زمان انتشار : ۹ آبان ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۱:۴۰ | کد خبر : 475624 |

اجتماع میلیونی زائران حسینی در قاب روزنامه ها/گزارش آرمان امروز از فراریان مالیاتی را بخوانید

شفقنا رسانه-بازتاب برگزاری مراسم اربعین به تیتر یک روزنامه هایی چون اطلاعات،جمهوری اسلامی،ابتکار،جام جم،صبح نو،کیهان و وطن امروز با تیترهایی ادبی و کار کردن عکس تمام صفحه از اجتماع زائران آمد.

روزنامه ایران در عکس یک خود با تیتر «رستاخیز عشق» به برپایی مراسم اربعین شهادت امام حسین و راهپیمایی زائران در مسیر کربلا اشاره کرد. این روزنامه همچنین در مطلب دیگری «۹ هزار میلیاردتومان برای معیشت مردم» نوشت: «رانت عظیمی که طی هفت سال گذشته به‌ دلیل اختلاف نرخ خوراک تحویلی تنها به واحدهای پتروشیمی، پالایشگاه‌ها و تولیدکنندگان فولاد می‌رسید، با مصوبه دولت برای اصلاح نرخ خوراک به مردم و تولیدکننده‌های خرد بازمی گردد.»

جام جم هم در گزارشی با عنوان «بسته غذایی به چه کسانی می رسد؟» به بررسی جزئیات این طرح حمایتی پرداخت.

روزنامه کیهان هم عکس یک خود را به مراسم اربعین اختصاص داد و در تیتری طولانی «لشکر ۲۰ میلیونی امام حسین(ع) از ۵۰ کشور به کربلا رسید» خبر داد. این روزنامه در مطلب دیگری با تیتری طولانی «نفاق مدعیان اصلاحات؛ از توهین به مقدسات تا ادعای حمایت از مرجعیت» انتقاد آیت الله یزی به آیت الله شبیری زنجانی را بهانه ای برای رسانه های اصلاح طلب دانست و نوشت: «انتقاد دلسوزانه آیت‌الله یزدی از آیت‌الله شبیری زنجانی بهانه‌ای شد تا عده‌ای که پیش از این حتی در رسانه‌های خود به تحسین توهین‌کننده به پیامبر اکرم(ص) پرداخته و ولایت امیرالمومنین(ع) را منکر شدند در پی عوام‌فریبی به نام دفاع از مرجعیت باشند!»

سیاست روز هم عکس یک خود را با تیتر «نشاید که از قافله کربلا جابمانیم» به مراسم اربعین اختصاص داد و در تیتر یک «معیشت کارگران در دست وزیر ناکام رونق تولید» به بررسی رای اعتماد دوباره به شریعتمداری پرداخت.

شورای شهر تهران در دوره پنجم خود یکبار دیگر در تلاش برای انتخاب شهردار جدید است.هفت صبح در تیتر یک خود با عنوان « محرمانه از شورای شهر تهران » به سراغ این موضوع رفته و در زیر تیتر عباس آخوندی را به عنوان یکی از گزینه های متصدی شهردار در نظر گرفته است.این روزنامه در متن به۳۰ نفر از افرادی که در لیست شورای شهر در حال بررسی هستند توضیحاتی را در مورد رزومه کاری شان داده است .در پایان متن روزنامه به یک شایعه که روز دوشنبه در خصوص رای آوردن عباس آخوندی(در جلسه شورای شهر تهران) شانس بیشتری را برای شهردار شدن دارد،اشاره کرده است.در این مواقع بهتر است روزنامه ها به منابع موثق و بر اساس اطلاعات تکمیلی گزارش خود را بنویسند تا مخاطب هم دچار سردرگمی نشود.

روز گذشته برگزاری مراسم اربعین در دار الزهرا تهران با حضور چهره های مختلفی از جریان های سیاسی برگزار شد .روزنامه اعتماد تیتر یک خود را به سخنرانی سید هادی خامنه به عنوان دبیر کل مجمع نیروهای خط امام اختصاص داد و نوشت « بدترین فساد ظلم به نام دین است» .او در این مراسم به فرم برگزاری مراسم عزاداری،حرکت راهپیمایی اربعین و پیام و هدف اصلی امام حسین (ع) تاکید کرد.او در پایان سخنان خود با اشاره به نامه اظهار نظر آیت الله یزدی در ماجرای سپنتا نیکنام و آیت الله شبیری زنجانی  گفت « فردی در آن موقع با اشاره به آیه نفی سبیل انتخاب این فرد را خلاف این دین بر شمرده بود و در آن زمان به خاطر آنکه پاسخی در خور به این فرد داده نشد دوباره این فرد خطای فاحش دیگری مرتکب و با جسارت به ساحت مرجعیت، آن هم عالمی که در علم و عمل هماوردی ندارد و به مرجعی اعلم و انسانی بزرگوار ،متواضع و اخلاقی شهرت دارد که همان آیت الله شبیری زنجانی است،جسارت می کند و برای او خط و نشان می کشد»

