زمان انتشار : ۳ آبان ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۱:۲۴ | کد خبر : 475505 |

از زیر سوال رفتن«بدعت» تا ممنوع بودن آن در قانون گذاری؛ تیتر یک روزنامه ها شد

شفقنا رسانه-جدال میان مجمع تشخیص مصلحت نظام و مجلس شورای اسلامی،اظهارات محمود واعظی درباره ادعای استعفای جهانگیری به تیتر یک روزنامه آمد.

رو در روی هم قرار گرفتن اوباما و ترامپ در انتخابات میان دوره ای آمریکا موضوعی بود که روزنامه ایران به آن پرداخت و عکس یک را به آن اختصاص داد. روزنامه اگرچه در گزارش به پوشش سخنان ترامپ و اوباما پرداخت با این حال در تیتر نقل قولی از اوباما «باید عقلانیت را به سیاست برگردانیم» نوشت. البته بهتر بود روزنامه سوتیترهای بیشتری از سخنان این دو رقیب را به صفحه اول می آورد و تنها به سخنی از اوباما اکتفا نمی کرد. «بدعت در قانونگذاری ممنوع» تیتر یک روزنامه ایران بود که به اتفاق نظر دولت و مجلس درباره فرایند نظارت مجمع تشخیص مصلحت مربوط می شود.

دیروز در پایان جلسه هیئت دولت،محمود واعظی صحبت هایی در مورد ادعای استعفای جهانگیری کرد که آن را به بی اساس دانست و این شایعات را به رسانه ها نسبت داد .روزنامه اعتماد هم با اختصاص دادن تیتر و عکس یک امروز خود به این صحبت ها نوشت « رسانه ها مقصرند»

سازندگی اما تیتر دیگری را از پایان این جلسه و از قول واعظی بیان کرد« هماهنگی با جهانگیری ،وظیفه همه وزرا» .این روزنامه عکس یک خود را بیرانوند دروازه بان تیم پرسپولیس اختصاص داد و از جمله ای که این روزها در فضای رسانه ای از قول خود این دروازه بان گفته شده نوشت « چطوری بیرانوند» روزنامه در متن به تحلیل اینکه چگونه در این روزهای سخت و بی قهرمانی دروازه بان پرسپولیس ناجی امید ما می شود،پرداخت. استفاده از نقل قول های تکراری می تواند جذابیت مطلب را تا حدی کم کند روزنامه می توانست تیتر بهتری از این تحلیل را به صفحه یک خود بیاورد.

«استمرار اسحاق» تیتر یک همدلی بود که به بررسی واکنش های ماندن یا کناره گیری معاون اول رئیس جمهور پرداخت. تیتر کوتاه و خوب انتخاب شده است. انتقاد به روند نزولی سینما و تلویزیون ایران در زمینه آثار تخصصی کودک موضوعی بود که به عکس یک سیاست روز آمد و تیتر کوتاه «نهال های بی خاطره» را برای آن بکار برد.

روزنامه قانون تیتر یک خود را به بحث میان مجلس شورای اسلامی و مجمع تشخیص مصلحت نظام اختصاص داد و نوشت « جدال نظارت» در واقع بعد از رسانه ای شدن نامه مرحوم آیت الله هاشمی به آیت الله جنتی ،« بدعت» بودن هیات نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام زیر سوال رفت.قانون در متن با اشاره به بیانیه علی مطهری و مواردی که هاشمی در نامه اش که مربوط به انطباق لایحه بودجه سال ۸۷ کل کشور با سبیست های کلی نظام بوده اشاره کرد و از آن با عنوان « نامه قدیمی و تغییر زمین بازی » نوشته است.
روزنامه در پایان مطلب خود پیشنهاد می دهد« برای جلوگیری از وقوع این اختلاف نظرها باید برنامه هایی در دستور کار مسئولان کشور قرار گیرد که مسائل کلان مانند بحث لوایح مربوط اف ای تی اف را بدون سیاست زدگی و حاشیه سازی به نتیجه برسند و به گونه ای عمل کنند که تنها منافع ملی در آن گنجانده شود و فرد یا افرادی نتوانند رویکردهای سیاسی خود را در این مسائل اعمال کنند .

سیاست روز تیتر یک خود را به سخنان رهبر معظم انقلاب در دیدار با جمعی از خانواده شهدای مدافع حرم اختصاص داد و نوشت: «شهدای مدافع حرم نبودند راهپیمایی اربعین هم نبود» . رسانه های عربستان ، مقامات بحرین و عربستان سعودی، سردار سلیمانی و برخی از از اعضای سپاه پاسداران را به فهرست افراد مرتبط با فعالیت های تروریستی اضافه کردند. سیاست روز عکس یک خود را به تصویری از قاسم سلیمانی اختصاص داد و به این کار واکنش نشان داد و آن را اقدامی برای منحرف کردن افکار عمومی جهان و منطقه از موضوع قتل خاشقجی دانست و در تیتر نوشت:«فاتح جنگ با داعش در لیست ترور حامیان داعش». بهتر بود تیتر کوتاه تر انتخاب می شد.

کیهان هم تیتر و عکس یک خود را به سخنان رهبری اختصاص داد و تیتری مشابه سیاست روز انتخاب کرد.

از زمانی که در کوهبنان استان کرمان زلزله آمد کمتر رسانه ای سراغ خانواده ها و وضعیت زندگی آنان رفته است.آفتاب یزد در تیتر و عکس یک با تهیه گزارش میدانی به سراغ این مناطق رفته و از وضعیت سخت زندگی در آنجا نوشته است.گزارش خوبی است که اگر رسانه ها پیگیر آن باشند صدای چنین مردمانی هم در جامعه بیشتر شنیده می شود.آ فتاب یزد در رو تیتر از مناطق زلزله‌زده کوهبنان به عنوان شهری که مارکوپولو از آن تمجید کرده ،یاد کرده است.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here