زمان انتشار : ۹ آبان ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۴:۲۵ | کد خبر : 475639 |

واکنش های توییتری اهالی رسانه به بازداشت صبا آذرپیک

شفقنا رسانه– صبا آذر پیک فعال سیاسی و خبرنگار سابق رسانه‌های اصلاح‌طلب چند روز پیش در آستانه‌ی رای اعتماد مجلس به محمد شریعتمداری، اقدام به انتشار برخی اسناد درباره ارتباط شریعتمداری با پرونده ثبت سفارش و واردات غیرقانونی خودرو می کند و مدعی می شود که شریعتمداری در این زمینه نقشی اساسی داشته است. با این حال بعد از رای اعتماد شریعتمداری از مجلس، اکانت صبا آذر پیک در صفحات اجتماعی اش غیر فعال می شود و اطرافیانش مدعی احتمال بازداشت او به دلیل انتشار این اسناد می شوند. در این مدت توییت هایی درباره آذرپیک و اما و اگرهایی از خبر بازداشت او منتشر شد تا اینکه محمد شریعتمداری شب گذشته بازداشت این خبرنگار را تایید کرد. مسئله صبا آذر پیک در این چند روز هشتگ توییتری اهالی رسانه شد و به دستگیری او واکنش نشان دادند. در ادامه این واکنش ها را بخوانید:

 

به گزارش شفقنا رسانه حسن نمکدوست تهرانی، مدرس روزنامه‌نگاری و مدیر آموزش و پژوهش همشهری با اشاره به چند سوال درباره مسئله صبا آذرپیک و وظیفه اهالی رسانه برای پیگیری آن نوشت: «آیا صبا آذرپیک دستگیر شده؟ شاکی کیست؟ چه کسی دستگیر کرده؟ دلیل دستگیری و اتهامش چیست؟ آیا فرایند بازداشت او قانونی بوده؟ قانونی تفهیم اتهام شده؟ وکیل دارد؟ وکیلش در جریان بازداشت او و فرایند بازجویی است؟ با خانواده تماس گرفته؟ الآن کجاست؟ و… یافتن پاسخ این پرسش های اولیه شغل ماست.» عاطفه کربلایی دبیران خبرگزاری هم در پاسخ به توییت نمک دوست نوشت:« ‏شغل ماست ولی حق ما قلمداد نمی شه.»

احسان بداغی خبرنگار پارلمانی روزنامه ایران هم در توییتر به دستگیری این فعال رسانه ای انتقاد کرد:« این اواخر اوضاع روابطم با صبا آذرپیک از اختلاف و دعوا گذشته بود. بازداشتش هم باعث نمی شود در دیدگاهم تجدیدنظر کنم. اما هیچگاه دوست نداشتم که حتی یک دقیقه سلب آزادی او را ببینم. بازداشت یک فعال رسانه ای در چارچوب فعالیتش با هر عنوانی و به هر بهانه ای به نظرم باید محکوم شود.»

صادق نیکو، خبرنگار هم در این باره نوشت:« ‏اگر صبا آذرپیک اسناد جعلی منتشر کرده و تهمت زده باز‌هم باید بگید اسناد جعلی منتشر‌کرده و تهمت زده و واسه همین دستگیرش‌ کردیم. اگر اسنادی که منتشر کرد و ادعاهاش صحت داره؛ یکی دیگه رو باید بگیرید!»

محمد نوری روزنامه نگار دیگری بود که در انتقاد به دستگیری آذرپیک نوشت:« چند اشکال بر رفتار وزارت اطلاعات با صبا آذرپیک وارد است. پیگرد خبرنگار توسط وزارت پسند افکار عمومی نیست مگر در موارد جاسوسی. اگر اتهام خبرنگار درج اطلاعات نادرست است، مسئول آن در صورت وجود شاکی دستگاه قضایی است. باید تفاوتی میان وزارت علوی با مصلحی ورفتار دولت اعتدال با سلف آن باشد.»

