زمان انتشار : ۱۰ آبان ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۱:۲۶ | کد خبر : 475662 |

انتقاد یا تخریب؟ / مروری بر اختلافات دولت و صدا و سیما

شفقنا رسانه- چند سالی می شود که گلایه هایی بین دولت و صدا و سیما رو به افزایش است، بارها شاهد انتقاد های صداوسیما نسبت به عملکرد دولت و وزیران آن و جوابیه های شورای اطلاع رسانی دولت به این اقدام سازمان رسانه ای بوده ایم. در گزارش زیر می خواهیم مروری داشته باشیم بر چند نمونه از نارضایتی هایی که در این چند سال بین دولت و سازمان صدا و سیما به وجود آمده است.

از جناحی اداره شدن تا افشاگری

به گزارش شفقنا رسانه، نارضایتی دولت از صدا و سیما در دو سال گذشته  از زمانی شدت گرفت که به گزارش روزنامه ابتکار ، محمد رضا  نوبخت به عنوان  سخنگوی هیئت دولت  در آخرین نشست خبری سال ۱۳۹۵ با زیر سوال بردن گزارش های جهت دار اقتصادی رسانه ملی و با تاکید بر اینکه  رشد اقتصادی برای اولین بار، امسال دورقمی شده است، گفت: «انتظار از رسانه ملی این است که تحقیق کند. این که چهار نفر را در خیابان پیدا کند که آیا در سفره خود احساس می‌کنید و بعد جمع بندی کند که اتفاقی نیفتاده است و این عدد نادرست است، اصلا زیبنده نیست.»  در این رابطه  تعداد زیادی از وزیران کابینه دولت روحانی با انتقاد گفتند بخش هایی در صدا و سیما هست که می خواهند این سازمان را به صورت یک جناح اداره کنند.

برخی ادعا می کنند اگر در دوران سرافراز تمرکز انتقادی رسانه ملی بر روی توافق هسته ای و مذاکرات بود در دوران علی عسگری تمرکز بر روی عملکرد اقتصادی دولت است. با این وجود به نظر می رسد با روی کار آمدن علی عسگری به عنوان رئیس سازمان صدا و سیما دولت و دولتمردان همچنان منتقد عملکرد صداوسیما بودند. اما شیوه برخورد وزیران دولت روحانی معمولا از طریق مصاحبه یا انتشار توئیت و یا بیانه هایی از سوری شورای اطلاع رسانی دولت بوده است.

زمانی که بحث درباره افشای حقوق های نجومی بالا گرفت صدا و سیما با تمرکز بر روی این موضوع به دولت انتقاد های زیادی را وارد کرد. همین باعث شد تا در یکی از برنامه های تلویزیونی«ثریا» که- برنامه آن در آپارات هم موجود است- وزیر بهداشت دعوت شده بود به این نحوه پرداخت رسانه ای صدا و سیما انتقاد کند و بگوید« اگر قصد این کار روشنگری بوده، باید این فیش‌ها را به دستگاه قضایی تحویل می‌دادند نه اینکه روی آنتن زنده چنین مسأله‌ای مطرح گردد. قاضی‌زاده هاشمی این را هم اضافه کرد که «اگر قانون را قبول ندارید و بنای شما فقط این است که بیایید جلوی دوربین و به اصطلاح خودتان افشاگری کنید که این کار را ادامه بدهید؛ فقط این شعارتان را عوض کنید. ننویسید دیدبانی برای پیشرفت ایران. این رفتار باعث پسرفت کشور می‌شود.»

پمپاژ ناامیدی یا نشر اکاذیب؟

همچنین در ماه های گذشته که دلار گران شده بود و بسیاری از افراد به خاطر موج گرانی در جامعه به فکر احتکار مواد غذایی و دیگر اقلام بودند ،به گزارش ایلنا؛علی اکبری عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی در تذکری به صدا و سیما گفت«شرایط سخت و پیچیده است و دشمنان دنبال برهم زدن امنیت و ناامید کردن مردم و جامعه هستند در این میان صدا و سیما پیوسته به دنبال بزرگ کردن کمبودها از جمله کمبود پوشک بچه، شیرخشک نوزاد و غیره و تخریب دولت و پمپاژ ناامیدی در جامعه است.»

