زمان انتشار : ۱۲ آبان ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۲:۴۷ | کد خبر : 475710 |

واکنش مسئولان و اهالی رسانه به خبر بازگشت تحریم‌ها و توییت ترامپ

شفقنا رسانه– شب گذشته دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در آستانه بازگشت تحریم‌ها علیه ایران با انتشار تصویری از خود به سبک سریال آمریکایی «بازی تاج و تخت» در توییتر نوشت: «تحریم ها در راهند. ۵ نوامبر.»این جمله تقلیدی از سطر معروف سریال بازی تاج و تخت «زمستان از راه می رسد» بود.  انتشار این عکس واکنش های زیادی به همراه داشت. از جمله اینکه شرکت HBO تهیه کننده این سریال، با انتشار بیانیه‌ ای که «هالیوود ریپورتر» آن را منتشر ساخته، اعلام کرد: «ما از این پیام توییتری آگاه نبودیم و ترجیح می‌ دهیم علامت انحصاری ما برای مقاصد سیاسی مورد سوء استفاده قرار نگیرد.» خبر بازگشت تحریم و انتشار پوستر ترامپ واکنش هایی در توییتر به همراه داشت. در ادامه واکنش اهالی رسانه و برخی از مسئولان را نسبت به این دو خبر بخوانید:

 

به گزراش شفقنا رسانه، محمود صادقی نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی در واکنش به توییت ترامپ نوشت: تجربه ثابت کرده هرگاه ایران عزیز در معرض دسیسه های بیگانگان قرار گیرد صفوف ملت منسجم تر می شود؛ همه اجزای حاکمیت و جناح های سیاسی و اقشار مردم به رغم اختلاف سلیقه ها و تنگناهای معیشتی در برابر قلدرمآبی رییس جمهور عهدشکن آمریکا ایستادگی خواهند کرد و دماغ او را به خاک خواهند مالید.

در ادامه واکنش به حرکت ترامپ صفحه اینستاگرام قاسم سلیمانی هم تصویری از ایشان را با عنوان «ترامپ قمارباز، من حریف تو هستم» منتشر کرد.

مهرزاد دانش منتقد سینمایی هم عملکرد ترامپ در انتشار این پوستر را ناشی از انحطاط درک سینمایی او دانست و نوشت: «این‌که ترامپ خودش را در پوستر «تحریم‌ها در راه است» به وایت واکرها، و ایران را به سرزمین انسان‌ها در بازی تاج و تخت تشبیه کرده، ناشی از انحطاط درک سینمایی و ادبی اوست یا واقعا اوج سلیقه‌اش، این‌همانی با پادشاه شب است؟ این وسط، پیدا کنید جان اسنو و دنریس را!»

علیرضا خوشبخت دبیر سرویس سیاسی روزنامه روزان هم به استفاده ترامپ از سریال آمریکایی «بازی تاج و تخت» برای تهدید ملت ایران انتقاد کرد و نوشت:« انگار دنیا تغییر کرده است. روزگاری آثار هنری را بر مبنای شخصیت انسان های بزرگ و زنان و مردان قدرتمند می ساختند و حالا رئیس جمهور ایالات متحده از یک سریال برای تهدید یک ملت استفاده می کند!…»

علی مزینانی خبرنگار روزنامه هفت صبح هم در انتقاد به پوستر ترامپ نوشت :« مطمئنم این پوستر احمقانه ترامپ را اطرافیانش برای فراموشی شکست تحریم نفتی ایران طراحی کردند تا چیزی نگوید که توانایی انجامش را ندارند».

محمد مبین مدیر عامل خبرگزاری برنا هم با پیش بینی شکست جمهوری خواهان و ترامپیست ها در روزهای آتی نوشت:« فاصله پوستر بازی ترامپ تا پایان مصرف داخلی ادا اطوار پرزیدنت تاجر فقط ۴ روز است، سه شنبه انتخابات میان دوره ای کنگره با طعم شکست جمهوری خواهان و ترامپیست ها برگزار می شود»

 

علاوه بر این، خبر بازگشت تحریم ها و معافیت ۸ کشور در خرید نفت از ایران هم واکنش هایی در بین اهالی رسانه و کارشناسان به همراه داشت.  به گزارش شفقنا رسانه عباس رضایی ثمرین، روزنامه نگار با بیان اینکه آمریکا بیشتر از خود تحریم ها به عملیات روانی دل بسته، نوشت: «برقرار شدن تحریم ‌های جدید رسما اعلام شد و از سکنات ‌و وجنات آمریکا، روزشمار سایت وزارت خارجه تا پوستر تهدید‌آمیز توئیتر ترامپ چنین برمی‌آید که بیشتر از خود تحریم‌ها به عملیات روانی دل بسته‌اند. ابزار ما برای مدیریت رسانه‌ای بحران چیست؟ چقدر هماهنگیم، چقدر آماده‌ایم؟»

داوود نعمتی انارکی، دکتری علوم ارتباطات و استاد دانشگاه هم با اشاره به خطر جریان سازی رسانه ای تحریم ها نوشت: «خطرناکتر از تحریم ها؛ جریان سازی رسانه ای آن است، باید مراقب باشیم تا دل مردم رو نلرزونیم. اخبار واقعی، گزارش های دقیق و تحلیل های درست، باید مولفه های جریان سازی رسانه ای باشد تا مردم به پیام ها توجه کنند و همراه شوند.»

مرتضی هاشمی، جامعه شناس هم در این باره نوشت:« کتاب هنر تحریم‌ها را از اینترنت دانلود کنید و بخوانید‌. نیمی از اثر تحریم در مورد احساس ترس و شوک شدن و درد و ناامیدی‌ست. این فاکتوری‌ست که آمریکایی‌ها آگاهانه بر رویش سرمایه گذاری کرده‌اند.»

ابراهیم علیزاده روزنامه نگار اقتصادی و سردبیر تجارت نیوز با اشاره به نظرسنجی تجارت نیوز درباره وضعیت شاخص بورس در هفته شروع تحریم ها نوشت:« از ۱۰ تحلیلگر بورسی که در نظرسنجی تجارت‌ نیوز مشارکت داشتند حتی یک نفر هم پیش‌بینی نکرده در هفته شروع تحریم‌ های جدید، شاخص بورس ریزش کند. نکته جالبتر اینکه سه نفر پیش‌بینی کردند حتی شاخص بورس در این هفته صعودی‌تر شود.»

محمدرضا عارف رییس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی هم تقویت همبستگی ملی را راه فائق آمدن در برابر تحریم ها دانست و نوشت:« راه فائق آمدن در برابر تحریم‌های ظالمانه دولت آمریکا علیه ملت عزیز ایران و سیاست‌های کاخ سفید،تکیه بر ظرفیت‌های داخلی،تقویت همبستگی ملی،بازگشت به برادری‌های دوران انقلاب،رفع سو تفاهم‌ها،اعتماد به جوانان،میدان‌داری نخبگان و همراهی همه جریانات سیاسی با دولت و دیپلمات‌های سخت‌کوش نظام است»

مرجان لقایی خبرنگار روزنامه شرق هم در انتقاد به ۴۰ نفری که برای تحریم ایران به ترامپ نامه نوشته بودند  نوشت: «مایی که در ایران عزیزمان هستیم.اسم اون ۴۰ نفری که برای تحریم ایران به ترامپ نامه نوشتن و اونایی که از تحریم حمایت کردن باید هر روز بخونیم هرروز دوره کنیم.هیچ وقت نباید فراموش کنیم خائن به مردم چه شکلی داشت در این دوره تاریخی»

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here