اعتماد در تیتر فرعی دیگر به موضوع مهمی درباره اختلاف تازه میان دولت و صدا و سیما پرداخته است و در گزارش خود با اشاره به اقدام تازه صدا و سیما در جهت انکار خدمت رسانی دولت به زوار اربعین حسینی بوده است که باعث شده شورای اطلاع رسانی دولت در بیانیه ای نسبت به این اقدام رسانه ملی واکنش نشان دهد.در پایان روزنامه از شیوه اطلاع رسانی دولت انتقاد می کند و می گوید « بارها فعالان رسانه ای و سیاسی به دولت تذکر داده اند که فکری به حال تیم اطلاع رسانی بکند از همین رو به نظر می رسد که پس از نقد برنامه های تخریبی و علیه دولت باید چاره ای اندیشید و البته پا را فراتر از انتشار اطلاعیه گذاشت و برای این ماجرا فکری اساسی تر کرد.»

روزنامه شرق در تیتر یک خود  سراغ تصویب شدن لایحه ای  از سوی مجلس در شهریور ماه ۹۷ رفته که باعث شده افرادی دیگر مالیات ندهند  و در تیتر نوشت « ۱۰۰ هدیه مجلس به فراریان مالیات» شرق در روتیتر خود این سوال را هم عنوان کرده که چطور نمایندگان مجلس ۱۲ منطقه ویژه اقتصادی پیشنهادی دولت را به ۱۰۳ منطقه افزایش دادند. تیتر کلی و مبهم است و بهتر بود روزنامه توضیحاتی را در زیر تیتر خود برای شفاف بودن ماجرا به مخاطب ارائه کند.

روزنامه آرمان امروز هم تیتر یک خود را به این موضوع اختصاص داد و نوشت «آسان سازی قاچاق یا صادرات» .این روزنامه در گزارش خود به افزایش تعداد مناطق ویژه از ۱۲ به ۱۰۳ منطقه ویژه شده پرداخته که شورای نگهبان هم به مغایر بودن این مصوبه با اصل ۷۴ قانون اساسی اشاره کرده است .آرمان امروز در بخشی از گزارش خود با اشاره به تبعات چنین مصوبه ای انتقاد کرده « معافیت‌های متعدد در این بخش و نبود شفافیت دادوستد مربوطه در این مناطق، همواره به‌عنوان یکی از معضلات اساسی نظام مالیاتی مطرح بوده و نه‌تنها بخشی از درآمد‌ها از سبد مالیات کشور حذف می‌شود، بلکه نبود شفافیت و ارائه اطلاعات در آن مناطق نیز شناسایی نشده و اقتصاد زیرزمینی در مناطق مذکور افزایش می‌یابد که به تبع آن موجب افزایش فرار مالیاتی می‌شود.»

قانون در تیتریک  خود به سراغ حجت الاسلام و المسلمین محمد تقی رهبر عضو جامعه روحانیت مبارز رفته و درباره جریان نواصول گرایی و فعالیت اصول گرایان در کشور پرداخته است.در بخشی از این گفت و گو آمده « معتقد‌م د‌وجریان اصلاح‌طلب واصولگرا همه زیر یک پرچم وخیمه هستند‌ وهد‌ف مشترک د‌ارند‌. بین د‌وجریان اختلاف نظر ود‌ید‌گاه هایی وجود‌ د‌اشت که با همد‌لی‌وگفت‌وگو حل شد‌. بنابراین باید‌ برای مصالح نظام وکشور با هم فعالیت کنند‌. وقتی وحد‌ت وانسجام د‌ر بین گروه‌ها وجریانات ایجاد‌ شود‌، د‌شمن نیز مایوس خواهد‌ شد‌. بند‌ه همیشه گفته ام تمام جریانات د‌رکنار نظام،انقلاب، امام و ولایت فقیه هستند‌. اختلاف د‌ید‌گاه‌ها با گفتمان حل خواهد‌ شد‌ و باید‌ صلح وآشتی نه فقط بین اصولگرایان بلکه بین تمام جریانات سیاسی به‌وجود‌ بیاید‌. بند‌ه به گفت‌وگو بسیار اعتقاد‌د‌ارم وآن را راه گشا می‌د‌انم.»

«قاب های ماندگار از حماسه مسافران» عکس یک روزنامه همدلی بود و با نگاه فرهنگی و هنری به سنت پیاده روی اربعین و زائرانش پراخته بود. همدلی همچنین گزارشی میدانی درباره مشکلات کارگران بی آرتی ها با عنوان «شغلی دشوار که در لیست مشاغل سخت نیست» نوشت و به روایت دردها و مشکلاتشان پرداخت. حرکت این روزنامه در پیگیری چنین سوژه ای قابل تحسین است.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here