این رسانه  همچنین در اویل مهر امسال در برنامه «پایش» با هدف تحلیل فضای اقتصادی کشور با یک کارشناس به گفتگو پراخت که  دبیر خانه شورای اطلاع رسانی دولت به این کار واکنش نشان داد و در پیامی نوشت« در این برنامه موضوعاتی مطرح گردید که حاوی افترا، توهین و نشر اکاذیب نسبت به دولت و مسئولان برخی دستگاههای اجرایی در سیاستگذاری های اقتصادی و اجرای برنامه های دولت بود به گونه ای که حاصلی جز بدبینی نسبت به مسئولان و التهاب آفرینی و مشوش کردن ذهن مردم نداشت آنهم در زمانی که مردم متاثر از اقدام تروریستی دشمنان در اهواز و همچنین درگیر جنگ تمام عیار اقتصادی و رسانه‌ای بدخواهان نظام هستند… بعضا و به صورت محدود پخش برنامه هایی هدفمند مانند پایش را شاهد هستیم که بر خلاف دستورات و منویات مقام معظم رهبری با نگاهی غیرمنصفانه و جهت دار نسبت به دولت تدبیر و امید عمل می نمایند طبعا توقعی از گردانندگان و مجریان آن نیست اما از مسئولان دلسوز سازمان صدا و سیما انتظار می رود تا با تدبیر و تصحیح چنین رویه هایی به ویژه در مقطع حساس کنونی، مصالح و منافع ملی را در راستای کاهش نگرانی و التهابات مردم و آرامش بخشی به فضای عمومی جامعه سرلوحه برنامه های خبری و تولیدی آن سازمان قرار دهند.»

بعد از انتشار این پیام در رسانه ها رنجبران مدیرکل روابط عمومی صدا و سیما به خبرگزاری مهر توضیح داد:« همه می دانیم مردم به شدت تحت فشار اقتصادی هستند و انتقادات فراوانی به برخی ناکارآمدی‌ها دارند که خود مسئولان اجرایی هم به آن اذعان می کنند و رسانه ملی هم در این شرایط با تمام توان سعی می کند روحیه امید را در جامعه حفظ کند اما این بدان معنی نیست که به نظرات و تحلیل های متفاوت کارشناسی نپردازیم و نقد تخصصی نکنیم… رسانه ملی باید حامی مردم و منعکس کننده مشکلات آنها باشد و توقع برخی آقایان در این زمینه غیرمنصفانه است. جای تامل است که یک مقام مسئول در جایگاه خطیری چون شورای اطلاع رسانی دولت از رسانه ملی توقع تریبونی  یک طرفه دارد و به نوعی می خواهد نارضایتی های مردم از اوضاع اقتصادی به طور کلی نادیده گرفته شود… »

نداشتن سخنگو؛مهم ترین مساله دولت

این ها نمونه ای از موارد نارضایتی میان دولت  و صدا و سیما است که باعث شده اختلاف میان دولت و این سازمان رسانه ای رنگ فزونی به خود بگیرد. اما ماجرا به همین چند مورد ختم نمی شود . به گزارش روزنامه اعتماد،صدا و سیما در تازه ترین برنامه خود«پایش» به عملکرد دولت در خدمت رسانی به زوار حسینی انتقاد های زیادی کرده است وهمین موضوع باعث شده تا دولت به انتشار بیانیه ای دست بزند و در این مورد توضیح داده«دولت که برخاسته از مکتب سرور آزادگان است و خود را خادم شیفتگان حسینی می‌داند، از ماه‌ها پیش و در قالب ستاد اربعین همه کوشش خویش برای آماده‌سازی بسترها و زیرساخت‌های لازم جهت تشرف بیش از دو میلیون زائر به سمت عتبات عالیات را به عمل آورده است، اما متاسفانه معدودی از رسانه‌های خاص و در رأس آنها برخی برنامه‌های صداوسیما در میان تعجب همگان ضمن برقراری ارتباط «زنده» به جای پخش برنامه‌های معنوی و سخنان کارشناسان فرهنگی ـ مذهبی، آنتن را در اختیار افراد سیاسی و کینه توز قرار داد و آنان نیز کوشیدند با برجسته کردن ناروای برخی حاشیه‌ها، خدمت‌رسانی خادمان اباعبداله‌الحسین (ع) به زائران را مخدوش و مورد تردید قرار دهند. این روش در تعارض آشکار با منویات مقام معظم رهبری است که همگان را از آن برحذر داشته‌اند و بارها خطاب به رسانه‌های تندرو و به ویژه مسئولان صداوسیما در این خصوص هشدار داده‌اند که از تزریق ویروس بدبینی در جامعه پرهیز کنند.»

این بیانیه رسمی باعث شد تا مدیر روابط عمومی سازمان صدا و سیما به آن واکنش نشان دهد و در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان توضیح داده«توصیه می‌کنیم دبیرخانه شورای اطلاع‌رسانی دولت به جای روش‌های سلبی با جهت‌گیری‌های سیاسی مثل صدور بیانیه‌های متعدد و پشت سر هم به معرفی خدمات دولت به صورت ملموس بپردازد که همواره مورد تاکید رییس جمهور محترم بوده است.مردم به خوبی می‌دانند که رسانه ملی چه نقش ویژه‌ای در شکل‌گیری حرکت عظیم اربعین حسینی داشته و خدمات همه دستگاه‌ها چه دولتی و چه غیره را لحظه به لحظه در رادیو و تلویزیون منعکس کرده است. در کنار این همه تبلیغ بیان نقدهای کارشناسی در معدود برنامه‌هایی نه تنها حق مردم است بلکه به نفع دستگاه‌های اجرایی و حکومتی خواهد بود تا ضعف‌های خود را برطرف کنند.»

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here