زمان انتشار : ۲ آبان ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۱:۱۰ | کد خبر : 475466 |

از «بدعت» مجمع تشخیص تا برد پرسپولیس به صفحه اول رونامه ها آمد

شفقنا رسانه-روزنامه های امروز تیترهای متفاوتی را به صفحه یک خود آوردند از پیروزی تیم پرسپولیس تا دیدار رئیس جمهور با جمعی از اساتید علوم اجتماعی و و واگذاری اینترنت به بخش غیر دولتی از مهم ترین این خبرها بود.

رئیس جمهور دیروز با استادان حوزه علوم اجتماعی دیدار کرد. روزنامه ایران این بار صفحه متفاوتی بست و در گزارش «چاره اندیشی برای ایران فردا» به پوشش سخنان رئیس جمهور و استادان حاضر در این دیدار پرداخت. این روزنامه  همچنین در متن دیگری به راه یافتن پرسپولیس در فینال جام باشگاه‌های آسیا با تیتر «شاهکار سرخ» پرداخت و عکس کوچکی را در گوشه ای از روزنامه به آن اختصاص داد.

سیاست روز هم در تیتر نقل قولی از رئیس جمهور «آمریکا در زمینه برجام شکست خورده تاریخ است» عکس یک خود را به این دیدار اختصاص داد و تنها به پوشش سخنان روحانی پرداخت. این روزنامه تیتر یک خود را با عنوان «خراش های شبه نخبگانی بر چهره انقلاب» اختصاص داد و به بررسی تبعات سخنان افرادی چون علی مطهری و صادق زیبا کلام برای کشور پرداخت.

از روزی که سخنان جهانگیری در روز ملی صادرات، رسانه ای شد برخی رسانه ها سعی می کنند با اختصاص تیترهای یک خود  به این موضوع اطلاعات بیشتری را از رابطه میان جهانگیری با روحانی ارائه دهند. سازندگی در تیتر خود با اشاره به دیدار روحانی و جهانگیری در شب دوشنبه ،این دیدار را صمیمانه تلقی کرد و در تیتر خود عنوان کرد« تجدید میثاق روحانی -جهانگیری» و در گزارش خود به اهداف اختلاف افکنان میان این دو مقام اشاره کرد .این روزنامه  در گزارش خود با اشاره به اختیارات معاون اول ریاست جمهوری در ایران به رویکرد و عملکرد اسحاق جهانگیری در جبهه اصلاح طلبان پرداخته است و توضیح داده« اختلاف اصلی در دولت روحانی میان حزب اعتدال و احزاب اصلاح طلب اختلاف کارشناسی و اجرایی است و نه اختلاف سیاسی و استراتژیک و اسحاق جهانگیری به عنوان یک اصلاح طلب تکنو کرات همواره بر فراز این تفاوت دیدگاه ها عمل کرده است .این اختلاف تکنیکی به خصوص بر سر عملکرد سازمان برنامه و بودجه را نباید به اختلافی استراتژیک تبدیل کرد تا شیرازه ائتلاف دولت-اصلاحات از هم بپاشد»

«دولتمردان حاضر در روز بزم و غایب در میدان رزم!» تیتر یک روزنامه کیهان بود که در گزارشی به انتقاد از استعفا و سخنان برخی از افراد کابینه دولت پرداخت و نوشت: «بزرگترین مشکل این روزهای دولت آشفتگی مدیریتی است که اقتصاد را تهدید می‌کند، مدیرانی که تا دیروز گمان می‌کردند سیاست‌های آنان پاسخگوی مشکلات بوده و دوره دوره بزم است، وسط میدان بودند و سهم خود را از موفقیت‌ها می‌خواستند ولی امروز که نتیجه سیاست‌های غلط آشکار شده، مدیران روز بزم به غایبان صحنه رزم تبدیل شده و از نبود اختیارات گلایه کرده و یا استعفا می‌دهند.»

موضوع طرح جدایی گذرگاه بین المللی اینترنت از دولت و تحویل آن به نیروهای مسلح چند روزی است که در فضای مجازی منتشر شده است ،هفت صبح هم تیتر خود را به این موضوع اختصاص داد و با کنایه نوشت«فقط پست و تلگراف برای وزیر جوان می ماند» و در زیر تیتر اشاره کرد که پیش از این نظارت بر تلویزیون های اینترنتی و سپس نظارت بر شبکه های اجتماعی از حیطه وظایف آذری جهرمی خارج شده بود.

اما روزنامه قانون از بعد دیگری به این ماجرا پرداخت و نوشت « تشویش مجازی» و در رو تیتر واگذاری اینترنت به بخش های غیر دولتی را ، شایعه دانست .این روزنامه در متن با اشاره به صحبت های قاضی زاده هاشمی(به عنوان رئیس فراکسیون فضای مجازی) توضیح داده« در حوزه فرکانس،بهره برداران زیادی در کشور وجود دارند که از جمله آنان باید به نیروهای مسلح ،سازمان صدا و سیما و سازمان هواپیمایی کشوری اشاره کرد که سهم استفاده و انحصار همه این نهادها و دستگاه ها باید رعایت و محفوظ شود اما بحث واگذاری اینترنت و فضای مجازی به هیچ یک از این نهادها مطرح نیست» پیگیری رسانه ها برای شفافیت این ماجرا می تواند شائبه ها را از بین ببرد برای همین مصاحبه با افراد مرتبط  می تواند به روشنگری هر چه بیشتر بیانجامد.

روزنامه اعتماد تیتر و عکس یک خود را به گلایه های این روزهای لاریجانی و نگرانی مطهری و آخوندی از هیئت نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام اختصاص داد و نوشت« بدعت یا مصلحت» .در متن هم بر نظارت و فعالیت های مجمع تشخیص مصلحت نظام  و اینکه یک وظیفه جدید به مجمع تشخیص مصلحت اضافه شده،پرداخته است. در بخشی از متن که علی مطهری آن را بیان کرده، آمده «اکنون بدعتی در سیر قانون‌گذاری کشور ایجاد شده و آن، این است که بعد از آنکه طرح یا لایحه‌ای به تصویب مجلس رسید و به شورای نگهبان رفت، همزمان با بررسی شورای نگهبان ازنظر انطباق مصوبه مجلس با شرع اسلام و قانون اساسی، هیات نظارت مذکور مصوبه را ازنظر انطباق با سیاست‌های کلی بررسی می‌کند و نظر خود را به شورای نگهبان می‌فرستد و شورا بدون بررسی و اظهارنظر به مجلس ارسال می‌کند تا مجلس ایرادها را رفع کند؛ یعنی علاوه بر شرع و قانون اساسی، مبنای سومی نیز برای انطباق مصوبات مجلس با آن اضافه شده است و مرجع تشخیص آن هم هیات نظارت است.»

روزنامه همدلی هم تیتر یک خود را به «مصلحت همان تشخیص پارلمان است» اختصاص داد و در گفتگو با کارشناسان به بررسی وظایف مجمع تشخیص مصلحت نظام و تداخل این وظایف با مجلس و شورای نگهبان پرداخت. «دلهره تخریب» گزارش میدانی خوب همدلی از کشمکش بین دانشگاه الزهرا و ساکنان منطقه ده ونک است.

جام جم عکس یک خود را به راه یافتن پرسپولیس در فینال جام باشگاه‌های آسیا اختصاص داد و در تیتر «عجب نعمتی!» به گل زیبای سیامک نعمتی و شادی آفرینی برای مردم ایران اشاره کرد. تیتر خوب و کوتاه انتخاب شده است.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here