی آن حمله فیزیکی است.»

 

بسیم لاله خبرنگار ایلنا دفاع خبرنگار ان‌بی‌سی از خبرنگار سی‌ان‌ان را نکته پند آموز این مصاحبه پرحاشیه دانست و نوشت:« مجادله لفظی ترامپ با خبرنگار سی‌ان‌ان یه نکته جالب و شاید پند آموز برای ما خبرنگارها داره. وقتی میکروفن رو از خبرنگار می گیرن ترامپ شروع به توهین به خبرنگار می کنه و می گه تو بی ادبی و… . خبرنگار بعدی به جای اینکه سوال خودش رو بپرسه از همکارش حمایت می کنه و می گه اصلا همچین آدمی نیست.» این خبرنگار در ادامه با انتقاد از حزبی برخورد کردن خبرنگاران رسانه های ایران می نویسد:« متاسفانه اینجا-ایران- رسانه ها نقش احزاب رو دارند و خبرنگارها نقش اعضای حزب، طوری که مجادله بین آنها طبیعی شده و حتی در حمایت از یک چهره سیاسی همدیگر را تخریب می کنند. البته اتفاقات خوبی هم افتاده مثل حمایت از خبرنگار روزنامه ایران در برابر قاضی پور و خبرنگار باشگاه در برابر آخوندی.»

 

با این حال خانم سوزان مور ستون نویس گاردین هم از جمله منتقدانی بود که به توهین های ترامپ واکنش نشان داد و به خبرنگاران حاضر در مصاحبه مطبوعاتی انتقاد کرد که چرا در مقابل توهین های ترامپ واکنشی نشان نداده اند. او می گوید: «هیچکس برای حمایت از آزادی مطبوعات در آمریکا کاری نخواهدکرد، مگر آنکه خود روزنامه نگاران برای حمایت از یکدیگر بلند شوند و این مراسم تحقیرکننده را که به نام کنفرانس مطبوعاتی انجام می شود، ترک کنند. جایی که سوالات فقط با دروغ و ارعاب پاسخ داده می شوند» البته بعد از مصاحبه مطبوعاتی، سی‌ان‌ان خبرنگارش جیم آکوستا را روی خط آورد و این خبرنگار گفت که ما کار خودمان را می کنیم و قرار نیست با این برخوردها مرعوب شویم.

خانم مارگارت سالیوان ستون نویس واشنگتن پست هم در این باره اظهار نظر کرد و نوشت:« عکس العمل های لفظی یا بایکوت کردن ترامپ توسط رسانه های منتقد کافی نیست، سی‌ان‌ان باید براساس متمم قانون اساسی آمریکا از کاخ سفید شکایت کند؛ چون مانع دسترسی جیم آکوستا به اطلاعات شده است. »

 

‏ البته گاردین هم تاریخچه ای از رفتار ناپسند ترامپ با خبرنگار سی‌ان‌ان را فهرست کرد و در قالب یک کلیپ ویدئویی منتشر کرد تا نشان دهد این اولین بار نیست که خبرنگار سی‌ان‌ان مورد حمله ترامپ قرار می گیرد. در ادامه این واکنش ها کمیته حفاظت از روزنامه نگاران از کاخ سفید خواست تا هرچه سریعتر مجوز لغو شده خبرنگار سی ان ان را دوباره برقرار کند و از ترامپ خواست تا از توهین و ارعاب خبرنگاران و رسانه ها دست بردارد. شبکه خبری سی ان ان هم در بیانیه ای به حمله رئیس جمهور آمریکا به خبرنگار این شبکه واکنش شدیدی نشان داد و رفتار او را با خبرنگاران به شکل ناراحت کننده ای مغایر معیارهای آمریکا خواند و برخلاف آنچه سخنگوی کاخ سفید اعلام کرده بود، این شبکه لغو حضور جیم آکوستا به کاخ را به دلیل سوالات چالشی او دانست.

 

مهدی فلسفی کارشناس ارشد علوم سیاسی و روابط بین الملل هم از جمله کسانی بود که به توهین های ترامپ در مصاحبه مطبوعاتی واکنش نشان داد و در صفحه توییتر خود نوشت:« یک کنفرانس خبری گذاشت، با ۱۰ تا خبرنگار دعواکرد.  «بشین، ساکت باش، اجازه صحبت نداری و… » گل واژه های رییس جمهور آمریکا بود. خبرنگار سی‌ان‌ان رو هم تا اطلاع ثانوی به کاخ سفید ممنوع الورود کرده!..  بی زحمت فاز اونایی که به این مردک رای دادن رو با رسم  فلوچارت ترسیم کنید!»

علی زادمهر، روزنامه نگار دیگری بود که با انتشار ویدئوی توهین ترامپ به خبرنگار سی‌ان‌ان نوشت: «خبرنگار  حق طلب همه جا مظلومه».

مهیار زاهد روزنامه نگار هم نوشت:« عالیه واقعا. ترامپ شخصا یک دیکتاتور بالقوه است. اما خبرنگار سی‌ان‌ان می‌تونه اینجوری در برابرش بایسته و البته با رفتار تند و حتی شخصی رییس‌جمهور هم مواجه بشه.»

حجت مرتجی خبرنگار ایلنا هم در این باره توییت زد:« برخی توانایی چالش خبرنگار با رییس جمهوری آمریکا را الگویی برای خبرنگاران در ایران دانستند و با شرایط اصحاب رسانه در ایران مقایسه کردند، اما کاخ سفید نیز با تعلیق حضور خبرنگاران سی‌ان‌ان الگویی شد برای برخورد با خبرنگاران».

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here