زمان انتشار : ۶ آبان ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۲:۳۵ | کد خبر : 475568 |

تحلیل ماندگاری از انتشار روزنامه ها با بودجه عمومی/حذف آنها کمکی به جامعه مطبوعات نمی کند

شفقنا رسانه-فلسفه وجود روزنامه ها معمولا بر اساسا یک نیاز اجتماعی برای «کسب اطلاعات» بوده است .اما امروزه می بینیم که این رسانه با توجه به حاکم شدن فضای مجازی و شرایط اقتصادی کشور در وضعیت خوبی قرار ندارد.کمبود کاغذ و کم شدن  تحلیل و کارهای تحقیقی در مطبوعات از دیگر مسائل روزنامه ها است. با این وجود  ما شاهد انتشار روزنامه هایی با بودجه عمومی از طرف دولت یا نهادهای حاکمیتی هستیم که به نظر می رسد  مخاطبانی برای خرید روزنامه یا  جذب آگهی مانند سال های گذشته ندارند حال این سوال پیش می آید چرا همچنان اصرار بر انتشار روزنامه دولتی یا روزنامه های وابسته به نهادهای حاکمیتی است؟

محسن ماندگاری کارشناس رسانه درباره ضرورت تداوم انتشار روزنامه های دولتی به شفقنا رسانه می گوید: ما شاهدیم که همچنان بالاترین تیراژ متعلق به روزنامه های دولتی و نهادهای حاکمیتی است . بدیهی است در این اوضاع وانفسای مطبوعاتی کشور و بضاعت اندک اقتصادی رسانه ها، حذف همین روزنامه ها نیز نه تنها کمکی به جامعه مطبوعاتی کشور نمی کند که همان حداقل فرصت ها را از بین خواهد برد. واقعیت تلخ این است که بجز یکی دو روزنامه، روزنامه های بخش خصوصی ما از نظر پشتوانه های مالی ضعیف هستند و به دلیل مشکلات اقتصادی نمی توانند بر روی پای خود بایستند و به رسانه ای قوی تبدیل شوند.

او با اشاره به محدودیت های رسانه های داخلی بیان می کند: با توجه به اینکه مجاری اطلاع رسانی در کشور ما دچار اختلال است و برای روزنامه ها محدودیت های زیادی وجود دارد مطبوعات در طول زمان نتوانسته اند از طریق فروش و‌ جذب آگهی به درآمدزایی برسند و روی پای خود بایستند. آنها اغلب دچار مشکلات اقتصادی هستند و حتی نمی توانند حقوق پرسنل خود را بدهند برای همین ناچارند به حداقل ها بسنده کنند و یا بعضا با زد و بند با سازمان ها ی دولتی یا موسسات عمومی ،هزینه های خود را تامین کنند. همین عوامل باعث شده خیلی از روزنامه نگاران ما از حرفه اصلی خود که اطلاع رسانی است ،دور شوند.

ماندگاری ادامه می دهد: به همین خاطر اگر بخواهیم همین روزنامه هایی که توسط دولت یا حاکمیت منتشر می شوند را به نفع بخش خصوصی حذف یا کنار بگذاریم ، عملا دیگر روزنامه ای در کشور نمی ماند و نباید فکر کنیم با این کار مخاطب به سمت روزنامه های بخش خصوصی سرریز می شود چرا که روزنامه های بخش خصوصی توانمند و حرفه ای در کشور کم داریم.

فروش روزنامه های دولتی بیشتر از خصوصی است
عده ای این نقد رو مطرح می کنند که بعضی از نهادها با بودجه عمومی با این روزنامه ها قرارداد می بندند و این روزنامه ها را از طریق بودجه عمومی خریداری می کنند آیا همین ارگان ها در تعیین تیراژ آنها تاثیر گذار نیستند؟ ماندگاری پاسخ می دهد : خیلی با این انتقاد موافق نیستم چرا که این فروش یا قرار دادها سهم کمی در تیراژ روزنامه های بزرگ دولتی دارد و حتی اغلب روزنامه های وابسته به نهادهای حاکمیتی یا دولتی از این قرار دادها بی بهره هستند. اگر به دکه ها سر بزنید ،می بینید که فروش همین روزنامه های بزرگ دولتی بیشتر از رقبای بخش خصوصی آنهاست.

این روزنامه نگار با انتقاد از اینکه اعتبار رسانه های شناسنامه دار کشور در حال از بین رفتن است ،توضیح می دهد: الان رسانه ها در کشور ما وضعیت مناسبی ندارند. لذا اگر بخواهیم همین چند چراغی هم که به زور روشن است را خاموش کنیم ، به جامعه مطبوعات ضربه زده ایم. راه حل هم در واگذاری روزنامه های دولتی به بخش خصوصی نیست. چون روزنامه شبیه کارخانه فولاد نیست که بگوییم دولت آن را خصوصی سازی کند چون عرصه فرهنگ که نیاز به حمایت دارد با عرصه صنعت متفاوت است. روشن است که اگر روزنامه های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار شود این روزنامه ها به دلیل سودده نبودن بلافاصله تعطیل خواهد شد و در نتیجه بار دیگر با انبوهی از روزنامه نگارانی روبرو خواهیم شد که شغل خود را از دست داده اند.

اعمال فشار بر رسانه های شناسنامه دار
ماندگاری به برون رفت از وضعیت نامناسب فعلی رسانه ای کشور چندان امیدوار نیست. او می گوید: به نظر می رسد آنها که می خواستند رسانه ها مرجعیت و اعتبار خود را از دست بدهند به هدف خود رسیده اند. با فشارها و محدودیتهای ایجاد شده بر رسانه ها، رسانه های شناسنامه دار مرجعیت خود را از دست داده اند و میدان برای ترکتازی رسانه های بی شناسنامه که مثل قارچ در شبکه های اجتماعی می رویند و فضای رسانه ای کشور را با ملغمه ای از اخبار راست و دروغ و جعلی آلوده کرده اند ،باز شده است.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here