زمان انتشار : ۱۲ آبان ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۰:۵۲ | کد خبر : 475694 |

«معافیت نفتی هشت کشور»محور تحلیل های روزنامه ها/گزارش آفتاب یزد از اقدام عجیب بانک مسکن را بخوانید

شفقنا رسانه– معافیت هشت کشور به مدت هشت ماه از تحریم ها برای خرید نفت ایران یکی از مهم ترین تیتر های روزنامه ها بود که به صفحه اول روزنامه ها آمد.

 

«۳ اقدام اورژانسی تیم جدید اقتصادی» موضوع خوب روزنامه ایران بود که به عکس و تیتر یک آمد. روزنامه سعی کرد با نظرخواهی از ۳۵ اقتصاد دان، مدیر تشکل و فعال بخش خصوصی به بررسی اورژانسی ترین اقدامات تیم جدید اقتصادی دولت برای مقابله با دور تازه تحریم ها بپردازد. در این نظر خواهی از این ۳۵ نفر پرسیده شد که «به‌نظر شما مهم‌ترین اولویت تیم اقتصادی دولت با توجه به آغاز تحریم‌های جدید و شروع به کار این تیم چیست؟» سپس از آن ها خواسته شد تا از میان سه گزینه:« ۱- بهبود روابط خارجی و تعامل با دنیا، ۲ – اصلاح نظام پولی و مالی با رویکرد هدایت نقدینگی، کاهش تورم و ایجاد رشد اقتصادی اشتغالزا ، ۳ – عدم دخالت دولت در قیمت گذاری، کسب و کارها و آزادسازی اقتصاد» مهم ترین اولویت ها برای سکانداران اقتصاد کشور تعین شود. بهتر بود بعضی از این اولویت ها در قالب سوتیتر به صفحه اول می آمد.
شب گذشته دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در صفحات مجازی خود با انتشار تصویری از خود به سبک سریال آمریکایی «بازی تاج و تخت» در توییتر نوشت: «تحریم ها در راهند. ۵ نوامبر.» روزنامه ایران در یکی از مطالب فرعی خود «مسیر شکننده رؤیای ترامپ» به بررسی بیانیه اتحادیه اروپا و متعهد ماندنش به حفظ کانال‌های مالی و ادامه صادرات نفت و گاز ایران پرداخت.

روز گذشته آمریکا اعلام کرد که هشت کشور مثل ژاپن،هند و کره جنوبی اجازه دارند تا به خرید نفت ایران پس از اعمال تحریم ها در ۵ نوامبر ادامه دهند. روزنامه هفت صبح تیتر یک خود را به این موضوع اختصاص داد و نوشت« عقب نشینی دو ماهه آقای تاجر» و در زیر تیتر به پشت پرده معافیت هشت هفته ای ترامپ به هشت کشور وارد کننده نفت ایران اشاره کرده است.این روزنامه همچنین این سوال را مطرح کرده«آیا پیشنهاد صلح آمریکا به حوثی های یمن ترفندی برای نجات نفتکش های سعودی است.» این روزنامه عکس یک خود را به حمله گوزنی در تالش که باعث جان باختن یک نگهبان ۲۶ ساله بود اختصاص داد و در تیتری خبری نوشت « شورش گوزن ها در تالش».


روزنامه خراسان هم در تیتری خبری عنوان کرد« عقب نشینی تحریمی آمریکا» و در متن با نقل قول از دیگر خبرگزاری ها به تکمیل خبر خود از جمله اینکه وزیر امور خارجه آمریکا گفته این معافیت ها موقتی بوده و کشورها باید منابع جایگزینی برای نفت ایران پیدا کنند،پرداخت. در حالیکه روزنامه می توانست برای چنین موضوع مهمی از اثرات این تصمیم بر اقتصاد کشورهای منطقه و خود ایران مصاحبه هایی را به صورت کار تولیدی انجام دهد.

روزنامه قانون هم تیتر یک خود را به این موضوع اختصاص داد و عنوان کرد « استثناهای تحریم» و در متن به واکنش کشورها به تحریم های آمریکا علیه ایران،درخواست بالای هندی ها برای خرید نفت ایران و واکنش مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران پرداخته است.

