زمان انتشار : ۱۵ آبان ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۰:۵۴ | کد خبر : 475846 |

رنگ و بوی «تحریم» در روزنامه های امروز

شفقنا رسانه– دیدار روز گذشته رئیس جمهور با معاونین و مدیران  وزارت امور اقتصادی و دارایی ،تعلیق سی اف تی  از موضوعاتی  است که روزنامه در صفحات یک خود به آن پرداختند.

روزنامه ایران تیتر و عکس یک خود را به این دیدار اختصاص داد و در تیتر «تحریم را می شکنیم» نوشت: «رئیس جمهوری دیروز در جمع معاونان وزارت اقتصاد یک مأموریت مهم به این وزارتخانه و بانک مرکزی داد؛ «سالم‌سازی بانک‌ها». او با انتقاد از نظام بانکداری در کشور، اقتصاد را خط مقدم مبارزه با توطئه‌های امریکا دانست و تأکید کرد: در میان بخش‌های اقتصادی، وزارت اقتصاد نوک پیکان این استقامت و حمله در برابر توطئه‌های امریکا است».

روزنامه هفت صبح با اشاره به سخنان دیروز روحانی در رابطه با نظام بانکداری نوشت «بانکداری ایرانی زیر آتش» و در زیر تیتر اشاره کرد که حسن روحانی در سخنرانی آتشین در جمع مدیران ارشد وزارت اقتصاد، نظام بانکی ایران را با خاک یکسان کرد. در بخشی از این گزارش آمده « الان بانک ها اول به بنگاه های خودشان وام می دهند.بانک باید از بنگاه داری خارج شود تا بتواند عادلانه رفتار کند.این همه سرمایه های منجمد بانک ها برای چیست ؟ این همه ساختمان و شعبه برای چه ! در کجای دنیا این طوری است؟»

روز گذشته رئیس جمهور گفته بود پیروزی های دولتش به صورت آرام بیان می شود و منتقدان علی الخصوص صداو سیما مشکلات را بلند می گویند و با اشاره به انتخابات گذشته از لزوم اتحاد و کنار گذاشتن رقابت ها صحبت کرده بودند. اما سیاست روز با توجه به رویکردش به نقد سخنان دیروز رئیس جمهور پرداخت و در تیتر یک خود نوشت:«مشکل از استانداردهای شماست، نه نادیده گرفتن پیروزی ها توسط ما؛ باید شعارهای انتخاباتی هم عملی شود».

روزنامه همدلی اما سعی کرد در گفتگو با عبدالله ناصری به تحلیل گفته های رئیس جمهور و حل مشکلات کشور در حوزه سیاسی بپردازد و تیتر یک «طلوع دیپلماسی، غروب مشکلات» را به آن اختصاص دهد.

جمله هم در یکی از تیترهای خود با اشاره به صحبت های روحانی در مورد دور زدن تحریم های آمریکا نوشت :« دوربرگردان روحانی » این روزنامه تیتر یک خود را به موضوع مهمی اختصاصی داد و از راهکارهای مختلف برای مبارزه با اقدامات ترامپ و فروش نفت ایران گزارش داد و عنوان کرد« بورس و معافیت»و در زیر تیتر بخشی از این راه حل ها را نوشت «تدام عرضه نفت در بورس،معامله به شرط تسویه ۱۰۰ درصد ریالی و ارزی ،گسترش دایره خریداران نفت با کوچک سازی محموله ها،گسترش تجارت نفتی روسیه با ایران» اینکه روزنامه ها بتوانند با کارهای تولیدی به دنبال راه حل برای مشکلات اقتصادی کشور در وضعیت فعلی باشند ،کار بسیار خوب و پسندیده ای است.

بعد از تایید نشدن لایحه سی اف تی از طرف شورای نگهبان و ارسال دوباره آن به مجلس برای رفع ایرادات ، علی لاریجانی طی نامه ای خطاب به آیت الله جنتی عنوان کردند که « مجلس نمی تواند ایرادات مجمع تشخیص مصلحت نظام را بررسی کند »همین تیتر خبری به صفحه یک اعتماد آمد و علت را پاسخ مجمع پیرامون سی اف تی در خارج از مهلت قانونی ۲۰  اعلام کرد.

بعد از اعمال تحریم های امریکا علیه ایران، اروپا به این کار واکنش نشان داد. روزنامه کیهان با توجه به رویکردش و مخالفت با برجام در تیتر یک نوشت:«واکنش اروپا به بدعهدی آمریکا /ابراز تأسف و دیگر هیچ!» و در گزارش خود توضیح داد:« اروپا در مقابل اعلام رسمی بازگشت تحریم‌ها از سوی آمریکا، صرفا به بازنشر ابراز تأسف چند روز قبل خود بسنده کرده است. در سوی مقابل مقامات ارشد دولت ضمن تاکید بر اجرای یکطرفه تعهدات برجامی، از اروپا به‌خاطر هیچ، تقدیر می‌کنند. با توجه به این برجام‌زدگی حادّ دولت، سهل‌اندیشی است اگر تصور کنیم که اروپا قرار است قدمی ‌در احقاق حقوق برجامی ایران بردارد.»

روزنامه شرق در تیتر یک خود به جدال لفظی که این روزها مقامات ایران و آمریکا علیه یکدیگر به کار می برند اشاره کرد و نوشت « یار کشی جهانی ایران و امریکا» و در زیر تیتر به بخشی از سخنان روحانی که علیه حکومت آمریکا گفته اشاره کرده و در بخش های دیگر صحبت های رئیس کل بانک مرکزی،پمپو و ظریف را هم آورده است.

روزنامه سازندگی تیتر یک خود را به یک خبر قدیمی اختصاص داد .تقریبا دو هفته گذشته بود رئیس اتاق بازرگانی تهران با ارسال طرحی به هیأت دولت برای مدیریت سوخت پیشنهاد داد تا نرخ بنزین آزاد شده و در مقابل ،یارانه ۲۵۰ هزار تومانی به هر خانوار ایرانی اختصاص یابد .سازندگی هم در تیتر یک امروز نوشت «پیشنهاد یارانه ۲۵۰ هزار تومانی»

۲۱ روز پیش ۱۲ مرزبان ناجا، نیروی سپاه و بسیج در پاسگاه مرزی میرجاوه توسط گروهک جیش العدل به گروگان گرفته شدند. در میان هیاهوی تحریم و وضعیت آشفته اقتصاد خیلی از روزنامه ها این مرزبانان را از یاد بردند. روزنامه جام جم تیتر یک «خبرهای خوب از ۱۲ مرزبان در راه است» را به پیگیری سرنوشت این مرزبانان اختصاص داد. اگرچه تیتر طولانی است ولی پیگیری روزنامه قابل تحسین است.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here