زمان انتشار : ۱۰ آبان ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۰:۴۳ | کد خبر : 475643 |

«استعفای خادم» و «احضار سریالی دیپلمات ها» محور تیترهای اخر هفته شد

شفقنا رسانه-روزنامه های امروز کمتر تیتر مشترک داشتند و هر کدام بر اساس رویکرد خود به موضوعی پرداختند . استعفای رسول خادم ، پایان جنگ یمن و احضار سریالی دیپلمات ها را می توان یکی از محورهای مشترک در صفحه یک روزنامه ها دید.

رسول خادم بار دیگر با ارسال نامه ای به اعضای مجمع، استعفای خود را به وزارت ورزش و جوانان اعلام کرد و از آنان خواست برای بازگشت او به سمتش پیگیری نکنند و در این نامه به مسائلی چون پیگیر نبودن مسائل کشتی توسط مسئولان بحران های مالی خانواده کشتی و وفاداری اش به خانواده کشتی ذکر شده است در همین رابطه برخی از روزنامه این موضوع را به تیتر یک خود آوردند.اعتماد امروز صفحه ای  با تیترهای خبری بست و تیتر یک خود را به استعفای رسول خادم اختصاص داد و نوشت« کشتی به گل نشسته»

روزنامه ایران هم عکس یک خود را که تصویری از خادم بر روی تشک بود با عنوان «کشتی بارانداز شد!» به موج استعفاها در فدراسیون کشتی اختصاص داد. سه‌شنبه شب مایک‌ پمپئو، وزیر خارجه امریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد، این کشور خواهان توقف فوری حملات هوایی به یمن و آغاز مذاکرات در ماه آینده میلادی میان طرف‌های درگیر است. این روزنامه در تیتر «درخواست پایان یک جنگ خونین» از به بن بست رسیدن عربستان در جنگ با یمن نوشت.

روزنامه سیاست روز هم در تیتری طولانی با عنوان «سناریوی ۳۰ روزه آمریکا برای قتل عام یمنی ها» اعلام پایان جنگ با یمن را بازی انتخاباتی ترامپ پس از پرونده خاشقجی دانست. روز دوشنبه رئیس ‌سازمان امنیت و اطلاعات دانمارک با حضور در یک نشست خبری ایران را به دست داشتن در حمله به یک شخص دانمارکی متهم کرد و ادعا کرد که این حمله علیه رهبر گروهک تروریستی الاحوازیه انجام گرفته است. به همین خاطر سفیرش را از ایران فراخواند. سیاست روز در عکس یک تصویری از ظریف با چشمانی بسته و در حال خندیدن استفاده کرد و در تیتر «چشم های کاملا بسته» از عملکرد و واکنش دستگاه دیپلماسی ایران درباره اعتماد به اروپا انتقاد کرد و در رو تیتر نوشت: «اروپا چه کند ظریف خشمگین می شود؟» اگرچه عکس و تیتر با هم هماهنگ هستند ولی بهتر بود سوال در روتیتر کمی ویرایش می شد.

روزنامه کیهان  گزارشی از اتهامات اخیر اروپا به ایران را کار کرد و در تیتر یک آن را «نقشه اروپا برای فرار از اجرای تعهدات» دانست.

روزنامه همدلی اما از زاویه دیگری به این موضوع پرداخت. این روزنامه در تیتر «دست عمو سام پشت وایکینگ ها» به بررسی پرونده ادعای اروپا درباره دست داشتن ایران در پشت طرح های ترور در دانمارک پرداخت و با بیان اینکه« ترامپیست‌ها جغرافیای فشار رسانه‌ای و روانی علیه ایران را از عوامل منطقه‌ای به شمال اروپا منتقل کردند» به گمانه زنی پرداخت و نوشت: «گمان می‌رود دولت ترامپ با نزدیک شده به زمان فاز دوم تحریم‌ها دریافته که چند کشور تاثیرگذار قصد ادامه خرید نفتی از ایران را دارند برای همین قصد کرده تا با گره زدن نام ایران به تروریسم، حلقه محاصره اقتصادی زا بیش از پیش تنگ کند و برای همین عموسام این بار برای لجاجت با ایران به سراغ شرکای وایکینگ خود رفته است.»

روزنامه جام جم هم تیتر یک خود را به این موضوع اختصاص داد و به بررسی «پشت صحنه احضار سریالی دیپلمات ها» پرداخت و در بخشی از متن نوشت«اخباری که پیرامون این رخداد در رسانه ها منتشر شده و مواضع رسمی که از سوی برخی مقامات دانمارکی و آمریکایی اتخاذ شده حاکی از حرکتی هماهنگ و از قبل طراحی شده برای تاثیرگذاری هرچه بیشتر تحریم ها علیه ایران است.»

آفتاب یزد از آن دست روزنامه هایی است که در طول یک سال گذشته بارها خبرنگار خود را به منطقه زلزله زده کرمانشاه فرستاده تا از نزدیک وضعیت زندگی آنان را گزارش دهد. این موضوع امروز هم به تیتر یک آفتاب یزد آمد و نوشت « ثلاث بابا جانی؛یک سال پس از زلزله» و در سوتیتر هم به این اشاره کرده « نمی توان گفت اقدامی صورت نگرفته اما کارهای زیادی هم انجام نشده است کماکان برخی از مردم در آستانه سرما در کانکس و چادر زندگی می کنند و برخی هم از ترس زلزله حاضر نیستند به منازل خود بروند».اینکه رسانه ای تا این حد پیگیر وضعیت نا به سامان یک منطقه است و هر بار روایت ها و مسائل آنان را بازگو می کند پسندیده و قابل ‌تحسین است.

روزنامه شهروند امروز صفحه خوبی بست .تیتر یک این روزنامه به در خواست دانش آموزان  از اعضای هیأت دولت اختصاص یافت که می خواهند به خاطر بازی فوتبال پرسپولیس و کاشیما آنتلرز شنبه به مدرسه نیایند .شهروند نوشت « شنبه را تعطیل رسمی اعلام کنید» .شهروند در عکس یک خود به سراغ موضوع جالبی رفته که این روزها از آن به عنوان کسب و کار جدید یاد می کنند و در تیتر خود عنوان کرد « چند می گیری حیوون منو بگردونی؟» این روزنامه در گزارش خود روایت هایی را از افرادی که دست به این کار زده اند و بابت آن روزانه ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان دریافت می کنند،نوشته است.پرداختن به سوژه های بدیع می تواند یکی از نقاط قوت روزنامه ها باشد.

در پی واکنش ها به نامه آیت الله یزدی به آیت الله شبیری زنجانی ،دیروز مجمع عمومی جامعه مدرسین بیانیه ای صادر کرد که این نامه نظر شخصی آیت الله یزدی بوده و ارتباطی با عنوان ریاست جامعه مدرسین ندارد همین موضوع امروز به تیتر یک روزنامه شرق آمد.

روزنامه خراسان در تیتر یک خود به امضای توافق نامه ای بین تهران و دهلی نو در آینده خبر داد و در تیتری معمولی نوشت « ایجاد سازوکار مالی ایران و هند» .در متن هم اشاره زیادی به چگونگی این توافق نشده و روزنامه به نقل از یک خبرگزاری به این موضوع پرداخته است بهتر است روزنامه های رسمی در تیتر یک خود سعی کنند از کارهای تولیدی خود استفاده کنند و فقط به تیترهای خبری اکتفا نکنند .خراسان می توانست به ارزیابی چنین توافقی در شرایطی که ایران در تحریم به سر می برد از دیدگاه کارشناسان بپردازد.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here