روزنامه کیهان هم در تیتر «تیر تحریم نفتی به سنگ خورد /دیدید آمریکا هیچ غلطی نتوانست بکند!» از ادامه ۸ مشتری عمده به خرید نفت ایران خبر داد و تیتر یک خود را به گزارشی درباره این موضوع اختصاص داد. اگرچه تیتر طولانی است با این حال کیهان عکسی متناسب با تیتر انتخاب کرد.

همدلی در تیتر«پای تحریم لنگ شد» به ارزیابی تحلیلگران در خصوص معافیت هشت کشور از خرید نفت ایران پرداخت. همدلی همچنین در عکس یک خود «رفع حصری در کار نیست» به گفتگو با «حسین کروبی» فرزند مهدی کروبی نشست. کروبی از وضعیت فعلی پدرش و آنچه در این سال ها رخداده است سخن گفت. کروبی در این مصاحبه گفته بود که «حصر، رفع شدنی نیست و بخشی از حاکمیت منتظرند تا محصوران در همین دوران حصر به رحمت خدا بروند».

جام جم در تیتر «پیروزی ۱۳ آبان بر آمریکا» به گفتگو با ۱۰ فعال سیاسی درباره ناکامی ترامپ در هویت زدایی از «روزه مبارزه با استکبار جهانی» پرداخت و در بخشی از متن نوشت:«کارشناسان سیاسی تاکید دارند امریکا در ترساندن مردم ایران شکست خورده و ملت ایران همچنان ۱۳ آبان را به عنوان نماد استکبار ستیزی می شناسد». «شکست نفتی ترامپ» هم عکس یک روزنامه شد.

آفتاب یزد در تیتر یک خود سراغ سوژه مهمی رفته است.این روزنامه گزارشی از اقدامات بانک مسکن برای متقاضیان وام مسکن تهیه کرد و در تیتر عنوان کرد« پول زوری که متقاضیان وام مسکن باید بدهند» .این روزنامه در گزارش خود با انتقاد عنوان کرده« در حال حاضر سودی که بانک مسکن از رهگذر پرداخت وام به متقاضیان مسکن به دست می آورد بسیار نجومی است به طوریکه مشابه آن در هیچ کجای دنیا وجود ندارد.تصور کنید فردی که وام ۸۰ میلیون تومانی دریافت کرده است ماهانه حدود ۹۳۰ هزار تومان قسط در نظر گرفته می شود و در مجموع بانک وام دهنده ۵۴ میلیون سود خالص به غیر از اصل پول دریافت می کند» در بخش دیگری توضیح داده « سوء استفاده از سپرده ها در هنگام افتتاح حساب و پرداخت وام موضوع تازه ای نیست و به نظر می رسد برخی بانک ها در هنگام پرداخت وام بسیار سودجویانه عمل می کنند .بانک های مادر معمولا در بخشنامه ها و ابلاغیه ها تا حدی خود گردان عمل می کنند» .رسانه ها می توانند با تهیه گزارش های تحقیقی از چنین سوژه هایی به آگاه شدن مخاطب جهت گرفت وام و هشدار به مسئولان بسیار اثر گذار باشند.

روزنامه سیاست روز هم عکس یک را به تصویری دختر بچه یمنی اختصاص داد که این روزها در شبکه های اجتماعی دست به دست می شود و نمادی از جنایت سعودی شده است. این روزنامه در تیتر «أمل حسین خاشقجی نبود» از فوت این دختر خبر داد و از سکوت مدعیان حقوق بشر انتقاد کرد. سیاست روز همچنین در مطلبی از تکمیل شدن کابینه روحانی خبر داد و تیتر یک نوشت:«انتظار مردم از دولت پاسخگویی، شفافیت و سخت کوشی» است. اگرچه بحث تحریم ها و معافیت تحریم نفتی ۸ کشور موضوع مهمی بود با این حال به صفحه اول سیاست امروز نیامد.

مشخص نشدن شهردار برای شهر تهران همچنان یکی از سوژه های رسانه هاست.سازندگی امروز در تیتر یک خود به سراغ این موضوع رفت و در تیتری کوتاه نوشت « اتمام حجت» و در زیر تیتر عنوان کرد« چرا ما فکر می کنیم محسن هاشمی نه فقط بهترین،بلکه تنها گزینه اصلاح طلبان برای شهرداری تهران در فرصت باقیمانده است.»

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here