سینا رحیم پور خبرنگار روزنامه ایران هم در این باره واکنش نشان داد:« این اواخر صبا آذرپیک سر مساله ای بلاکم کرد و با نوع برخوردش با مسائل موافق نیستم، اما اینکه به دلیل انتشار چندبرگ سند (درست یا غلط) بازداشت شود کمی کج‌سلیقگی است. امیدوارم خودآقای شریعتمداری پیگیر حل این مساله شوند تا نشان دهند آزادی بیان در دولت روحانی شعار نیست!»

حمید بازگشا، روزنامه نگار هم نوشت: «اینکه ادعاهای  صباآذرپیک تا چه میزان حقیقت داشته یک طرف قضیه است که من نسبت به برخی از آنها انتقاد دارم، اما اینکه آزادی بیان در دولت روحانی به این درجه برسد، جای نگرانی است. این کامنت را نوشتم تا فردا روزی شرمنده نباشم که حتی اعتراضی به موضوع بازداشت یک خبرنگار نکردم. »

با این حال شب گذشته محمد شریعتمداری،وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در توییتی از بازداشت آذرپیک خبر داد و نوشت:« پس از شنیدن خبر بازداشت یکی ازخبرنگاران، پیگیری کردم. متاسفانه صحت داشت. علیرغم ادعاهای کذبى که ارائه کرده بود و در یک اقدام عجیب، اطلاعات قبلی و عادى کشف شده توسط ما را در سربرگ محرمانه واجا بصورت ناقص انتشار داده بود، به مسئولان گفتم به هیچ وجه راضی به بازداشت او و هیچ خبرنگاری نیستم.»

توییت شریعتمداری واکنش های از جانب خبرنگاران به همراه داشت. میلاد علوی خبرنگار پارلمانی پانا هم با هشتگ آزادی بیان و نقل قول هایی از حضرت آیت الله خامنه ای و اسحاق جهانگیری، به دستگیری آذرپیک واکنش نشان داد و نوشت:« آیت‌الله خامنه‌ای: «حتی اگر من را قبول ندارید، در انتخابات شرکت کنید.» جهانگیری: «حتی اگر مارا قبول ندارید برای ایران به صحنه بیایید.» آقایان! صبا آذرپیک امروز در بازداشت است چون فقط یک وزیر را قبول نداشت، فقط یک وزیر…»

هیرش سعیدیان روزنامه نگار حوزه اقتصاد هم در واکنش به توییت شریعتمداری نوشت:« صبا آذرپیک  از دخترتان در آمریکا ، برادرزاده اتان در استرالیا ، بدهی میلیاردی دامادتان به بانک ، فساد خودرو ، معدن و بسیاری ابهامات دیگر سوال کرد ، شفاف و منطقی و آرام  پاسخ می دادید تا ما هم باورمان شود که راضی به بازداشت ایشان نیستید و بی خبرید از این موضوع.»

مازیار خسروی، روزنامه نگار در این باره نوشت:« بازداشت کسی که هوادار چند وزیر کابینه و مورد حمایت گروهی از منتقدان دولت است و تنها مخالف فلان وزیر، نمایان‌گر وضعیت اسف‌بار آزادی بیان در کشور است. با این وضع تکلیف منتقدان مستقل روشن است. دستگیری صبا آذرپیک بی‌شک مغایر وعده‌های رئیس‌جمهوری در دفاع از آزادی بیان است.»

سیده راضیه حسینی خبرنگار خبرگزاری فارس هم نوشت:« تو این دولت شاهد شکل جدیدی از خفقان هستیم؛ دستگیری افشاکنندگانِ فساد به جای دستگیری مفسدین. مصداق بستنِ سنگ و گشودنِ سگ.»

مهیار زاهد، هم روزنامه نگاری بود که در واکنش به دستگیری این فعال رسانه ای نوشت:« دیروز، پریروز باهاش حرف زدم، دیشب بهش مسیج دادم دیدم و جوابی نداد تا امروز در کمال شگفتی فهمیدم که به جرم تلاش برای شفافیت در دوره دولت شفاف روحانی و وزرای شفاف‌شان بازداشت شده! »

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here