زمان انتشار : ۷ آبان ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۱:۰۴ | کد خبر : 475577 |

از «آزاد راه کربلا» تا «عقوبت نامه نامبارک» به صفحه یک روزنامه آمد

شفقنا رسانه-یک روز مانده به اربعین روزنامه ها صفحات خود را به این مراسم و پیاده روی زائران با تیتر های ادبی اختصاص دادند همچنین از دیگر تیتر های مهم امروز روزنامه ها  ادامه واکنش ها به نامه آیت الله محمد یزدی به آیت الله شبیری زنجانی بود.

سازندگی با اختصاص عکس تمام صفحه از آیت الله شبیری زنجانی در تیتر یک خود نوشت« صیانت از مرجعیت» و در متن به نقد و بررسی این نامه پرداخت همچنین گفتارهایی از محمد علی ایازی،محمد تقی فاضل میبدی و احمد منتظری را هم آورده است که هر کدام به این نامه واکنش هایی داشته اند.

اعتماد که دیروز در واکنش به نامه آیت الله یزدی تیتر « شان مرجعیت » را انتخاب کرده بود امروز در یکی از تیترهای فرعی خود در اعتراض اساتید حوزه و سیاسیون نوشت« دفاع از مرجعیت» این روزنامه تیتر یک خود را به تجمع زائران در کربلا با عکسی تمام صفحه از این جمعیت اختصاص داد و نوشت « به عشق حسین»

در پی واکنش ها به این نامه ،آیت الله عندلیب همدانی از عضویت خود  در جامعه مدرسین حوزه علمیه استعفا داد .شرق در تیتری خبری این موضوع را پوشش داد « استعفا در واکنش به نامه سر گشاده آیت الله یزدی » آقای عندلیب همدانی در این نامه عنوان کرده است «نامه حضرتعالی به محضر مبارک مرجع بزرگوار شیعه حضرت آیت‌الله العظمی شبیری زنجانی دامت برکاته هرگونه تردیدی را که تاکنون در باره ادامه عضویت در آن جامعه محترم داشتم مرتفع کرد چه اینکه به این نتیجه قطعی رسیدم که تفسیر من از استقلال حوزه و جایگاه رفیع مرجعیت با دیدگاه جنابعالی و همفکران شما در جامعه محترم مدرسین هیچگونه هماهنگی ندارد و عملا امکان همکاری وجود ندارد و لذا از ادامه عضویت در آن جامعه معذورم.»این روزنامه در تیتر یک خود به بررسی چالش های مهم پیش روی محمد شریعتمداری به عنوان وزیر کار و رفاه اجتماعی پرداخت و عنوان کرد « هفت خان آقای وزیر » و در سوتیتر به این چالش ها اشاره کرده است.

آرمان امروز هم در واکنش به این نامه در عکس یک خود به گفت و گو با محسن غرویان از مدرسین حوزه پرداخته است.غرویان در بخشی از این مصاحبه درباره نوع عکس العمل ها به این نامه توضیح می دهد« شاهد بودیم که برخی از اعضای جامعه مدرسین پس از اطلاع از محتوای نامه، استعفا دادند. باید مراجع عظام عکس‌العمل نشان داده و به این افراد تذکر بدهند. فضلا، مدرسین، محققین و… واکنش نشان بدهند تا فتح بابی برای هتک مرجعیت نشود. نکته دیگر این است که بزرگانی مانند آیت‌ا… یزدی باید معلم اخلاق باشند و تذکراتی را که خودشان به طلاب می‌دهند باید رعایت کنند. این ادبیات و نحوه نگارش نامه به بزرگان و مراجع، سابقه نداشته است. به هرحال چنین نامه‌ها و ادبیاتی جای تاسف دارد. امیدوارم که نامه نوشته ایشان نباشد و اصل نامه تکذیب شود.»

« عقوبت نامه نامبارک » تیتر یک قانون است که در متن با اشاره به واکنش و گفتار شخصیت های برجسته به این نامه چون علی مطهری،مسیح بروجردی،آیت الله مهدی هادوی تهرانی و نامه جمعی از طلاب پرداخته است .قانون در پایان متن خود عنوان کرده «امیدواریم این فرد که به هردلیلی دست به قلم شده و این نامه نامبارک را نوشته است هرچه زودتر به اشتباه خود اقرارکرده و با توبه به درگاه خدا و دلجویی از این مرجع بزرگ جهان تشیع و پیروان ایشان رحمت خدا را برخود ارزانی بدارد.»همدلی  هم در تیتر یک «پس‌لرزه‌های دیدار استاد با شاگردانش» به بیان این واکنش‌ها پرداخت.

روزنامه ایران عکس یک خود را به تصویری از سید حسن خمینی در جلسه درس خارج از اصول فقه اختصاص داد. در این جلسه سید حسن خمینی به بیان نکاتی در مورد شخصیت حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و روز اربعین پرداخت. روزنامه در تیتری به نقل از او نوشت:«حرکت امام حسین (ع) تاریخ را متحول کرد» نفت خام صادراتی ایران روز گذشته رسماً وارد بازار سرمایه شد. به این ترتیب که یک میلیون بشکه نفت خام سبک صادراتی از سوی شرکت ملی نفت ایران در رینگ بین‌الملل بورس انرژی عرضه شد و از این میزان ۲۸۰ هزار بشکه با قیمت هر بشکه ۷۴ دلار و ۸۵ سنت به فروش رسید. روزنامه ایران در گفتگو با سید مهدی حسینی به بررسی ظرفیت تحریم نفتی ایران پرداخت و در تیتر یک خود نوشت: «بخش خصوصی نفت می‌فروشد»

«این سیل جاری جمعیت، کابوس هر شب دشمن است» تیتر طولانی روزنامه کیهان است که به ورود زائران اربعین اختصاص دارد این روزنامه نوشت:« خیل کاروان زائران میلیونی اربعین که از روزها قبل از گوشه و کنار جهان خود را به عراق رسانده‌اند، فردا وارد کربلا می‌شوند تا در چهلمین روز عروج خون خدا، به ندای «هل من ناصر ینصرنی» لبیک بگویند.»

جام جم هم پرونده ویژه‌ای با موضوع راهپیمایی بزرگ اربعین آماده کرد و تیتر «آزاد راه کربلا» و طرحی از آن را به صفحه اول آورد.

روز گذشته رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس و مسئولان سازمان پدافند غیرعامل به اهمیت روزافزون پدافند غیرعامل در مقابله با تهدیدهای نو شونده تأکید کرد. روزنامه سیاست روز عکس یک خود را به تصویری از ایشان در این دیدار اختصاص داد و در تیتری به نقل از رهبری نوشت:«پدافند غیرعامل در مقابل تهاجم دشمنان علمی جدی و همه‌جانبه باشد»
سیاست روز همچنین در تیتر یک خود «تدبیر تَکرار و تناوب!» به پیرتر شدن دولت، برآورده نشدن مطالبات مردم و رأی آوردن وزرا در مجلس انتقاد کرد. «تَکرار» واژه‌ای است که بارها این روزنامه در نقد عملکرد دولت و مجلس به‌کاربرده است.

هفت صبح امروز صفحه ای متفاوت از دیگر روزنامه ها بست و در تیتر یک خود سراغ آمارهای از سرطان در کشور رفت و عنوان کرد « دروغی به نام سونامی سرطان» و در گزارش خود به پایین بودن آمار سرطان در ایران نسبت به کشورهای آمریکا ،کانادا ،ترکیه و استرالیا اشاره کرده است.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here